Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Existují různé typy akné a liší se nejen jejich příznaky, ale také jejich spouštěče. Je dobré poznat „to své“, protože jen tak s ním dokážete úspěšně bojovat.

Jaké akné máte? Odhalte jeho typ, i co za něj může

Akné
zdroj: Thinkstockphotos Akné
aktualizováno 06.08.2018, 00:00 | 06.08.2018, 00:00 | / krasna.cz/eucerin.cz

Existují různé typy akné a liší se nejen jejich příznaky, ale také jejich spouštěče. Je dobré poznat „to své“, protože jen tak s ním dokážete úspěšně bojovat.

Na akné trpí nejen dospívající. Ačkoliv nedokonalosti pleti jsou nejčastější v průběhu puberty, mohou jimi být postižena dokonce i nemluvňata a u některých lidí se pokožka se sklonem k akné vyvine až v dospělosti.

 

Akné je někdy označováno podle věku, ve kterém se objevuje: dětské akné, akné dospívajících, akné dospělých apod., ale je také popisováno podle závažnosti svých příznaků (např. akné conglobata) a v jiných případech jsou různé formy akné seskupeny podle vnějších příčin, které mohly výskyt pupínků způsobit (např. kosmetické a Mallorca akné).


Tento článek se zabývá všemi třemi různými způsoby kategorizace akné a vysvětluje název, pravděpodobné spouštěče a příznaky každého jednotlivého typu.


Tento článek vám může pomoci zjistit typ akné, který máte, ale pokud jste po jeho přečtení stále ještě na pochybách a pokud vám vaše kůže způsobuje problémy, měli byste se poradit se svým lékařem, který vám bude moci poskytnout informace a rady, které potřebujete.

 


Akné v různých fázích života


Naše hormony se chovají odlišně v různých fázích našeho života. To znamená, že akné, u něhož je primární vnitřní příčina hormonální povahy, se liší v závislosti na našem věku. Akné se s největší pravděpodobností objevuje tehdy, když hormony kolísají a velmi obecně se člení do čtyř různých věkových kategorií: Novorozenecké akné (acne neonatorum), Akné batolat (acne infantum), „běžné“ Akné v dospívání (acne vulgaris) a pozdní Akné dospělých (acne tarda).

 

Co může pomoci?

 

Přípravky pro problematickou pleť
(Foto: Archiv firem)


* Gel na problematickou pleť essentials by Artistry, Amway (610 Kč). Neparfemovaný a nedráždivý gel s vilínem, kyselinou salicylovou a zeleným čajem proniká do pokožky, jemně ošetřuje problémová místa a pomáhá předcházet tvorbě pupínků.
 

* Čisticí peeling Eucerin Dermopure (245 Kč). Peeling bez olejových složek s kyselinou mléčnou, který odstraňuje nedokonalosti pleti bez jejího vysušování.
 

* Zmatňující emulze Eucerin Dermopure (429 Kč). Účinně působí proti pupínkům a černým tečkám a pomáhá tak znovu získat kontrolu nad náročnou problematickou pletí.
 

* Zvláčňující nemastné lotion pro denní péči o obličejové partie NeoStrata Sheer Hydration (SPF 35, 950 Kč). Je vhodný zejména pro denní ošetření mastné pleti a pleti s projevy akné.

 

Různé typy akné z hlediska závažnosti příznaků

Mírné akné (acne comedonica)

 

Kdy se vyskytuje?
Nejčastěji se vyskytuje během puberty, ale může se vyskytnout i později v životě.

 

Kde se vyskytuje?
Především na obličeji (čelo, nos a tváře) a vzácněji na zádech.

 

Symptomy
Řada pupínků, k nimž mohou patřit černé tečky a bílé tečky a případně i několik papul.

 

Mohou vznikat jizvičky?
Ano, ale jizvičky nejsou pravděpodobné a za normálních okolností jsou minimální. Riziko problémů s pigmentací je rovněž nízké.

Papulopustulární akné (acne papulopustulosa)

 

Kdy se vyskytuje?
Nejčastěji se vyskytuje během puberty, ale může se vyskytnout i později v životě

 

Kde se vyskytuje?
Především na obličeji (čelo, nos a tváře) a vzácněji na zádech

 

Symptomy
Střední až těžká forma akné. Typicky se jedná o směs papul a pustul. Pokožka může být zarudlá a zanícená.

 

Mohou vznikat jizvičky?
Ano, existuje možnost, že se pokožka může zjizvit a také na ní mohou zůstat známky hyperpigmentace

Těžké akné (acne conglobata)

 

Kdy se vyskytuje?
Méně častá forma akné, nejpravděpodobněji se vyskytuje během puberty, i když se může objevit i později v životě

 

Kde se vyskytuje?
Především na obličeji (čelo, nos a tváře), na krku a zádech.

 

Symptomy
Množství viditelně zanícených pupínků včetně papul a pustul. Tyto pupínky se mohou sdružovat a tvořit uzliny a cysty a mohou být bolestivé.

 

Mohou vznikat jizvičky?
Ano, existuje značné riziko výskytu problémů s jizvami a pigmentací

Acne maligna (acne fulminans, známé také jako akutní febrilní ulcerující akné)

 

Kdy se vyskytuje?
Jedná se o velmi vzácnou formu akné, postihuje většinou muže ve věku od 13 do 22 let. Může být vyvoláno izotretinoinem, nejúčinnější léčbou akné v případě těžkých symptomů, a souvisí s „dopingovým akné“, což je akné způsobené nadměrným užíváním steroidů některými kulturisty a vzpěrači.

 

Kde se vyskytuje?
Především na obličeji (čelo, nos a tváře) a na zádech.

 

Symptomy
Vyznačuje se podobnými vlastnostmi jako acne conglobata. U osob, které jím trpí, může také nastat horečka a zánět kloubů.

 

Mohou vznikat jizvičky?
Ano, existuje značné riziko výskytu problémů s jizvami a pigmentací

 

Různé formy akné dle vnějších příčin


Primární příčina akné je vnitřní - hormony, ale existuje několik vnějších faktorů, které mohou akné způsobit a zhoršit. Akné se někdy nazývá a seskupuje podle těchto vnějších faktorů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Největší mýty o akné: Vadí čokoláda, hranolky a nedostatek sexu?
Konec problémům s akné! Neuvěříš, co vědci vymysleli
TESTUJEME: Co skutečně funguje na akné? 14 SOS PŘÍPRAVKŮ PROVĚŘENO

 

Nejběžnější varianty jsou vysvětleny níže:

 

Mallorca akné (acne aestivalis)

 

Kdy se vyskytuje?
Je nejčastější u žen ve věku 25-40, z nichž mnohé měly akné v pubertě. Objevuje se po vystavení pokožky UV záření a je pravděpodobně způsobeno volnými radikály (vytvořenými působením slunečního záření) reagujícími s emulgátory v kosmetických a slunečních ochranných prostředcích.

 

Kde se vyskytuje?
Mezi nejčastěji postižené oblasti patří spodní část paží, hrudník a méně často tvář

 

Symptomy
Mohou k nim patřit: vyrážka s nerovným povrchem, zarudnutí pokožky, puchýře nebo pustuly a téměř vždy jsou doprovázeny intenzivním podrážděním. V závažnějších případech mohou nastat větší hemoragické léze.

 

Kosmetické akné (acne cosmetica)

 

Kdy se vyskytuje?
Objevuje se, když kůže reaguje na komedogenní látky v některých kosmetických přípravcích, zejména méně kvalitních make-upech. Tyto látky ucpávají mazové žlázy a způsobují akné. Příznaky obvykle ustupují, když přestanete přípravek používat.

 

Kde se vyskytuje?
Všude na těle, ale nejčastěji na obličeji, krku, linii vlasů a pokožce hlavy.

 

Symptomy
Mírné, ale trvalé. Mnoho malých hrbolků na kůži, které způsobují, že je na omak hrubá, ale obvykle je zanícená málo nebo vůbec.

 

 

 

Apokrinní akné (acne inversa)

 

Kdy se vyskytuje?
Po pubertě. Příčina není zcela jasná, ale je považována za chybnou imunitní reakci

 

Kde se vyskytuje?
Primárně postihuje oblasti těla s vysokým počtem apokrinních (potních) žláz: podpaží, slabiny a anální záhyby

 

Symptomy
Chronické, opakující se, zánětlivé onemocnění. Začíná zanícenými a bolestivými uzlinami, které se mohou šířit. Existuje značné riziko výskytu problémů s jizvami a pigmentací.

 

Sportovní/mechanické akné (acne mechanica)

 

Kdy se vyskytuje?
Aktivní lidé všech věkových kategorií mohou zažít mechanické akné. Je způsobeno předmětem, který udržuje pot na pokožce a třením o ni způsobuje další tvorbu kožního mazu. Nejčastěji je spouštěčem těsné a/nebo syntetické oblečení, přilby, popruhy pod bradou, suspensory, podprsenky a neoprénové kombinézy

 

Kde se vyskytuje?
Na oblastech těla, které jsou v kontaktu s těmito předměty.

 

Symptomy
Černé tečky, bílé tečky a pupínky. Acne mechanica se poměrně snadno léčí a/nebo se snadno zajišťuje prevence a příznaky se obvykle hojí dobře.


Akné způsobené léky (acne medicamentosa)

 

Kdy se vyskytuje?
Může ho vyvolat použití léků obsahujících barbituráty, lithium nebo kortikosteroidy, předávkování vitamínem B6, B12 nebo D2, nepřiměřené užívání steroidů a někdy také použití antikoncepční pilulky. Akné se normálně zlepší poté, co se léčba přeruší.

 

Kde se vyskytuje?
Především na obličeji, hrudi, ramenou a na zádech

 

Symptomy
Bolestivé uzlinky a pustuly, riziko výskytu problémů s jizvami a pigmentací.

 

Anketa
Co ty a antikoncepce?
 


Kontaktní akné (acne venenata)

 

Kdy se vyskytuje?
Akné venenata je vyvolána tím, že pokožka je v kontaktu s chemikáliemi, které jí způsobují stres. Mohou k nim patřit dehet, nafta, chlor, zubní pasty, které obsahují fluoridy a radikální čisticí přípravky a holicí přípravky.

 

Kde se vyskytuje?
Nedokonalosti pleti se obvykle objeví v oblasti, která byla v přímém kontaktu s danou látkou.

 

Symptomy
Obvykle se jedná o černé tečky

 

Pozor rovněž na: Patologické mačkání akné (acne excoriée)


Kdy se vyskytuje?
Kompulzivní vymačkávání akné (zvané též dermatilománie) je častější u žen než u mužů, jedná se o stálé kompulzivní škrábání, mačkání a vymačkávání pupínků - někdy i normální kůže. Může být vyvoláno stresem nebo jinými psychologickými problémy (někteří lidé mají poruchy v oblasti kontroly impulzivního jednání a ani si neuvědomují, že se škrábou).

 

Kde se vyskytuje?
Především na obličeji (čelo, nos a tváře), protože je snadno přístupný.

 

Symptomy
Může zhoršit příznaky mírného akné a rozšířit bakterie, což vede k většímu zánětu. Často vede k zjizvení a toto riziko je zhoršeno, když lidé používají ostrý předmět, kterým si pomáhají při vymačkávání pupínků.0 hlasů
Vaše hodnocení