Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sauna je sice skvělá věc, ale mohou jí navštěvovat i teenageři a jaké mají omezení? Povíme ti to.

Je pro teenagery saunování zdravé?

aktualizováno 20.03.2012, 00:00 | 20.03.2012, 00:00 | tej

Sauna je sice skvělá věc, ale mohou jí navštěvovat i teenageři a jaké mají omezení? Povíme ti to.

Všude sice slyšíš, jak je saunování skvělou relaxací, ale nikdo ti neřekne, jestli to můžeš vyzkoušet i ty? My ti to prozradíme! Saunovat se totiž mohou i batolata, ale musíš dodržovat určité postupy, bez kterých to prostě zdravé být nemůže. Určitě si nechceš zahrávat s vlastním zdravím.

 

K čemu je saunování dobré?

 

Pokud tě trápí časté onemocnění horních cest dýchacích, je saunování skvělou volbou. Nejen, že ti zcela uvolní dýchání, ale také ti posílí imunitu a postupně tě otuží. Saunování je vhodné i pro astmatiky, protože horký vzduch dýchání zklidňuje. Je dokázáno, že budeš po sauně uklidněná a bude se ti dobře spát. Prostě relax jako šitý na míru! Potem navíc odplavíš veškeré škodlivé látky, které se během dne usadí zejména v pórech, takže budeš navíc i krásnější.

 

 

Jak si co nejlépe užít saunu?

 

První návštěva sauny může být trochu stresující. Nevíš, jaké to bude, tvé tělo na takové horko není zvyklé a navíc máš pobývat v místnosti s jinými lidmi. Nejlepší je tedy navštívit oddělenou saunu, protože ne každému je příjemné, když vedle něho sedí nahý muž a pozoruje tvé tělo pod ručníkem. Sauna by měla být především o relaxaci, nikoliv o nutnosti. Snaž se jí proto užít co nejvíc to půjde, klidně s sebou vezmi kamarádky.

 

Kdy do sauny nemůžu?

 

V žádném případě saunu nenavštěvuj v době nachlazení, ale také minimálně jeden týden po vyléčení nemoci. Tvůj organismus je ještě oslabený a projevy nemoci by se akorát zhoršily. Pokud trpíš ekzémem, či jiným mokvavým zánětem kůži, sauna ti projevy této nemoci také pouze zhorší.

 

 

Jak se správně saunovat?

 

Před vstupem do sauny se pořádně osprchuj a použij i mýdlo. Než vejdeš do tepla, pořádně se osuš do sucha, sundej si plavky a nech si na sobě pouze ručník. Během saunování se nijak neochlazuj vodou, můžeš pouze otírat ručníkem pot. Jinak je ti celý proces k ničemu. Ihned po skončení se pořádně osprchuj ve vlažné vodě a chvíli se vydýchej, poté můžeš celý proces opakovat. Ze začátku opakuj maximálně třikrát, později to můžeš navýšit podle svého úsudku.

 

Po saunování

 

Pokud jsi příliš citlivá na studenou vodu po saunování, nechej se chvíli ochlazovat pouze vzduchem, a poté se postupně ochlazuj vlažnou vodou. Co nejdříve se snaž dostat na čerstvý vzduch, saunování tě totiž stojí hodně kyslíku a budeš ho potřebovat doplnit.

 

 4 hlasů
Vaše hodnocení