Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Skořice je malý strom, který roste v Indii, Indonésii, Brazílii, Vietnamu, Egyptě a na Srí Lance. Skořice, kterou většina z nás nakupuje v supermarketech, je vlastně kůra tohoto stromu a prodává se buď celá nebo pomletá na prášek.

K čemu všemu je dobrá skořice

Cinnamon - 1
zdroj: Thinkstockphotos Cinnamon - 1
aktualizováno 23.12.2017, 00:41 | 23.12.2017, 00:41 | Krasna.cz/Lenička P.

Skořice je malý strom, který roste v Indii, Indonésii, Brazílii, Vietnamu, Egyptě a na Srí Lance. Skořice, kterou většina z nás nakupuje v supermarketech, je vlastně kůra tohoto stromu a prodává se buď celá nebo pomletá na prášek.

Kolik skořice denně je zdravé jíst? Miluješ vůni skořice? Neumíš si představit koláčky bez její příchutě?

 

Špetka skořice přidá skvělou chuť mnohým jídlům, a navíc toto voňavé koření významně prospívá zdraví. Skořice je skvělý prostředek k léčení mnoha nemocí. Je skvělá i jako aromatický doplněk v jídle. Doporučená dávka je 1 lžičku denně, její velké množství by mohlo způsobit problémy.

 

Hodně skořice škodí na játra. U citlivých lidí může relativně malé množství skořice poškodit játra. Závažné poškození je např. zánět jater. Naštěstí takové jaterní poškození může být odstraněno vyloučením produktů ze skořice z jídelníčku.

 

Někteří lidé by se měli vyvarovat konzumace skořice, pokud užívají léky na cukrovku nebo ředění krve. Pokud máš oslabená játra, můžeš mít ze skořice žaludeční potíže nebo zánět dásní.

 

Co všechno však může skořice příznivě ovlivnit? Zjistila jsem to nejdůležitější.

 

1. Účinná při léčbě diabetu - skořice může pomoci lidem s diabetem 2. typu zvýšením citlivosti vůči inzulinu, čímž mírně snižuje hladinu krevního cukru.

 

2. Bojuje s rakovinou - skořice snižuje množení rakovinných buněk, přispívá k potlačení činnosti některých enzymů, které hrají klíčovou roli při buněčném dělení. Skořice je také velmi dobrým zdrojem vápníku a vlákniny, což může pomoci snížit riziko rakoviny tlustého střeva.

 

 

3. Snižuje hladinu cholesterolu - vláknina a vápník ve skořici mohou pomoci odstranit žlučové soli z těla. V konečném důsledku může tento proces pomoci ke snížení vysoké hladiny cholesterolu.


4. Posiluje funkce mozku - vůně skořice může posilovat kognitivní a paměťové funkce, zvyšuje pozornost a soustředění.

 

5. Prospěšná pro žaludek - skořice je velkým zdrojem vlákniny a může pomoci ulevit od zácpy, stejně jako od syndromu dráždivého tračníku. V případě zdravého trávicího ústrojí může předejít onemocnění tlustého střeva. Problémy s průjmem či nadýmáním se někdy mohou vyřešit pravidelným používáním skořice ve stravě.

 

6. Bojuje s artritidou - obtíže spojené s artritidou zkuste řešit přidáním skořice do svého denního jídelníčku.

 

7. Zlepšuje krevní oběh - pomáhá zlepšit krevní oběh a předcházet vzniku krevních sraženin. Lidé, kteří užívají léky na ředění krve nebo mají poruchu srážlivosti krve, by skořici neměli konzumovat. 

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Zdravě jíme i v moderní době
TEST: Ohrožuješ své zdraví?
Česnek: Víš v čem všem prospívá?

 

8. Dodává energii - skořice odstraňuje pocity opotřebení a únavy. Zlepšuje energii a dává lidem vitalitu. Skořice je velmi užitečná zejména pro lidi, kteří mají pocit tepla v horní části těla, ale nohy mají věčně studené. Skořice poskytne úlevu i při nástupu nachlazení nebo chřipky, zejména když se přimíchá do čaje z čerstvého zázvoru.

 

9. Stará se o chrup - směs medu a skořice je výbornou ústní vodou a pomáhá udržovat svěží dech po celý den.

 

10. Výhodná pro zdraví ženy - skořice může být také užitečná pro zdraví ženy, protože poskytuje úlevu od menstruačních křečí a dalších ženských problémů.

 

Zajímá tě, jakými všemožnými způsoby můžeš skořici využít? Připravila jsem si pro tebe pár tipů.

 

Skořicový čaj. Nejlepší způsob, jak skořici přijmout je pít skořicový čaj. Ve výluhu ze skořice se nachází velké množství aktivních látek, které jsou účinné v boji nejen proti cukrovce a vysokému cholesterolu, ale i spoustě jiných nemocí.

 

Skořice s medem. Udělej si čaj z medu a skořice a pij ho pravidelně. Pomůže tvé pokožce při chorobách srdce a při nachlazení. Pastou z medu a skořice můžeš potřít bolavý zub, aknózní pleť, či ekzém.

 

Skořicový zábal proti celulitidě. Do tělového mléka přidej skořici. Aplikuj na potřebné partie, nech působit 20 minut a poté opláchni vodou.

 

Hubnutí se skořicí. Každý den nalačno cca 30 minut před snídaní a také večer před spaním vypij šálek medu se skořicí. Při pravidelném užívání by to mělo pomoci snížit nadváhu obézním lidem.

 

Článek pro tebe napsala blogerka Lenka z blogu kreativologie.blog.cz.2 hlasů
Vaše hodnocení