Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

I když spousta slečen vděčí kosmetice za mnohé a někdy s ní dokážeš dělat i zázraky, a to jak s kosmetikou dekorativní, tak i s pleťovou, někdy ti může naopak zle ublížit.

Kdy může kosmetika uškodit?

Kosmetika - 2
zdroj: Thinkstockphotos Kosmetika - 2
aktualizováno 02.12.2015, 16:55 | 02.12.2015, 16:55 | Krásná.cz/Mersmerize

I když spousta slečen vděčí kosmetice za mnohé a někdy s ní dokážeš dělat i zázraky, a to jak s kosmetikou dekorativní, tak i s pleťovou, někdy ti může naopak zle ublížit.

Existují případy, kdy ti kosmetika neposlouží tak, jak bys chtěla. Například ti problém, kterého se třeba chceš zbavit (problématická pleť a podobně), může ještě zhoršit!

Asi nejdůležitější jsou tři případy:
1. Když si kosmetiku špatně vybereš
2. Když se nedíváš na složení
3. Když se nedíváš na trvanlivost.

Začneme bodem prvním – špatným výběrem. Nikomu se nehodí všechno, co je k dostání na kosmetickém trhu. Tělo je značně individuální a je nutné zaměřit se na správný výběr produktů, které konkrétně tobě budou sedět – i proto je žádoucí vyzkoušet přípravků více, každý jiného složení a od jiné značky, abys mohla porovnat a zjistit, co je pro tebe ideální.

 

Kosmetika - 3
Porovnej různé produkty, ať pro sebe najdeš ten nejlepší. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Také je podstatné zaměřit se na různá roční období (například péče o pokožku nebo rty je v létě jiná než zimě) a na věk daného člověka. V případě špatného výběru se stav pleti může zhoršit, může se objevit akné, ucpané póry, černé tečky, mastnější nebo naopak příliš vysušená pokožka. To samé platí i u vlasů a vlasové pokožky.Také není žádoucí používat kosmetiku proti stárnutí v příliš mladém věku. A nikdy by se to s množstvím kosmetických přípravků nemělo přehánět!

PŘEČTI SI TAKÉ:
I přírodní kosmetika není vždy pouze přírodní!
V jakém množství používat kosmetiku?
Chytrý průvodce kosmetiky aneb předtím než nakoupíš! 1. DÍL

Přečti si složení výrobku dřív, než ho koupíš!

Složení kosmetiky je hodně problematická věc. V každém kosmetickém přípravku, který koupíme, je určité množství látek a každý výrobek to má trošku jiné. Stejně jako u výběru, tak i zde platí, že ne všechno může dobře sloužit všem a spousta žen může mít se složením a určitými látkami problém.

 

Kosmetika - 1
Problém můžeš mít i s výrobkem, který používáš pravidelně každý den. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Různé alergie, přecitlivělosti jsou dnes na denním pořádku. Obecně vzato, pokud s nějakou látkou nemáš problémy, nedráždí tě a není zakázána, není důvod k panice, na složení je důležité dívat se hlavně v případě, kdy se vyskytnou problémy nebo víš, že jsi na jistou součást kosmetiky citlivá.

I kosmetika má dobu použitelnosti

A co ohledně stáří kosmetiky? Každý přípravek má svou trvalivost nebo-li životnost – to je nejkratší doba, po kterou si kosmetický přípravek při správné péči zachová svou původní funkci a není zdraví škodlivý. 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše:
TOP 5 potravin, které zatočí s akné
Provokativní rtěnka: Jaký odstín se k vám nejvíce hodí

 

Příklady trvanlivosti:

Make-up - jeden rok až rok a půl.
Pudr a jiné pudrové výrobky - dva až tři roky.
Krémové stíny, tvářenka - půl roku až rok.
Tužka na oči - půl roku.

Co se týče stáří kosmetiky, důležité je i skladování, které s tím souvisí. Když totiž kosmetiku budeš skladovat nevhodně, můžeš její životnost rapidně snížit. Mezi nejdůležitější zásady patří:
- Kosmetika by se měla uchovávat v suchu, chladu a nejlépe tmě.
- Nejlepší je mít svou kosmetiku jen a jen pro sebe (není dobré ji půjčovat kvůli infekcím a bakteriím).
- Je dobré vyhnout se velkým výkyvům teplot.
- Skvělé řešení pro krémy jsou kosmetické špachtličky, díky kterým není potřeba do krému sahat. Je tak menší pravděpodobnost vzniku infekce a prodlužuje se tím životnost krémů.

 13 hlasů
Vaše hodnocení