Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pocení je běžným a pro organismus zcela nezbytným jevem, jelikož se díky němu vylučují z těla škodlivé látky. V horkých letních měsících se však nadměrné pocení pro mnohé z nás stává doslova utrpením.

Když deodorant nestačí aneb Jak na nadměrné pocení?

Pot
zdroj: Thinkstockphotos Pot
aktualizováno 06.08.2014, 00:00 | 06.08.2014, 00:00 | Krasna.cz/trm

Pocení je běžným a pro organismus zcela nezbytným jevem, jelikož se díky němu vylučují z těla škodlivé látky. V horkých letních měsících se však nadměrné pocení pro mnohé z nás stává doslova utrpením.

Mokré koláče v podpaždí nebo na zádech, propocená obuv a také nepříjemná pachová stopa, kterou známe důvěrně například z MHD. To vše jsou důsledky tzv. hyperhidrózy, neboli nadměrného pocení. Jak moc jej lze ovlivnit a neškodit přitom svému zdraví?


Pocení pomáhá udržovat teplotu těla a chrání jej před přehřátím. Zcela přirozeně se potíme při zvýšené tělesné námaze, horkém počasí, stresu nebo jiných zátěžových situacích. Spolu s vodou odchází z těla i řada škodlivých látek, kterých se organismus potřebuje zbavit. Nepříjemné je, pokud se člověk potí nadměrně.

 

„Nadměrné pocení se může na první pohled jevit jako poměrně banální problém. Kromě neestetického efektu a zápachu však s sebou nadměrné pocení nese také riziko bujení plísňových a bakteriálních infekcí. Ty nejčastěji postihují chodidla, oblasti mezi prsty, u žen oblast pod prsy nebo v záhybech podbřišku. Nepříjemné jsou také výsevy potniček,“ říká dermatoložka MUDr. Helena Reisingerová z kliniky estetické medicíny Mediestetik.

 

 

Když deodorant, tak přírodní…


Nejtypičtějším řešením je použití antiperspirantů, které snižují produkci potu a tím zamezují vzniku nepříjemného zápachu. V odborných kruzích se však neustále diskutuje o negativních účincích sloučenin hliníku, jež jsou v antiperspirantech obsaženy, na lidské zdraví. „Je třeba si uvědomit, že se nejedná jen o aluminiové sloučeniny, ale i další látky, jako jsou například parabeny, u kterých se stále spekuluje o jejich vlivu na rakovinu prsu a které se přidávají do antiperspirantů jako konzervanty,“ upozorňuje dermatoložka.


Pokud chcete mít jistotu, že do svého organismu skrze antiperspirant nedostáváte škodliviny, vybírejte kosmetiku bez těchto sporných látek. Deodoranty bez obsahu parabenů či aluminiových solí nabízí na českém trhu například anglická značka PitROK (k zakoupení např. na BioDrogerie.cz) nebo francouzská značka přírodní kosmetiky L´Occitane. Brand manažerka této značky Eva Bušková potvrzuje, že Češi si složení kosmetických přípravků a jejich vliv na zdraví hlídají čím dál více. „Pozitivní trend starání se o vlastní zdraví, ekologii a neškodlivost produktů každodenní spotřeby je v posledních letech opravdu velmi znát. Deodoranty s esenciálními oleji zajišťují přirozenou ochranu před pocením a omezují rozvoj tělesných pachů stejně účinně jako ty běžné, ale přírodní zdravou cestou,“ říká Eva Bušková z L´Occitane.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Velký test deodorantů ve spreji: Který vás ochrání i v největších tropech?
Bojíš se deodorantů? Víme, jak si vyrobit přírodní
Velký TEST antiperspirantů: Který voní, nešpiní a spolehlivě ochrání před potem?


Botox pomůže od pocení na dlouho


Další možností, jak zamezit nadměrnému pocení a neškodit svému zdraví, je aktuální hit v podobě aplikace botulotoxinu. Přestože většina z nás zná botox coby výplň vrásek nebo prostředek k plnějším rtům, botulotoxin dovede také velmi účinně zamezit pocení. „Cílem aplikace botulotoxinu je zablokovat aktivování potních žláz v problematické oblasti. Potní žlázy jsou řízeny impulsem vycházejícím z mozku a botulotoxin má schopnost přenos těchto impulsů spouštějících pocení blokovat,“ vysvětluje Reisingerová. Lékař při aplikaci vpichuje malé množství botulotoxinu přímo do pokožky – například do podpaží, ale i chodidel či dlaní. Zákrok je rychlý a efekt ošetření nastupuje po dvou až deseti dnech. Jak dlouho vydrží, je záležitost individuální, nejčastěji je to mezi šesti až devíti měsíci. „Účinky botulotoxinu jsou samozřejmě klinicky ověřeny a podobná nebezpečí, o kterých se spekuluje v případě antiperspirantů, u něho rozhodně nehrozí,“ dodává dermatoložka.1 hlasů
Vaše hodnocení