Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Líčení je pro holky důležité. Ale nejde jen o to nanést správně make-up, musíš vědět i pár základních maličkostí, aby vše bylo dokonalé.

Kosmetické desatero pro naprosté začátečnice

Líčení
zdroj: Getty Images Líčení
aktualizováno 18.07.2019, 00:00 | 18.07.2019, 00:00 | Krasna.cz/lk

Líčení je pro holky důležité. Ale nejde jen o to nanést správně make-up, musíš vědět i pár základních maličkostí, aby vše bylo dokonalé.

Při líčení buď svá. Samozřejmě jsou tu trendy, kterých by ses měla trošku držet, ale pokud ti některá barva nesluší, vykašli se na to, že ji diktují všichni módní návrháři. Zapátrej třeba po podobném odstínu, který ti sedí, nebo jdi rovnou svou cestou. Jestli něco sluší tvé kamarádce, neznamená to, že to bude slušet i tobě!

Takže než někam vyrazíš zmalovaná jako Marfuša z Mrazíka, nejdřív si make-up vyzkoušej doma před zrcadlem a rozhodni se po pravdě, jestli ti to skutečně sluší.

1. Nevěř všem pověrám


Třeba: Neměla bys používat make-up a pudr, protože pleť pod nimi nedýchá. To je blbost. Dnešní make-upy a pudry naopak pleti prospívají, obsahují totiž plno vitaminů a dalších výživných látek, také obsahují ochranné faktory, takže se nespálíš. Důležité je si vybrat kosmetiku pro tvůj typ pleti. Když neseženeš kosmetiku v drogerii, zamiř třeba do lékárny.

Takže trošku make-upu každému prospěje, pak obličej jemně popraš pudrem. Důležité je si před líčením umýt ruce, aby sis na obličej nenanesla zbytečně bakterie.

Nevrstvi. Pokud se tvůj denní make-up již setřel, nejdřív pleť odlič a pak až nanes večerní líčení. Jinak bude pleť trpět a výsledek stejně nebude stát za to.

2. Vyhni se mámině kosmetice


Vždy používej jen kosmetiku určenou pro mladistvé. Vždy pečlivě prostuduj etiketu, a pokud tam není věk uveden, sáhni raději po jiném výrobku.

 

Přípravky úplně nevhodné pro mladistvé jsou:
- určené pro zralou a stárnoucí pleť
- s omlazujícím účinkem
Veř, že za několik let se ti tyto přípravky budou hodit, ale teď na ně prostě ještě není ten správný čas.

3. Kosmetiku nepůjčuj


A to ani nejlepší kámošce. Make-up, pudr, rtěnku, stíny, korektor – prostě nic! Půjčování kosmetiky je krajně nehygienické a může vést k nepěkným problémům s pletí. Určitě to za to nestojí.

Jedinou výjimku tvoří přípravky, kde se obsah vymačkává (třeba pomocí pumpičky) ven z balení. V takovém případě zapůjčení samozřejmě nevadí.

Beauty blender
(Foto: Getty Images)


4. Všeho s mírou


V péči o pleť je důležitá důkladnost, nikoliv množství spotřebovaných přípravků. Opět mrkni na etiketu výrobku. Je-li na peelingu napsáno: "Použít jednou týdně“, častější použití tvé pleti spíš uškodí. Pokud naneseš na obličej velkou vrstvu krému, stejně se do pokožky všechen nevsákne. Příliš řasenky a stínů se ti zase rychle odrolí...

 

5. Nauč se pravidelnosti


Výsledky svého snažení ucítíš a uvidíš jen v případě, že o pleť budeš pečovat pravidelně. Každý ví, že voda pleť vysušuje. Proto bys měla po každém koupání natřít pleť pleťovým mlékem. Když to neuděláš, tvá mladá kůže zatím následky nepocítí, ale v pozdějším věku budeš svraštělá a vrásčitá. Pokud tě péče o pleť nebaví, pouštěj si k ní třeba nějakou hudbu. Až se to naučíš dělat automaticky, nic otravného ti na tom již nepřijde.


PŘEČTI SI TAKÉ:
Proč nanášet make-up štětcem
Všeho moc škodí - i v líčení
Pět základních pravidel zdravé diety

6. Nejdražší neznamená nejlepší


Uvědom si, že u některých výrobků platíš nejen za obsah lahvičky, ale i za značku. Z toho vyplývá, že nemusíš platit horentní sumy za krémy a make-upy od nejznámějších značek, vystačíš si s kvalitní kosmetikou za rozumné ceny. Vyvaruj se ale nákupů levné kosmetiky v různých stáncích a vietnamských obchodech. Tyto výrobky rozhodně nepatří mezi pečující. A například masky vyráběné doma stojí pár korun, ale patří mezi ty nejúčinnější.

7. Obličej není nejdůležitější


U líčení to znamená nanést make-up nejen na obličej, ale i na krk a dekolt. Přeci nechceš vypadat jako nějaká maska, ale jako přirozeně nalíčená slečna. Také se však musíš pravidelně starat o zbytek svého těla, například holit podpaží, nohy i třísla nebo dopřát svým rukám manikúru. To samé platí i o nehtech – oloupaným lakem nikoho neoslníš. A co paty, nemáš na nich zrohovatělou kůži?

Odličování
(Foto: Getty Images)


8. Střídej kosmetiku podle období


Co pomáhá tvé pleti v létě, může jí v zimě uškodit a naopak. V létě používej hydratační krémy a věnuj velkou pozornost tomu, aby obsahovaly UV filtr. Než ráno vyrazíš ven, nezapomeň natřít odhalené části těla, jinak se samozřejmě spálíš. V zimě používej spíš krémy výživnější s vitaminy. Nezapomeň si několikrát denně nakrémovat ruce.

9. Krása je v čistotě


Bez pořádného odlíčení je i ten sebelepší krém k ničemu. Nejhorší, co můžeš své pleti udělat, je, když půjdeš spát namalovaná. Je jasné, že když přijdeš domů z party, do nějakého odličování se ti nechce, ale musíš se překonat. Pokud podlehneš únavě, může se ti na pleti objevit zarudnutí, nebo dokonce pupínky. Také vlasy si mej tak často, jak to potřebují, klidně i každý den. Důležitý je šampon vhodný pro tvůj typ vlasů.

 

Čisto bys měla mít i ve své kosmetické taštičce. Zbytky líčidel vyhazuj, štetce pravidelně proper pod tekoucí vodou a jednou za čas si vyčisti nebo vyper i samotnou taštičku.


10. Nesysli


Kosmetika má svoji dobu použitelnosti a skladovat v taštičce několik let staré stíny je k ničemu. Jen ti zabírají místo, protože když je použiješ, pravděpodobně se dostaví alergická reakce. Svoje datum spotřeby má všechno – make-up, pudr, řasenka, tužky na oči, krém... Jak dlouho můžeš konkrétní kosmetické přípravky skladovat, si povíme v pondělí.
Pozor také na "výhodné“ akce a slevy, než takový výrobek koupíš, mrkni se na datum spotřeby. Právě končící datum spotřeby může být důvod takové slevy.3 hlasů
Vaše hodnocení