Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vitamíny, kúry, balzámy, zázračná séra... Pro krásu svých vlasů zkoušíš cokoli. Víš ale, že zázračnou proměnu může způsobit o obyčejný šampon?

Krása vlasů začíná už při mytí. 5 tajemství tvého šamponu

Šampon
zdroj: Thinkstockphotos Šampon
aktualizováno 25.11.2017, 00:44 | 25.11.2017, 00:44 | Krasna.cz/trm

Vitamíny, kúry, balzámy, zázračná séra... Pro krásu svých vlasů zkoušíš cokoli. Víš ale, že zázračnou proměnu může způsobit o obyčejný šampon?

Mytí vlasů má větší význam, než si myslíš. Pokud chceš mít vlasy krásnější a zdravější, zkus se nad tím zamyslet, když je v koupelně šamponuješ. Stačí drobná změna a budeš koukat, jak velký efekt to způsobí.


Tajemství první: Jak šampónovat


Nejde jen o to, jaký kosmetický zázrak používáš, ale také o techniku jeho použití. Jak správně na to? Šampon bys měla kápnout do dlaně, abys měla přehled o jeho množství, jemně rozetřít po dlaních a pak začít šamponovat. Tím zaručíš, že se dostane rovnoměrně všude.


Vlasy a pokožku hlavy jemně masíruj bříšky prstů, nikdy nehty, tím by je poškodila. Masáž hlavy je ale důležitá, jen tak se uvolní maz, lupy, nečistoty. Nelze jen promnout konce vlasů a myslet si, že to stačí.


Pokud si musíš mýt hlavu často, protože se ti rychle mastí, zkus místo toho intenzivnější očistu. Vlasy si jemně našampónuj, opláchni, a našampónuj je znovu. Na dotek poznáš, že jsou při druhém mytí vlasy poddajnější a jemnější. Čisté a svěží by měly vypadat podstatně déle.


Nenechávej šampón na vlasech moc dlouho, vysušuje je i pokožku hlavy. Zpravidla stačí všechny vlasy promnout, promasírovat, a opláchnout, případně celý postup znovu zopakovat. Šampón ale není kúra, když ho na hlavě necháš pět minut, spíš si vlasy poničíš, než abys je vyživila.


Vlasy myj ve vlažné vodě, horká je poškozuje. Pokud to vydržíš, po umytí je propláchni studenou sprchou, dodá jim to lesk, pevnost a zvýší pružnost a odolnost.


Tajemství druhé: Síla přírody


Všichni opěvují bioprodukty, takže jsi také podlehla, jenže po přírodním šamponu tě pálí pokožka hlavy a svědí na tvářích? Nepoužívej takový přípravek. Můžeš zkusit jiný (jinou řadu nebo značku), ale když budeš reagovat stejně, zůstaň u "chemických" šamponů. Žijeme v civilizované době příliš dlouho a někteří z nás mohou být na čistě přírodní produkty přecitlivělí, nebo dokonce alergičtí.

 


Tajemství třetí: Na množství záleží


Nemusíš na jedno mytí vypatlat půl lahvičky, ale šetřit s ním také není správné. Šamponu by nemělo být mnoho, aby nevysušoval pokožku hlavy a nezatěžoval vlasy. Když příliš pění, nemůžeš se dostat dost dobře k pokožce hlavy, která zůstává neumytá. Bohatá pěna se také hůře oplachuje, když zůstanou zbytky šampónu na vlasech, budou zplihlé, nepoddajné a rychle se zamastí. Skutečně je lepší použít menší množství, a umýt hlavu dvakrát po sobě.


Šampon také vždy dostatečně opláchni. Mnoho dívek si myslí, že když si ho ponechá ve vlasech, budou voňavější a nebudou se mastit. Omyl. Veškerá chemie, která na vlasech zůstane, je poškozuje, šampon navíc vysušuje pokožku hlavy, takže je oslabená a náchylná ke vzniku lupů.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Zatoč s lupy a okouzli oslnivou hřívou
Manuál pro krásné vlasy
Levná, ale kvalitní: co nenechat v drogerii?


Tajemství čtvrté: Šampon je dobré střídat


Mnoho dívek věří mýtu, že si vlasy na používaný přípravek zvyknou, a účinné látky již po nějaké době nepůsobí. Tohle nikdy žádný výzkum nepotvrdil, když najdeš šampon, který ti vyhovuje, klidně u něj zůstaň. Střídání šampónu však svůj smysl má, ovšem z jiného důvodu. Tvé vlasy potřebují v průběhu roku různou péči – v zimě chránit před mrazem, na podzim před deštěm a větrem, v létě jsou zatěžovány sluněním, chlórovanou vodou v bazénu, mnohdy také nemáš ideální podmínky na umytí. Proto je dobré pečovat o vlasy v různé roční doby speciálními produkty.

 


Tajemství páté: Ty se měníš, tvůj šampón s tebou


Je to stejné jako s jinými kosmetickými produkty. Například tvá pleť. V dětství vyžaduje kosmetiku pro jemnou dětskou pokožku, v pubertě bojuje s akné, po dvacítce potřebuje hydrataci, po třicítce péči proti vráskám... Vlasy tak intenzivní proměnu nezaznamenávají, ale jejich nároky se liší také. V pubertě se ti mohou stejně jako pokožka více mastit, což se může věkem nebo braním hormonální antikoncepce upravit.

 

Mnohem více ale záleží na tom, co s nimi děláš. Odbarvené vlasy budou chtít péči pro blondýnky, které udrží tvou blond hřívu nezabarvenou. Rusovlásky podpoří vhodným šamponem oslnivý lesk. Všechny barvy stojí za to mýt přípravky na barvené vlasy, protože tyto šampony fixují barvy, brání jejímu vymývání a prodlužují její krásu. Když si vlasy často žehlíš, chce to používat přípravky vhodné pro takto zatěžované vlasy, nebo pro poškozené vlasy, když už se na nich tvá péče nemile podepsala. Ne nadarmo nabízí trh tak širokou paletu produktů. Vybírej je proto pečlivě.6 hlasů
Vaše hodnocení