Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přestože akné už máte vyřešené, možná vám po něm zůstaly nevzhledné jizvičky. Přece jen nikdo nechce mít pleť jako měsíční krajinu, plnou jamek nebo hrubou jako struhadlo. Co můžete dělat, když jste během pupínkového výsevu nedodržely pravidlo nem...

Které zákroky na jizvy a ďolíčky po akné můžete podstoupit i před létem?

jizvy po akné
zdroj: Getty Images jizvy po akné
aktualizováno 31.05.2019, 00:00 | 31.05.2019, 00:00 | Krásná.cz

Přestože akné už máte vyřešené, možná vám po něm zůstaly nevzhledné jizvičky. Přece jen nikdo nechce mít pleť jako měsíční krajinu, plnou jamek nebo hrubou jako struhadlo. Co můžete dělat, když jste během pupínkového výsevu nedodržely pravidlo nemačkání a vaše pleť má teď nerovnoměrnou strukturu?

Špatná zpráva je, že jizvy po akné nejdou zpravidla úplně odstranit. Díky dostupným metodám je však můžete nechat zjemnit natolik, že je nikdo nepostřehne, když se zrovna nebudete nacházet v plném světle a ve vzdálenosti pár centimetrů od ostatních. Jako pro studentky by pro vás podstoupení oblíbených laserových ošetřeních mohlo být příliš nákladné a navíc se to nedoporučuje dělat v letních měsících. Jaké možnosti máte tedy teď, když se vám nechce čekat a stav pleti chcete upravit ještě před dovolenou?


Začněte co nejdřív


Je pravda, že čím čerstvější jizva je, tím lépe se může zahojit. Tyto nedokonalosti pleti byste tak měly začít řešit brzy. Na druhou stranu, pokud vás akné ještě zcela nepřešlo a tvoří se vám nové a nové uhry, tak je podstoupení některých procedur zbytečné, protože je budete muset znovu aplikovat na nejnovější výstupky nebo prohlubeniny. Jiné přístroje, které pomůžou stahovat jizvy, však zamezí i opětovnému vytvoření akné. Patří mezi ně radiofrekvenční metoda, IPL a všeobecně pleti pomáhá také mikrojehličkování.


Propadlé jizvy


Hluboké jizvy po akné mohou být buď užší a hlubší nebo víc prostorově roztažené a spíš jen na povrchu kůže. Přestože se doporučuje na problémy se strukturou pleti chemický peeling, často jde o velký zásah do kůže. Ten ji může dost narušit, zvlášť pokud je vaše pokožka citlivá a náchylná k poškození. Ne každá kosmetička také dokáže správně odhadnout, jak silný koncentrát kyseliny během peelingu použít, a mohly byste si tak spíš ublížit.

 

jizvy po akné
(Foto: Getty Images)


První typ jizev nazývaný "ice pick" vypadá, jako by vám do kůže někdo zapíchal jehličky. Je obvykle těžké tyto jizvy řešit, protože se často nacházejí v hodně malé vzdálenosti hned vedle sebe. Tyto jizvy vznikly, protože organismus neměl dostatek kolagenu, a tak je potřeba jeho produkci opět nastartovat. K tomu pomůžou radiofrekvenční vlny dostupné ve většině estetických salonů.


Pro správný efekt je potřeba ošetření minimálně třikrát opakovat každý rok, protože výsledky vydrží právě přibližně dvanáct měsíců. Nejde tedy o levnou záležitost, mnoho salonů má však slevy pro studenty a když budete mít mezi jednotlivými ošetřeními časový odstup přibližně tři týdny, tak o tak velký zásah do peněženky nepůjde.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TESTUJEME: Co skutečně funguje na akné? 14 SOS PŘÍPRAVKŮ PROVĚŘENO
Co doopravdy způsobuje strie? Jen nadváhou to není!
Pět tipů, jak sezbavit akné na zadku a zádech


Druhý typ jizev s názvem "boxcar" jsou mělké prohlubeniny nepravidelného tvaru, často se táhnou víc do šířky a připomínají asymetrické krátery. Pro začátek na ně můžete vyzkoušet ošetření intenzivním pulzním světlem (IPL). To má na kůži širší zaměření a opět nastartuje tvorbu kolagenu, zároveň zastavuje zánět a tedy na nějakou dobu dopředu zabrání tvorbě dalších pupínků. Opět je potřeba proces několikrát zopakovat, jeden zákrok vám moc nepomůže.


Velmi dobré výsledky přináší také mikrojehličkování neboli microneedling. Malými jehličkami se vám do umrtvené kůže vpraví léčivé látky a zároveň se trochu naruší její struktura, aby se mohla následně opět sjednotit. Tato procedura se často používá i v boji proti vráskám, kůži dokáže vyhladit a hodí se tak zejména pro ty dívky, které nemají pleť třeba na tvářích úplně hladkou, ale jakoby zvlněnou.

 

jizvy po akné
(Foto: Getty Images)


Nezapomínejte také na to, že na tyto procedury můžete jít ještě teď jen v případě, že se budete přes léto i na obličeji mazat krémem s dostatečným ochranným faktorem proti slunci. Kůže totiž bude náchylnější ke spálení a mohly by se vám vytvořit pigmentové skvrny. S krémem s SPF UV filtrem se toho však bát nemusíte a po podstoupení některého z těchto zákroků budete třeba tak spokojené, že se budete moci během pobytu u moře vyhnout nanášení make-upu.0 hlasů
Vaše hodnocení