Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je tvá tvář pokryta nehezkými pupínky a chtěla bys je aspoň trochu zamaskovat? Můžeš použít make-up, nebo tím své pleti ještě víc škodíš? A jak s make-upem zacházet, aby tvá pleť vypadala přirozeně? Konec otazníkům, konec katastrofám.

Make-up a akné? Konec katastrof

aktualizováno 21.01.2012, 00:00 | 21.01.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Je tvá tvář pokryta nehezkými pupínky a chtěla bys je aspoň trochu zamaskovat? Můžeš použít make-up, nebo tím své pleti ještě víc škodíš? A jak s make-upem zacházet, aby tvá pleť vypadala přirozeně? Konec otazníkům, konec katastrofám.

Akné není v pubertě nic neobvyklého. Přesto ho nechceme vystavovat na odiv a snažíme se ho zamaskovat, jak jen to jde. Přemýšlíš, jestli vrstva make-upu tvé pleti víc škodí, nebo prospívá? Když si koupíš kvalitní přípravek, tvé pleti rozhodně neuškodí. Spíš naopak. Díky tomu, že se budeš denně líčit, se také naučíš pravidelně odličovat a zbavovat pleť všech nečistot. Je sice ověřeno, že akné není nemoc ze špíny, ale nečistoty a bakterie na pokožce mají na akné bohužel negativní vliv, zhoršují ho a mohou za zanícené boláčky. Pokud si tedy dopřeješ ráno i večer pečlivou očistu, navíc přes den pokožku chráníš vrstvou make-upu před nečistotami v ovzduší, má na tvou pleť pozitivní vliv.


Jaký make-up zvolit?


Na trhu existují různé druhy make-upů, které se hodí pro různé typy pleti. Pleť se sklonem k akné vyžaduje dobré krycí schopnosti, proto potřebuješ make-up, který dobře zakryje zarudlé pupínky i nerovnosti pokožky. Dívky s akné mají zpravidla mastnou pleť a rozšířené póry. Na takovou se příliš nehodí těžké a hutné make-upy. Vol raději lehčí konzistenci, pod kterou se pokožka nebude mít tendenci tolik mastit. Můžeš zkusit i pěnový make-up, který je určen přesně pro tento typ pleti, ale ne každému svou konzistencí vyhovuje. Navíc si musíš dobře ohlídat, abys ho skutečně dobře rozetřela a nezůstaly ti na obličeji skvrny. Make-up můžeš vybírat i podle jeho složení, některé obsahují přímo minerály a přírodní výtažky, které pleť zklidňují, zmírňují zanícená místa a zarudnutí, absorbuje nadbytečný maz a léčí akné.


Druhá vrstva


Aby se ti pleť neleskla, nezapomeň make-up přepudrovat. Pokud použiješ kvalitní pudr, vydrží ti celý den a není nutné se přepudrovávat. Aby sis nepoškodila vrstvu make-upu, je lepší použít na nanesení pudru štětec, nikoli houbičku, která je k němu někdy přibalena.


Pokud máš akné hodně viditelné, samotný make-up nebude stačit. K jeho zamaskování ti dobře poslouží korektor. Korektory kromě toho, že mají krycí schopnosti, také obsahují různé zklidňující a léčebné látky, které ti pomáhají se s akné vypořádat. I z důvodu složení je dobré používat korektor a make-up stejné řady a stejné značky. Dobře na sebe sednou díky identickému odstínu, navíc se svým složením doplňují a zvyšují svou účinnost.


Některé korektory mají zelenou a béžovou část. Zelená slouží k zamaskování zarudlých míst, neboť zelená barva červenou vyrušuje, béžovou pak přetřeš přes to, aby místo nebylo vidět.
Přes pudr můžeš ještě použít tvářenku, aby tvá sjednocená pleť dostala přirozenější vzhled. Jak ji správně nanášet, zjistíš v tomto článku.


 

Správný postup


Co vše by tedy měla tvá kosmetická taštička obsahovat, už víš. Jak ale správně postupovat?


Nejprve je třeba pleť důkladně očistit. A to i ráno po probuzení, i když máš pocit, že na ní žádné nečistoty nejsou. Pokud se ti pleť mastí, je to doslova nutnost. Pleť tedy očisti pleťovým mlékem, ošetři pleťovým tonikem a poté nanes svůj pleťový krém, nebo speciální podkladový krém. Existují i různé báze pod make-up, které můžeš nanést ještě přes krém, lépe ti pomůže vyrovnat nerovnosti pleti, jako jsou hrbolky akné a jizvičky po něm.


Pokud máš make-up v pumpičce, je to ideální, neboť do něj nijak nesaháš. Na tuhé a pěnové make-upy si pořiď speciální špachtličku, kterou vždy po použití dobře omyj, aby sis do make-upu nezanesla nečistoty a bakterie a rychleji se ti nezkazil. S make-upem by se ti pak samozřejmě dostaly i na tvou pokožku a to by akné jen zhoršovalo.


Tužší make-upy je dobré na obličej nanášet postupně, hůře se roztírají a rychle zasychají, takže pokud by sis "napuntíkovala" make-up na jednotlivé partie obličeje a postupně je roztírala, u těch posledních už by to nemuselo jít tak dobře.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Nanášení make-upu? Od teď už žádný problém!
Proč nanášet make-up štětcem
Tajemství zatraceně špatného make-upu


Make-up nanes na pleť v rovnoměrné vrstvě, není nutné na postižená místa používat silnější vrstvu. Byla bys jen flekatá a působilo by to nepřirozeně. Vrstva korektoru, make-upu a pudru jistě dokáže pupínky zamaskovat dostatečně. Pokud na to tvůj make-up nestačí, investuj do kvalitnější pečující i dekorativní kosmetiky. Rozhodně to nebudou vyhozené peníze.


Také si pupínky nemačkej a neškrábej, tím se ti víc zanítí a stroupky a nafouklé boláčky se ti budou hůře zakrývat. K lokální léčbě používej různé tea tree tyčinky, které nanášej ještě před make-upem. Zklidňují, zmenšují otok a tlumí bolest, takže nebudeš mít tendenci si na vřídek sahat.


Trápí akné i tebe? Na jaký make-up nedáš dopustit? Poděl se o zkušenosti v komentářích.9 hlasů
Vaše hodnocení