Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Většina z nás už dnes bez deodorantu neudělá ani krok. Bohužel i dnes o nich koluje spousta nepravd a mýtů. Posviťme si na ně.

Mýty a pravdy o deodorantech

Stop pocení
Stop pocení
aktualizováno 08.07.2015, 00:42 | 08.07.2015, 00:42 | Krasna.cz/trm

Většina z nás už dnes bez deodorantu neudělá ani krok. Bohužel i dnes o nich koluje spousta nepravd a mýtů. Posviťme si na ně.

Svět by byl mnohem příjemnější, kdyby se všichni lidé naučili používat deodorant nebo antiperspirant. Taky se se stoupajícími venkovními teplotami děsíš nepříjemného odéru, nebo tě dokážou znechutit propocená kola v podpaží objektu, který sis vyhlédla?

 

Možná se i ty bojíš používat deodorant, protože věříš nesmyslným mýtům, které o něm panují. Pojď je s námi zbořit.


Deodorant versus antiperspirant

 

Mezi deodorantem a antiperspirantem je podstatný rozdíl. Nejdřív byl vytvořen deodorant, který nám pomáhá odstranit nepříjemný zápach, případně ho i přebíjí nějakou svěží vůní. Antiperspirant se nezaměřuje ani tak na odstranění negativních následků pocení, jako je zápach a skvrny v podpaží, on bojuje s pocením jako takovým, protože zužuje potní žlázy a zmírňuje pocení. Dnes existují i přípravky, které oba produkty kombinují.

 

 

Deodorant a holení

 

Musíš mít podpaží oholené, když chceš použít deodorant nebo antiperspirant? Nemusíš, ale je to lepší. Aby přípravek fungoval, musí se dostat přes chloupky až ke kůži. Holky se většinou holí, takže s tím problém nemají. Dnes se právě i kvůli hygienickým důvodům a zefektivnění působení deodorantu holí i spousta kluků.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Velký TEST antiperspirantů: Který voní, nešpiní a spolehlivě ochrání před potem?
Velký test deodorantů: Který voní, chrání a nezanechává bílé stopy? Máme vítěze!
Velký test deodorantů ve spreji: Který vás ochrání i v největších tropech?
Bojíš se deodorantů? Víme, jak si vyrobit přírodní

 

Deodorant a rakovina

 

Objevily se "zaručené" informace o tom, že deodorant způsobuje rakovinu prsu nebo lymfatických uzlin. Její vznik by měl údajně vyvolávat hliník a parabeny, obsažené v deodorantech. Ty by se měly absorbovat kůží a vstupovat do těla především skrz póry oděrkami způsobenými při holení. Jde však o pouhou pověru, která nikdy nebyla žádným seriózním výzkumem prokázána.


Přesto tu drobná rizika jsou, i když spíše estetické než zdravotní. U lidí, kteří trpí alergií na alkohol nebo kyselinu mléčnou, může deodorant vyvolat nepříjemné pocity, jako je pálení či svědění. Riziko hrozí i kůži ošetřené deodorantem vystavené na sluníčku. Existuje riziko, že se ti na kůži udělají pigmentové skvrny.


Přírodní deodoranty

 

Jestli nevěříš deodorantům, které můžeš koupit v obchodech, zkus si pořídit přírodní deodorant. Existují ve formě pudrů, krémů nebo tekutých přípravků. Jejich základem jsou různé bylinky, které mají pozitivní vliv na zmírnění pocení. To dokáže třeba šalvěj, cypřiš, pelargonie, levandule, mandarinka, čajovník nebo citron.35 hlasů
Vaše hodnocení