Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pryč jsou naštěstí časy, kdy se vám popruhy batohu zarývaly hluboko do ramen a po pár kilometrech vás záda začala nesnesitelně bolet.

Na co si dát pozor při výběru batohu

Studentky
zdroj: Thinkstockphotos Studentky
aktualizováno 03.11.2014, 16:02 | 03.11.2014, 16:02 | Krasna.cz/trm

Pryč jsou naštěstí časy, kdy se vám popruhy batohu zarývaly hluboko do ramen a po pár kilometrech vás záda začala nesnesitelně bolet.

Technologický pokrok umožnil vytvořit batohy s posuvným zádovým systémem, který je přizpůsobí výšce vaší postavy. Jistě oceníte i další „vychytávky“, které dovedou pobyty v přírodě zpříjemnit.


První věc, kterou v souvislosti s výběrem batohu budete řešit, je jeho objem. Pokud vás na vícedenní túry neužije, je zbytečné pořizovat krosnu a bohatě si vystačíte s batohem do 30 L. Na vícedenní výlety vybírejte z batohů nad 60 L. Do nich se pohodlně vejdete se spacákem, karimatkou a stanem.

 

Batohy
Batohy outdoorové, různé velikosti, Kilimanjaro, dostupné v prodejnách Hervis, cena k doptání v obchodech (Foto: Archiv firem)


Batoh je třeba vyzkoušet na zádech


„Ve chvíli, kdy má zákazník jasnou představu o velikosti batohu, přichází fáze zkoušení. Je třeba, aby batoh dobře seděl, nikde netlačil ani netahal. Vždy je dobré do batohu vložit zátěž a vyzkoušet, jak se bude chovat v reálných podmínkách,“ vysvětluje Ondřej Šourek ze společnosti Hervis Sport. Při zkoušení se zaměřte na funkčnost zádového systému a možnosti jeho úprav pro vaši postavu. Pozornost věnujte i samotnému zpracování batohu – zejména pak sponám bederního a hrudního popruhu a švům. „Polstrování by mělo být měkké, aby netlačilo a zároveň pevné. Mělo by také zajišťovat dostatečné odvětrání,“ doplňuje odborník.

 

Batoh do školy nebo na běžné denní nošení vybíráme spíše podle módních parametrů, ovšem pohodlí by měl zajišťovat také, aby netrpěla naše záda.

 

Batohy
Černý, CCC, 899 Kč; šedý s potiskem, Dakine, 1950 Kč, dostupný na www.modnidoplnky.cz; hnědý, CCC, 699 Kč (Foto: Archiv firem)


PŘEČTI SI TAKÉ:

Co si sbalit na hory
Batoh nebo kabelku?
Kabelka prozradí, jaká vlastně jsi


Věnujte pozornost detailům


Větší batohy (tzv. krosny) jsou uvnitř téměř vždy rozděleny do dvou komor s oddělenými přístupy. Spodní komoru využijete nejčastěji pro uložení spacího pytle a náhradního spodního prádla. Horní komoru pak pro vše ostatní, co si na výlet vezmete. Svou pozornost zaměřte na přístupový systém do batohu, který by měl nabídnout pohodlnou dostupnost důležitého vybavení bez nutnosti vše z batohu vyndat. „Batoh by měl mít po stranách kompresní popruhy, kterými jej lze v případě potřeby stáhnout a zmenšit tak jeho objem. Popruhy poslouží i pro uchycení vybavení vně batohu, jako je například karimatka nebo stan,“ vysvětluje odborník na outdoorové vybavení.


Dalším parametrem, který by vám neměl uniknout je materiál batohu. „Měl by být odolný proti oděru a vodě. Některé batohy jsou navíc vybaveny integrovanou pláštěnkou, kterou přes ně v případě špatného počasí přetáhnete, a vaše věci zůstanou v suchu.8 hlasů
Vaše hodnocení