Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

O vlasech se toho říká mnoho. Někdo je bere jen jako ochranu pokožky hlavy, pro někoho jsou naopak symbolem krásy či charakteristickým poznávacím znamením. Ať tak či onak, v rámci péče často podléháme různým mýtům a teoriím, které o vlasech mezi l...

Nebezpečné mýty o vlasech, které jim kradou krásu

_Dívka
zdroj: Thinkstockphotos _Dívka
aktualizováno 23.04.2018, 11:41 | 23.04.2018, 11:41 | Krásná.cz

O vlasech se toho říká mnoho. Někdo je bere jen jako ochranu pokožky hlavy, pro někoho jsou naopak symbolem krásy či charakteristickým poznávacím znamením. Ať tak či onak, v rámci péče často podléháme různým mýtům a teoriím, které o vlasech mezi lidmi kolují.

Jak však odhalit, zda se jedná o pravdu či lež? V některých situacích postačí k odhalení nepravdivého mýtu selský rozum, jindy je však nutné zapátrat či načíst příslušné informace.

 

Mýtus č. 1: Univerzální postup pro všechny typy vlasů


Pokud se chcete vyhnout nepravdivý mýtům a o své vlasy řádně pečovat, pokuste se nejprve sami vypozorovat, co jim prospívá a co nikoliv. Každý člověk je jedinečný a stejně tak je tomu v případě vlasů – ne každému tak vyhovuje ta samá péče, kosmetické produkty či styl konečného stylingu. Proto je důležité nespoléhat na univerzální návod, ale naopak aktivně zkoušet, pozorovat a hledat to nejlepší řešení, díky kterému budou vaše vlasy zdravé a plné života po co nejdelší možnou dobu.

 

Mýtus č. 2: Vlasové produkty je třeba pravidelně měnit


Pověra. Pokud objevíte značku nebo sadu, která vám vyhovuje, není k tomu důvod. Tvrzení, že šampon a jiné přípravky po čase přestanou působit, protože si na ně vlasy zvyknou, je nesmyslné. Jedná se spíše o marketingový trik obchodníků, kteří chtějí zákazníky motivovat ke koupi jiných výrobků.


Mýtus č. 3: Na postupu každodenní péče nezáleží


Přestože univerzální návod na péči o vlasy neexistuje, je dobré držet se při běžné každodenní údržbě základních bodů a postupovat systematicky tak, abychom dosáhli kýžených výsledků. „Nevadí, pokud si vlasy myjete každý den, není totiž pravda, že by častější mytí vlasy ničilo či jinak zatěžovalo. Co je však důležité, je výběr správných kosmetických produktů, které by měly být vybírány přímo na míru vašemu typu vlasů,“ uvádí odbornice na vlasovou péči Renáta Gacková z kadeřnické společnosti Puls Praha. Vsaďte na jemný šampon na každodenní použití, nanášejte ho ke kořínkům a do vrchní části hlavy, na konečky použijte regenerační péči.

 


Dalším důležitým bodem je dodržovat správný postup mytí a vysoušení. Vhodné je vlasy při šamponování zběsile nedrhnout, aby nedošlo k poškození pokožky hlavy nebo polámání vlasů, a samotné mytí vždy zakončit aplikací kondicionéru, ideálně ze stejné kosmetické řady.


Mýtus č. 4. Fén je nutné vyhodit


Vyhazovat ho nemusíte, ale častěji dejte předost ručníku. Při vysoušení si dávejte pozor na přílišné tření ručníkem, lepší je vlasy v ručníku jemně promačkat a nechat proschnout na vzduchu. Pokud je součástí vaší vlasové údržby diskutované fénování, vždy do délek aplikujte thermoprodukt, který vlasy ochrání před příliš vysokým teplem. „Vlasy následně pročešte všemi směry a při fénování dodržujte pravidlo ‚fén jde vždy za hřebenem‘, čímž docílíte dokonale uhlazeného a zaceleného vlasu,“ radí Gacková. A nezapomínejte: teplý vzduch používejte na sušení, na styling a tvarování účesu postačí vzduch studený.


ČTĚTE TAKÉ:

Oživ vlasy po zimě pomocí OLEJŮ! OTESTOVALI JSME, na které je spoleh
Padají ti vlasy? Víme, co nejíst
Pětiminutové triky pro vlasy jako z reklamy


Mýtus č. 5: Napáchané škody lze napravit kosmetickým produktem


Ano i ne, záleží vždy na typu poškození. Například roztřepeným konečkům již nepomůže ani sebedokonalejší maska či hydratační zábal, řešením je pouze jejich nekompromisní zastřižení. To by mělo navíc probíhat pravidelně, zpravidla po dvou až třech měsících.


„Velmi důležitá je tu i prevence. „Vlasy jsou často namáhány barvením a tepelnými úpravami jako žehlení, fénování a kulmování. Přičte-li se k tomu mechanické poškozování a nešetrná péče, mají tendenci se lámat, jsou křehké, suché a nevypadají zdravě. Nejlepší je preventivně vsadit na vhodnou péči a nečekat až na konečné stádium, které se projeví například již zmíněnými roztřepenými konečky,“ říká Monika Plachá , vlasová expertka kosmetiky Nouvelle.

 

Krásné vlasy
(Foto: oficiální zdroj)


Na druhou stranu existují i případy, kdy díky správně zvolenému produktu můžete návštěvu kadeřníka odložit. Jsou jimi třeba pravidelné masky a zábaly pro zvýšení lesku mdlých vlasů bez života nebo aplikace dětského jemného šamponu v momentě, kdy již vlasy nereagují na péči stávajících produktů.


Mýtus č. 6: Pravidelné zastřihávání konečků stimuluje růst

 

To je bohužel pouze pověra. Existují dokonce vědecké studie, které přímou úměru „čím častější stříhání, tím rychlejší růst“ už několikrát spolehlivě vyvrátily, přesto o ní pořád slýcháme. Kde se tedy bere? Pravidelným zkracováním se zbavíte ošklivě roztřepených konců, a vsadíte-li k tomu na správný střih, hříva bude působit bohatším dojmem. Žádná vnější úprava včetně stříhání však nemá vliv na činnost vlasových folikul, zodpovědných za rychlost růstu a hustotu. To, jak rychle rostou zrovna vám, je dáno geneticky. V průměru vlas poporoste každý měsíc o jeden centimetr.

 

Mýtus č. 6: Zdravé a lesklé hřívy docílíte častým česáním


Nadměrné kartáčování jim naopak může uškodit. Při česání dochází ke tření jednotlivých vlasů o sebe a poškozuje se jejich ochranný povrch – kutikula. Takto oslabený vlas je náchylnější na poškození a lámání. Častým pročesáváním kromě toho docílíte rychlejšího maštění.0 hlasů
Vaše hodnocení