Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Citlivá pokožka vlasů, lupy, alergie... To vše jsou problémy, které se dají snadno odstranit. Poradíme ti, jak na to.

Nejčastější problémy s vlasy: Máme řešení!

krásné vlasy
zdroj: Thinkstockphotos krásné vlasy
aktualizováno 26.12.2016, 00:47 | 26.12.2016, 00:47 | Krásná.cz/MyŽeny.sk

Citlivá pokožka vlasů, lupy, alergie... To vše jsou problémy, které se dají snadno odstranit. Poradíme ti, jak na to.

Na základě výzkumu, ve kterém respondenti určovali pořadí faktorů, které ovlivňují první dojem o ostatních lidech, se vlasy ocitly s 58 % na druhém místě, hned po tváři (66 %), dokonce na vyšší pozici než postava (55 %) a oblečení (52 %).

 

Již během několika prvních vteřin kontaktu vyhodnotíme na základě vlasů u druhé osoby její pravděpodobný životní styl, přitažlivost a fyzickou zdatnost. A tím nejdůležitějším měřítkem není účes, ale to, jaké jsou vlasy zdravé, což závisí do značné míry na stavu pokožky hlavy.

 

Mýty a fakta o zdravých vlasech

 

Problémy s pokožkou hlavy se dají řešit, je však třeba zjistit, jaký typ vlasové pokožky máš. Přijď na to s námi!

 

Citlivá pokožka

 

Každý druhý člověk trpí citlivou pokožkou hlavy, přičemž ženy tímto problémem trpí mnohem častěji než muži. U některých je tato citlivost jevem trvalým, jiné takové problémy trápí jen občas. Do určité míry si navíc přecitlivělost zhoršujeme sami!

 

Mezi hlavní příčiny, které způsobují dehydrataci pokožky hlavy, patří faktory klimatické - UV záření, vítr či zima nebo psychologické - stres, či dokonce hormonální změny (v pubertě typické). Zvýšená citlivost může být způsobena i některými léky či potravinami. A v neposlední řadě je to i používání agresivních barev a stylingových přípravků, které mohou spustit alergické reakce a podráždění.

 

Krásné vlasy
Chceš hezčí vlasy? Zaměř se na zdraví pokožky. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Výsledkem je narušena ochranná bariéra kůže, bez které do pokožky snadněji pronikají dráždivé a alergenní látky, které způsobují záněty různého stupně. Extrémně citlivá pokožka je intolerantní vůči mnoha faktorům. Poškození její ochranné bariéry způsobuje příznaky jako pálení, svědění, zarudnutí a záněty pokožky.

  

Všem vnějším vlivům, jako jsou nečistoty v ovzduší, prach a horký vzduch při fénování, je totiž vystavena prakticky bez jakékoliv ochrany. Kromě toho mohou na její špatný stav mít vliv další faktory jako stres, nedostatek spánku a nevyvážená strava.

 

Vyzkoušej místo běžné kosmetiky šetrnější a léčivou kosmetiku z lékárny (například Hypertolerantní šampon Eucerin), nebo vsaď na přírodní kosmetiku bez parabenů a silikonů (vlasy viditelně ozdraví a vypadávání zamezí Šampon proti vypadávání vlasů pro muže i ženu od Bodyfarm).

 

Péče o vlasy
(Foto: Archiv firem)

 

Alergická až podrážděná pokožka

 

Zánět je odpovědí imunitního systému. Mikrozápal může mít řadu příznaků, jako jsou intenzivní svědění nebo přesušování pokožky, které se liší v závislosti na rozsahu mikrozápalu a predispozic, které konkrétní osoba má.

 

Ke vzniku extrémně citlivé pokožky může vést řada vnějších i vnitřních faktorů, např. některé nemoci, léky a alergie. Taková pokožka se označuje jako přecitlivělých nebo intolerantní. Mezi nejčastější příznaky patří pocity napjatosti, pálení, svědění a zarudnutí.

 

V případě každodenního mytí vlasů je nezbytné používat šampony šetrné k vlasové pokožce. Platí navíc, že při mytí by voda neměla být příliš horká. I dlouhodobé používání pěnových tužidel či gelů s obsahem alkoholu, a fénování horkým vzduchem může vést k podráždění pokožky.

 

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Domácí masky pro krásné vlasy
POZOR! Nejnebezpečnější látky v kosmetice
Čím škodíš svým vlasům, a jak s tím přestat

 

Suchá pokožka

 

Vnější i vnitřní vlivy vedou k vysychání pokožky a poškozují její přirozenou ochrannou bariéru. Při úbytku hydratace je pokožka hlavy napjatá a může svědit.

 

Někteří lidé trpí těmito potížemi pouze v určitém ročním období - např. v létě, kdy klimatizace fungují na plné obrátky, nebo v zimě vzhledem k nízkým teplotám a suchému vzduchu z topení. Pokožka hlavy může mít větší sklon k vysušování i v důsledku stresujících životních situací. Chronicky suchá vlasová pokožka je však dána geneticky.

 

Pokud máš suchou a podrážděnou pokožku hlavy, neměla by sis vlasy mýt každý den, protože každým mytím ji připravuješ o ochranné lipidy (tuky) a pokožka je pak ještě sušší a citlivější na podráždění.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Chceš, aby ti rychleji rostly vlasy?
Brazilský keratin: spása pro tvé vlasy
Povzbuď růst vlasů: Triky, které fungují

 

Kauza lupy

 

Lupy mohou pěkně potrápit. Netýkají se pouze zdravotních či kosmetických "komplikací", ale působí negativně i na naši psychiku. Všichni, koho problémy s lupy trápí, by je ze sebe nejraději prostě "setřásli" - a to jednou provždy.

 

Ať chceme, či ne, lupy vytvářejí dojem, že se o své vlasy dostatečně nestaráme, a tím podvědomě snižují naše sebevědomí. Účinnou pomocí mohou být kvalitní šampony proti lupům, které koupíš v lékárně (např. Eucerin). Pokud ti vadí odér, který některé léčivé šampony mají, poohlédni se po takových, které obsahují například výtažky z máty, citronu nebo jablka (například Head Shoulders apple fresh). Ty bojují proti lupům díky přesně cílenému účinku jedinečné kombinace účinných složek. Výrobky neobsahují alkalické mycí složky, silikony, parabeny nebo barviva.

 

Péče o vlasy
(Foto: Archiv firem)

 

Dermatologové rozlišují dva druhy lupů: suché a mastné lupy. Ke vzniku suchých lupů vedou například kožní onemocnění, jako jsou ekzémy, ale i horké letní počasí, sprchování v příliš teplé vodě nebo fénování horkým vzduchem, který pokožku hlavy dráždí a dehydratuje. Častými příčinami jsou i agresivní šampony a stylingové přípravky nebo zbytky kondicionéru, který jsme dostatečně neopláchli. Mastné lupy vznikají zejména tehdy, pokud máme predispozici k seborrhoické dermatitidě, která může být buď dědičná, nebo vznikat v důsledku stresu.

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Doma.cz:

7 nejlepších účesů pro vlnité vlasy
Tipy pro nejkrásnější vlasy od známého kadeřníka

 

Jak může využívání nesprávných výrobků vlasové péče podráždit pokožku hlavy?

 

Jednou z častých příčin podráždění pokožky hlavy je, pokud si například sama barvíš vlasy. Lidé, kteří jsou náchylní na podráždění pokožky, by rozhodně neměli překročit stanovený čas působení barev, a ještě raději by si vlasy měli nechat nabarvit od kadeřníka.


Dále šampony a stylingové přípravky, které obsahují silikon, mohou na pokožce zanechávat zbytky. Pokud chceš předejít hromadění těchto stop, měla bys své vlasy mýt pravidelně pomocí bezsilikonový šamponů. Sleduj pečlivě etikety.4 hlasů
Vaše hodnocení