Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Není prkno, jako prkno, a proto je velmi důležité vědět, podle čeho bys měla vybrat to svoje. Pokud patříš mezi divošky a válíš to prašanem nazdařbůh, nebo naopak dáváš přednost uvolněnému stylu pohodářky, měla bys vědět, že tvoje jízda záleží hla...

Nevíš jak vybrat ten správný snowboard? Poradíme ti

Snowboarding
zdroj: Thinkstockphotos Snowboarding
aktualizováno 04.12.2013, 00:00 | 04.12.2013, 00:00 | Krasna.cz/trm

Není prkno, jako prkno, a proto je velmi důležité vědět, podle čeho bys měla vybrat to svoje. Pokud patříš mezi divošky a válíš to prašanem nazdařbůh, nebo naopak dáváš přednost uvolněnému stylu pohodářky, měla bys vědět, že tvoje jízda záleží hlavně na výběru správného snowboardového miláčka.

Abychom pronikli do tajů snowboardingu, požádali jsme odborníka na snowboardovou výbavu z obchodu Snowboards.cz a jezdce Romana Blažka, aby nám poradil, jak vybrat ten správný snowboard. „Hned v úvodu bych rozdělil snowboardy do dvou základních kategorií, a to jednoduše pro muže a pro ženy“, říká Blažek. Jaký je v nich rozdíl? „Dost podstatný, protože ženské tělo se od toho mužského zásadně liší, a proto má jinou potřebu na snowboardové vyvážení (těžiště) prkna, upřesňuje. Dámské snowboardy jsou zpravidla užší, měkčí a inzerty (závity pro přichycení vázání) jsou oproti pánským snowboardům posunuty o několik milimetrů blíže středu. Neznamená však, že by zdatná snowboarďačka nemohla sáhnout po unisex snowboardu“. Takže pokud jsi divočejší a každou zimu pokořuješ svahy v nezkrotném tempu, klidně sáhni i po tom, na čem jezdí muži.

 

Jaká je správná délka snowboardu?

 

Nejdůležitějším parametrem pro výběr snowboardu je jeho délka. Podle jednoduchého pravidla by ti měl snowboard sahat přibližně mezi bradu a nos. Při výběru snowboardu kromě jeho délky záleží i na tvojí dosažené úrovni, zkušenostech a váze. Obecně platí, že kratší prkno se lépe točí, což jistě ocení začátečníci, ale při větších rychlostech je nestabilní a už vůbec není vhodné do prašanu.

 

Vybevaní na snowboard - 6
(Foto: Archiv firem)

 

Šířka snowboardu má taky svůj význam

 

Šířka snowboardu je spojená především s velikostí naší nohy. Při jízdě v oblouku by špička ani pata boty neměla dosahovat na sjezdovku. Pokud myslíš i na přítele, který je hodně vysoký a bez snowboardu by nepřežil zimu, a chceš s ním letos vyrazit do hor, poraď mu jako zkušená jezdkyně, že s velikostí boty 45 a větší, bys mu doporučila širší snowboard tzv. wide verzi. Uvidíš, jak bude ohromen.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Najdi si sport, který tě přes zimu udrží ve formě
Víme, kde ulovit skvělého kluka
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Pojedem na hory s holkou, nebo radši s kamarády?

 

Snowboardy dělíme do několika kategorií, aneb Vyber si, jaký styl ježdění bude pro tebe ten pravý:

 

SEXY Allround - univerzální snowboardy hlavně pro jízdu na sjezdovce, ale i pro nějaké to dovádění na skokáncích i v prašanu. Allround snowboardy jsou vhodné pro začínající jezdce díky parametrům vyhovujícím různým odvětvím snowboardingu. I když jako začátečník, na tomhle prkně budeš vypadat sexy.

 

DRSŇÁCKÝ Freestyle – snowboardy do snowparku. Freestylové snowboardy jsou kratší a měkčí a tím i dobře ovladatelné. Pokud se s přítelem rády učíš i skákat, skvělá volba.

 

DIVOKÝ Freeride - snowboard pro jízdu v prašanu. Freeridová prkna jsou často delší než allaroundové a tvrdší než freestylové, aby co nejvíce vyhověly jízdě v hlubokém sněhu. Vázání mají posunuté více dozadu a díky tomu je špička snowboardu odlehčená. Tenhle typ preferují nespoutané jezdkyně, kterým v žilách koluje adrenalin. Jestli jsi jedna z nich, nebudeš této investice litovat.

 

ELEGANTNÍ Race – snowboard pro rychlou jízdu. Slalomové prkno je tvrdé, úzké a vhodné pouze pro jízdu na sjezdovce. Ženy, co to válí na Race, vypadají na sjezdovce odvážně a při tom velmi elegantně.

 

Vybevaní na snowboard - 8
(Foto: Archiv firem)


Jak vybrat snowboardové boty

 

Výběr bot je nejdůležitější na celé snowboardové výbavě. V případě, že neznáš svou velikost boty v uvedených jednotkách US, UK nebo EU, změř si délku chodidla od paty k nejdelšímu prstu a tím získáš potřebnou velikost MONDO. Snowboardová bota nesmí být příliš velká ani příliš malá. Po utažení by měla bota dokonale obepnout nohu, palec by se měl dotýkat přední stěny, avšak neměl by být v žádném případě ohnutý. Nemusíš se bát, že snowboardová bota je nudná. Dnes už designéři pomysleli i na ženy a předhánějí se, kdo navrhne bláznivější nebo růžovější botu.

 

Vybevaní na snowboard - 11
(Foto: Archiv firem)Na výběr máme dva typy snowboardových bot:

 

Měkké boty


Velmi oblíbený typ snowboardových bot mezi všemi jezdkyněmi. Vnější bota může být ušita z kůže, syntetické kůže, gumy, nubucku a dalších voděodolných materiálů. Vnitřní botička je většinou vyrobena z PU pěny a podle kvality a ceny navíc doplněna silikonovými či jinými doplňky, které zkvalitňují ochranu nohy.

 

Tvrdé boty


Jejich použití je možné pouze s tvrdým deskovým vázáním umístěným na alpine boardu. V žádném případě bychom neměli využívat tvrdých bot na freeridovém či freestylovém snowboardu. Tyto tvrdé boty jsou velmi podobné klasickým lyžařským botám, ale liší se od nich tvrdostí, náklonem komínu a zkosením podrážky ve špičce a patě.

 

 

Snowboarding - 2
(Foto: oficiální zdroj)Jak vybrat snowboardové vázání

 

Výběr správného vázání je velmi důležitý. Aby vázání dokonale padlo na tvoji botu a mohla jsi efektivně přenášet sílu na hrany snowboardu a tím ho ovládat, je nutné nejdříve vybrat boty a až po té vázání.

 

Jednotlivé modely vázání se odlišují kvalitou použitých materiálů, pohodlností strapů (polstrování, 3D tvarování), nastavitelností patky a strapů a různými technologickými vylepšeními, s tím samozřejmě souvisí i jejich cena.

 

Vybevaní na snowboard - 2
(Foto: Archiv firem)


Stejně tak jako snowboardy se i vázání liší dle použití. Nejprodávanější snowboardová vázání jsou měkká vázání. Existují i tvrdá race vázání a vázání typu Fastec.Měkká vázání - U měkkých vázání rozlišujeme tři základní podtypy.

 

Klasické měkké vázání - To je v současnosti nejvíce využívaným typem. Vázání je tvořeno spodní částí vyrobenou z kvalitního plastu či kovu, 2 strapy – přes špičku a přes nárt a výklopnou opěrkou. Klasický systém pumpování dobře upevní botu jezdkyně a zaručí tak maximální kontrolu nad snowboardem.

 

Vázání typu Fastec - Největší výhodou tohoto vázání je rychlost a pohodlnost při zapínání a vypínání. Na začátku si jednoduše nastavíš výšku nártu pomocí látkového dílu obepínající nárt nohy a pak jen zvedneš a pomocí pákového systému zaklapneš a můžeš jet. Jednoduše řečeno EASY IN – EASY OUT. Nevýhodou tohoto vázání je nemožnost úplného dotažení nohy a nemožnost přitahování strapů v průběhu jízdy.

 

Snowboarding - 17
(Foto: oficiální zdroj)

 

Step-in vázání - U tohoto podtypu vázání existuje velmi mnoho různých systémů a při výběru je nutné kupovat vázání spolu s botami. Vázání je tvořeno tzv. nášlapnou destičkou a speciálními botami, které mají v podrážce umístěnou hrazdičku.Tvrdá vázání - Při zakoupení alpine snowboardu musíš samozřejmě volit tzv. tvrdé vázání. To je tvořeno deskou, jež je přišroubována na podložky či přímo do snowboardu a dvěma kovovými obručemi, které obepínají speciální tvrdou skeletovou botu.

 

 

 

Další komponenty, které z vás na svahu udělají pravou snowboarďačku!

 

Snowboarding - 21
(Foto: oficiální zdroj)

 

Snowboarding - 16
(Foto: oficiální zdroj)


Snowboarding - 6
(Foto: oficiální zdroj)

 

Snowboarding - 25
(Foto: oficiální zdroj)

 

Snowboarding - 26
(Foto: oficiální zdroj)

 

Snowboarding - 23
(Foto: oficiální zdroj)2 hlasů
Vaše hodnocení