Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jaké boty jsou ideální na léto?

Nosíš často žabky nebo balerínky? Pozor, tohle o nich musíš vědět

Žabky
zdroj: Getty Images Žabky
aktualizováno 21.06.2018, 16:35 | 21.06.2018, 16:19 | Krásná.cz

Jaké boty jsou ideální na léto?

K častým letním módních „evergreenům“ patří i nošení vzdušných žabek, a to nejen k vodě, ale i jako celodenní obuv. Jak ale nošení lehkých bot bez pořádné stélky ovlivňuje zdraví našeho pohybového aparátu, především pak nohou?

 

„Žabky jsou především v létě velmi populární. Méně v oblibě je však mají naše nohy, a vlastně celý pohybový aparát. Hlavním problémem této obuvi je absence řádné stélky, podrážky s podpatkem a volnost paty. Tyto faktory vedou k tomu, že jsou struktury nohy přetěžovány a při dlouhodobém nošení může docházet k jejich trvalému a vážnému poškození, například k narušení nožní klenby,“ varuje primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová.


Když už žabky, vybírejte pevnější podrážku, ideálně ne úplně plochou. Lepší je, když se zátěž rozdělí mezi všechny prsty nohy.


Náš tip:

 

Letní obuv - 3
(Foto: Archiv firem)


* Zlaté sandálky, Vices, 399 Kč, prodává bigbrands.cz
* Lehké černé žabky, adidas, 499 Kč, prodává hervis.cz
* Žabky Teva, 799 Kč
* Stříbrné pantofle, 219 Kč

 

Ani tzv. baleríny nejsou, co se týká vhodnosti, o moc lepší. A to obvykle ze stejných důvodů jako žabky. „V této kategorii však můžeme narazit i na kvalitnější obuv, která splňuje alespoň některé z potřeb a lze je doplňovat o vložky, popřípadě klínky pod paty, které jejich vlastnosti vylepší. I přesto není dlouhodobé nošení této obuvi doporučováno, “ říká MUDr. Michaela Tomanová.


Náš tip:

 

Letní obuv - 2
(Foto: Archiv firem)


* S páskem, Baťa, 1199 Kč
* Perforované, Lasocki, CCC, 599 Kč
* Textilní, Deichmann, 599 Kč
* Modré s kamínky, Baťa, 399 Kč
 

Letní obuv - 4
(Foto: Archiv firem)

 

* Krémové, Högl, Humanic, 2499 Kč
* S velrybami, Toms, prodává urbanlux.cz, 2010 Kč
* Bílé, Tamaris, Humanic, 1399 Kč
* Na klínku, Baťa, 1599 Kč

 

Letní obuv - 1
(Foto: Archiv firem)

 

* Gumové, Crocs, 899 Kč
* S mašlí, Deichmann, 849 Kč
* Kostkované, F&F, 249 Kč
* Perforované bez špičky, Crocs, 1199 Kč

 

ČTĚTE TAKÉ:

Boty na zahradu? Ani omylem! Seznam se s hitem léta
Problém vyřešen! Víme, jak nosit kabelku k teniskám
Jak udržet bílé tenisky bílé? 6 jednoduchých rad!

 

Naboso ano, ale pouze chvilku


Ačkoliv se může na první pohled zdát, že chůze naboso může být pro naše nohy to nejlepší, co pro ně můžeme udělat, není to vždy zcela pravda a má to mnoho dalších úskalí. Ačkoliv z hlediska fylogeneze byl člověk zvyklý chodit naboso, v posledních dekádách si především obyvatelé Evropy navykli používat obuv. Proto pokud bychom měli v plánu z ničeho nic zahodit všechny boty a začít opět všude chodit naboso, nebude to pro nohy ideální, a to z důvodů možných otoků a otlaků. Naopak krátkodobé odložení bot a projití, ať již trávou či pískem, určitě přináší chodidlům novou zkušenost, u které se zaktivují nepoužívané svaly i vazivové tkáně a plosky nohou se tak mohou promasírovat.

 

Zdravotní rizika špatné obuvi

 

„Důležité je, že nejde pouze o zdraví našich nohou. Veškeré patologie se přenáší dále a mohou způsobit problémy i v jiných částech těla, např. páteři. Proto bolesti bederní či krční páteře mohou mít v některých případech i prvotní příčinu ve špatné obuvi,“ říká MUDr. Michaela Tomanová.


Vhodná obuv nejen do letních dnů musí splňovat jasně dané náležitosti. Důležité je, aby nám bota dokonale padnula. Pro dlouhodobé nošení by obuv měla mít pevný opatek, který bude fixovat patu. Důležitou součástí je také podpatek, který zajišťuje správnou polohu nohy, měl by se však výškou vejít do rozmezí 1 - 3 centimetry.


Boty by měly být vyrobeny z kvalitního materiálu, který bude prodyšný. Možností vhodnou pro letní teplé měsíce jsou správně vyrobené a kvalitní sandály. Ty ale musí také splňovat všechny výše zmíněné požadavky, tedy správnou fixaci nohy a přiměřeně vysoký podpatek.0 hlasů
Vaše hodnocení