Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nevzhledné pupínky netrápí pouze dospívající, ale i dospělé. Možná se ptáte, proč právě vy? Odpověď však není jednoznačná, protože příčin může být několik.

Nové a účinné zbraně proti akné: Očkování, kyseliny i vlastní krev

Akné
zdroj: Thinkstockphotos Akné
aktualizováno 12.03.2018, 10:29 | 12.03.2018, 00:21 | Krásná.cz

Nevzhledné pupínky netrápí pouze dospívající, ale i dospělé. Možná se ptáte, proč právě vy? Odpověď však není jednoznačná, protože příčin může být několik.

S největší pravděpodobností za to mohou vaše hormony a stres. Ať už jsou důvody jakékoliv, je třeba začít jednat. Mít obličej samý pupínek není zrovna výhra v žádném věku. Neodkládejte ani návštěvu lékaře. Kromě doporučení vhodného způsob léčby vám poradí s péčí o problematickou pleť. Ta potřebuje odlišný přístup v létě a v zimě. Také používání dekorativní kosmetiky má svá pravidla.

 

Není akné jako akné

 

U nejběžnější formy akné – acne vulgaris (akné během puberty) – kožní žlázy nadprodukují kožní maz, což způsobuje ucpávání folikul odumřelými kožními buňkami a bakteriemi a následně tvorbu pupínků, zánětů, zarudnutí a nedokonalostí. Tento typ pleti je proto označován jako aknózní pleť, problematická pleť nebo pleť se sklonem k nedokonalostem. Tyto typy kožních problémů jsou nejčastější – postihují přibližně 70 až 80 % mladých lidí po celém světě. Nicméně také dospělí stále více trpí kožními problémy v pozdějším věku, včetně žen v obdobích hormonálních změn.


Obecně platí, že oblasti pokožky s větším množstvím mazových žláz jsou náchylnější k tvorbě pupínků. Proto se mastná, lesklá pleť, bílé pupínky a černé tečky objevují na nose, tvářích, bradě a čele a taktéž na krku, ramenou, hrudníku a zádech. Problematická pleť však není pouze estetický problém. Lidé s problematickou pletí trpí také záněty, často bolestivými, a mnohdy má jejich stav dopad také na psychiku.


Jak o pleť pečovat

 

Ve většině případů je pleť po odeznění puberty méně náchylná ke vzniku nedokonalostí. Je však důležité zabránit vzniku trvalých jizev pravidelnou péčí o pleť a používáním správných kosmetických přípravků. Důležitým aspektem této péče je snížení produkce mazu a zmírnění seborey (mazové žlázy v důsledku nadprodukce androgenních hormonů produkují více kožního mazu, než pleť potřebuje). Návratem k přirozenému olupování odumřelých buněk se bude v pleti tvořit méně bílých pupínků a černých teček (hyperkeratóza) a póry se nebudou tak snadno ucpávat. Pokud je to možné, je důležité omezit bakteriální množení, které také přispívá k zánětům. Doporučujeme nedotýkat se obličeje a pravidelně pleť obličeje čistit ráno i večer.

 

Péče o pleť
(Foto: oficiální zdroj)

 

Léky proti akné mohou mít účinky, například podráždění a vysychání pleti, které na druhou stranu mohou negativně ovlivnit vůli pacienta léčbu dodržovat. Proto je nezbytné problematickou pleť šetrně, avšak účinně čistit a poskytovat jí keratolytickou, antibakteriální a protizánětlivou péči, která brání vzniku nežádoucích účinků léků proti akné.

 

Chcete-li své pleti dlouhodobě pomoci a dosáhnout viditelných výsledků, řešením je pravidelná péče pomocí účinných složek, jako je kyselina glykolová, salicylová a polyhydroxy kyseliny, které aktivně zmírňují příčiny problematické pleti. Kyselina salicylová pomáhá uvolňovat ucpané póry a působí proti množení bakterií, což jsou dvě příčiny problematické pleti. Kyselina glykolová má „odmašťující“ účinky a pomáhá regulovat produkci kožního mazu. Polyhydroxy kyseliny (PHA), mají stejnou funkci jako AHA kyseliny, ale díky svým větším molekulám jsou k pleti šetrnější. To znamená, že jsou dobře snášeny i citlivou pletí. Polyhydroxy kyseliny mají také protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Prokazatelně zlepšují hladkost, pružnost a čistotu pleti, a proto představují ideální ingredienci pro problematickou pleť.

 

Co jsme vyzkoušeli v redakci a dobře zafungovalo nám?


ODLIČOVÁNÍ

 

Péče o pleť
(Foto: Archiv firem)


* Gel na problematickou pleť essentials by ARTISTRY, Amway (30 ml, 610 Kč). Neparfemovaný a nedráždivý gel s vilínem, kyselinou salicylovou a zeleným čajem proniká do pokožky, jemně ošetřuje problémová místa a pomáhá předcházet tvorbě pupínků.


* Expertní micelární voda Nivea (400 ml, 220 Kč, prodává dm). Bez tření, bez parfému a bez mastného filmu. Díky unikátnímu složení s komplexem a výtažky z černého čaje si poradí i s dlouhotrvajícím make-upem. Není třeba použít sílu, tlačit, dřít. Stačí pár tahů a několik vteřin a líčení je fuč.

 

PÉČE

 

Péče o pleť
(Foto: Archiv firem)


* Zmatňující emulze Eucerin DermoPure (50 ml, 429 Kč). Poskytuje osmihodinový zmatňující účinek. Redukuje nedokonalosti a zklidňuje podráždení pleti. S kyselinou salicylovou (antibakteriální a komedolytický účinek), protizánětlivým licochalconem A, dekandiolem a technologií pro regulaci kožního mazu.Lze používat na den i noc.

 

* Intenzivní péče Bioderma Sébium Global (30 ml, 449 Kč). Intenzivně eliminuje pupínky a černé tečky.


MASKOVÁNÍ

 

Péče o pleť
(Foto: Archiv firem)

 

* Krycí korektor Eucerin DermoPure (289 Kč).Redukuje a kryje nedokonalosti pleti.


* Korekční make-up Vichy Dermablend Fluid 05 (30 ml, 609 Kč). Vysoký stupeň krytí méně až více závažných nedokonalosti pleti, včetně akné, tmavých kruhů, rozacei, vitiligo, tetování a jizev. Vhodný i pro velmi světlou, porcelánovou pleť, třeba po zimě, kdy většina make-upů na tváři působí uměle a příliš tmavě.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Konec problémům s akné! Neuvěříš, co vědci vymysleli
Nepodceňuj AKNÉ! Může být předzvěstí zdravotních problémů
TESTUJEME: Co skutečně funguje na akné? 14 SOS PŘÍPRAVKŮ PROVĚŘENO

 

 

Očkování proti akné

 

Zatímco jedni se potýkají s pupínky v T-zóně a zvýšenou produktivitou mazových žláz, tak druzí řeší skutečně velký problém zvaný nodulární akné. Jedná se o opravdu bolestivou podobu akné, která se objevuje zejména na krku, kolem dolní čelisti a velmi často po ní zůstávají jizvičky. „V tomto případě je dobré nasadit určitý druh léku, který funguje jako očkování proti akné. Stimuluje se tak imunita proti bakteriím propionibacterium acne. Léčbu je dobré podpořit plazmaterapiíi, díky níž zánět odezní rychleji a mnohdy se zhojí bez jizviček," říká lékařka estetické medicíny MUDr. Zuzana Kolací z Kliniky Yes Visage.

 

 

Plazmaterapie je metoda ošetření pokožky, při které se využívají jedinečné hojivé a regenerační schopnosti vaší vlastní krve. „Odebereme vám krev, následně odstředíme červené a bílé krvinky a zůstanou jen trombocyty neboli krevní destičky. Ty jsou nositeli růstových faktorů po celém těle a významně se podílejí na hojení nejrůznějších poranění. V případě akné působí proti zánětu a urychluje hojení," prozrazuje lékařka. Jde o tělu přirozený proces, který věrně kopíruje procesy hojení těla samotného.


Pleť bez poskvrny

 

Pokud není akné dostatečně léčeno, může dojít k tvorbě jizviček. „Kromě toho, pokud pacient podstupuje medicínskou léčbu akné, měla by jeho kosmetická péče být přizpůsobena tak, aby zabránila či alespoň zmírnila nežádoucí účinky, jako je podráždění pleti a její vysychání, které mohou negativně ovlivnit vůli pacienta léčbu správně dodržovat. Proto je důležité pečovat o problematickou pleť pomocí účinných, ale šetrných výrobků. Navíc taková pleť potřebuje také adekvátní sluneční ochranu,“ varuje Anette Bürger z oddělení výzkumu a vývoje značky Eucerin.

 

V případě, že jste nezašla za odborníkem včas a na tváři vám zůstaly drobné jizvičky, nezoufejte. Zbavit se jich můžete za pomoci laseru, mikrojehličkování či chemického peelingu. Záleží na hloubce jizviček, ale i na stavu pleti.0 hlasů
Vaše hodnocení