Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Olivový olej je nejen oblíbeným produktem na vaření, ale často také bývá součástí domácích masek na vlasy a podobně.

Olivový olej osmkrát pro zdraví

Olivový olej - 2
zdroj: Thinkstockphotos Olivový olej - 2
aktualizováno 11.12.2013, 00:00 | 11.12.2013, 00:00 | Krasna.cz/Lenička P.

Olivový olej je nejen oblíbeným produktem na vaření, ale často také bývá součástí domácích masek na vlasy a podobně.

Není divu, bylo prokázáno, že blahodárně působí na náš organismus a já jsem pro tebe vypíchla jeho nejzajímavější účinky. 

 

1. Snižuje riziko vzniku srdečních chorob


Studie prokázaly, že každodenní konzumace olivového oleje snižuje riziko všech druhů srdečních onemocnění. Olivový olej ředí krev, snižuje krevní tlak a reguluje obsah cholesterolu v krvi. Panenský olivový olej je pro srdce prospěšnější, než jiné druhy rostlinných tuků.

 

2. Brání vzniku rakoviny


Vědci z Kodaňské fakulty zjistili, že olivový olej může bránit vzniku poškozených buněk, které mohou stát na počátku rakovinného onemocnění. Snižuje riziko vzniku rakoviny kůže, prsu, tlustého střeva, a to díky kyselině olejové ve spojení s fenoly.

 

 

3. Chrání před artritidou


Denní konzumace olivového oleje může mít i protizánětlivé účinky a přispívat k lubrikaci kloubů a omezovat výskyt otoků.

 

4. Zlepšuje stav diabetu

  
Olivový olej snižuje výskyt tukových částic - triglyceridů, tím může omezit pravděpodobnost vzniku cukrovky druhého typu, kterou lze také ovlivnit změnou jídelníčku. Olivový olej může snižovat obsah cukru v krvi díky mononenasyceným mastným kyselinám.

 

5. Tlumí bolest


Řekové, Římané, křesťané i židé používali olivový olej po celá staletí jako hojivou mast. Výzkumy dokazují, že olivový olej obsahuje chemickou látku oleocantal, která ulevuje od bolesti stejně jako ibuprofen. Olivovým olejem je možno ošetřit řezné ranky, boláky a zarudlá a bolestivá místa.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
6 důvodů, proč říct ANO olivovému oleji
Olivový olej jako skvělý kosmetický pomocník
Zapomeň na drahou kosmetiku, vyzkoušej olivový olej

 

6. Zpomaluje ztrátu paměti


Mononenasycené kyseliny pomáhají udržovat strukturu a membrány mozkových buněk v dobrém stavu. Pokud přejdete z obvyklé stravy na středomořskou, budete mít nižší výskyt Alzheimerovi choroby.

 

7. Předchází řídnutí kostí


A to díky hlavnímu polyfenolu obsaženému v olivovém oleji, nazývá se oleuropein. Olivový olej také pomáhá vstřebávání vápníku, a tím posiluje kosti. Mimo jié může zlepšit i pokročilou osteoporózu.

 

8. Chrání před virem HIV

  
Novinky uvádějí, že druh triterpenické kyseliny, která je obsažena v olivovém oleji, může zpomalit šíření tohoto viru.

 

Článek pro tebe napsala blogerka Lenka z blogu kreativologie.blog.cz.2 hlasů
Vaše hodnocení