Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Změna ročního období, virózy, stres nebo horečka. To všechno mohou být příčiny zvýšeného padání vlasů. Jestliže jich denně ztratíte více než stovku, měli byste se mít na pozoru a zkontrolovat i lékárničku.

Padají ti vlasy? Víme, co nejíst

Problémy s vlasy
zdroj: Thinkstockphotos Problémy s vlasy
aktualizováno 30.05.2016, 16:37 | 30.05.2016, 16:37 | / krasna.cz/120na80.cz

Změna ročního období, virózy, stres nebo horečka. To všechno mohou být příčiny zvýšeného padání vlasů. Jestliže jich denně ztratíte více než stovku, měli byste se mít na pozoru a zkontrolovat i lékárničku.

Příčiny padání či špatné kvality vlasů mohou být různé. Pro dobrý výsledek je třeba zjistit příčinu potíží a pokusit se ji řešit. Může jít o nevhodnou stravu či kosmetiku, hormonální změny či stres. Tentokrát se podíváme na možnou souvislost s užívanými léky.


Nejagresivnější jsou pochopitelně přípravky na léčbu rakoviny. Pacienti při chemoterapii neztrácejí jen vlasy, ale i obočí, řasy a ostatní ochlupení. Po ukončení léčby se růst vlasů i chloupků obnoví. Dnes je již možná i chemoterapie bez vypadání vlasů, díky speciálnímu systému chlazení, informuje web www.120na80.cz.


Ostatní léky nezpůsobí vypadávání vlasů tak rychle. Při užívání léků, které jako vedlejší účinek uvádějí vypadávání vlasů, si pacient všimne problému až po několika týdnech nebo měsících od začátku léčby medikamenty. Po vysazení léků se vlasy většinou obnoví.

 


Nadužívání léků nemusí vést přímo k vypadávání vlasů, ale může významně ovlivnit jejich kvalitu. Vlasy mohou být slabší, křehčí a ztrácet lesk. S kvalitou vlasů pomohou různé výživové doplňky.
O jaké léky se jedná?


Přípravky na lékařský předpis


Léky na předpis, které mohou negativně ovlivnit kvalitu vlasů, jsou zejména:


• Antidepresiva
• Antiepileptika
• Antihypertenziva – přípravky na snížení krevního tlaku
• Antihyperlipidemika (hypolipidemika) – léky při arteroskleróze, na snížení cholesterolu a cévní nemoci
• Antimykotika – léky na některá plísňová onemocnění
• Hormonální antikoncepce a hormonální substituční terapie (u žen estrogen a progesteron, u mužů testosteron a androgen, včetně steroidů)
• Imunosupresiva – léky na regulaci imunitního systému (např. při transplantacích)
• Léky na poruchu štítné žlázy (především ty, které snižují její hyperfunkci)
• Léky na Parkinsonovu chorobu
• Léky na ředění krve

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Zatoč s lupy a okouzli oslnivou hřívou
Chceš, aby ti rychleji rostly vlasy?
Máš krátké nebo řídké vlasy? Použij clip-in!


Volně dostupné léky


Pokud je kombinujete ve velkém množství, mohou problémy s vlasy a kůží obecně způsobit všechny medikamenty, například nesteroidní protizánětlivé léky. Stejně tak se „chemie“ dokáže projevit při jejich dlouhodobém nadužívání.


Vitamin A. Ve formě doplňků je to jediný vitamin, kterým je možné se předávkovat. Při konzumaci ve velkých dávkách může také způsobovat padání vlasů, stejně jako všechny volně dostupné přípravky nebo léky na předpis, do kterých se vitamin A používá (často se jedná o přípravky na léčbu akné).


Pokud máte podezření, že vám zvýšené padání vlasů způsobují léky, poraďte se s lékařem o možnosti jejich změny. Zvýšené padání vlasů mohou způsobovat určité skupiny účinných látek v medikamentech, lékař nebo farmaceut vám může nabídnout další alternativy. Po ukončení léčby by se vlasy měly přirozeně vrátit do původního stavu, léčbu ale nikdy sami nepřerušujte bez konzultace s lékařem.4 hlasů
Vaše hodnocení