Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Již tento víkend se koná očekávaný Ples v Opeře. Na ten dámy ani pánové přípravu jistojistě nepodcení. Ale pravidle plesové etikety je třeba dodržovat, i když jde jen o maturitní ples nebo hasičský bál u vás na vesnici.

Pár rad, jak se vyhnout trapasu na plese

Příprava na ples
zdroj: Thinkstockphotos Příprava na ples
aktualizováno 04.02.2015, 15:10 | 04.02.2015, 15:10 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Již tento víkend se koná očekávaný Ples v Opeře. Na ten dámy ani pánové přípravu jistojistě nepodcení. Ale pravidle plesové etikety je třeba dodržovat, i když jde "jen" o maturitní ples nebo hasičský bál u vás na vesnici.

Lístky koupené, šaty nažehlené, boty naleštěné. Jste ale na takovou slavnost patřičně připraveni? Poradíme vám, jak ples přežít bez společenského faux pas.

 

Oblečení

 

Nejen ženy, ale i muži mohou s oblečením na ples pořádně prostřelit. Na takovou událost připadá v úvahu pouze černý nebo tmavomodrý oblek. V žádném případě jiné barvy, ani šedý. Ten se nosí jen přes den jako vycházkový, po 18. hodině se odkládá. Neměl by být ani příliš vzorovaný. Pokud, tak jen s proužkem tenkým jako vlas.

 

Profesionálové radí, zejména mladším ženám, potrhnout svou svěžest barvami, jako je meruňková, růžová nebo žlutá. Žena by se v šatech měla dobře cítit. Momentálně jsou trendy antické styly, které trochu vytlačují korzety a dortové střihy. Ani těch však není třeba se bát, ostudu si s nimi neuděláte. Navíc se v takovém modelu budete cítit jako skutečná princezna.

 

 

Večeře

 

Pokud večeříme u stolu, jíst začíná nejváženější osoba - žena nebo ten, kdo je nejstarší. Teprve pak všichni ostatní. Během jídla se neopíráme lokty o stůl. Dámy sedí pouze na třetině židle, aby seděly vzpřímeně. A vedeme lehkou konverzaci. A co když vám upadne vidlička na zem? Přestává být vaší, ačkoli budete mít sto chutí se po ní natáhnout. Je to nepřípustné.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Buď královnou plesové sezóny: Jak vybrat šaty, šperky i stylové psaníčko?
Elegantní zlatočerný nail design, ideální na ples
Účesy na plesy, ale nejen tam
Chystáš se na párty či na ples? Nepodceň dress code
Plesový seriál: Co s sebou na ples do psaníčka?

 

Tanec

 

Muž by neměl svoji partnerku držet jako pevně jako sud a ruka nikdy nesmí na partnerčiných zádech klesnout do společensky nepřípustných míst. Více o plesové etiketě zjistíte v tomto videu.
 

Zdvořilá rada pro pány. V případě, že někdo pozve vaši partnerku do tance a ona půjde, vy jste povinen pozvat zase jeho partnerku. "Rozhodně by neměl jít například tančit s jinou partnerkou, aniž by se postaral o svou dámu," poradila čestná předsedkyně výboru slovenského Plesu v Opeře Deana Lutherova.

 
Na závěr ještě jedna rada v případě nouze. Šaty polité červeným vínem ihned polijte bílým. Obě vína se zneutralizují a skvrna obvykle zmizí.5 hlasů
Vaše hodnocení