Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Věděli jste o nich?

Pět chyb, které děláme při sprchování

Sprcha
zdroj: Thinkstockphotos Sprcha
aktualizováno 29.04.2014, 00:00 | 29.04.2014, 00:00 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Věděli jste o nich?

Mnohé si řeknete, že sprchování se není žádné věda. Ale mýlíte se! Dokonce i při tak jednoduché činnosti děláme pravidelně pár chyb. Podívali se na ně doktorka Heather Woolery-Llyod a ředitelka laserové a estetické dermatologie v Mount Sinai Medical Center v New Yorku, doktorka Heidi Waldorf.

 

1. Dlouhá, horká sprcha

 

Ano, horká sprcha je jedním ze způsobů, jak si zpříjemnit chladná rána, odpočinout si po náročném dni a zrelaxovat. Ale není to dobré pro naši pokožku.

 

Dlouhá horká sprcha zbavuje naši pokožku přirozených tuků. Může tak zvýšit svědění pokožky u lidí, kteří s ní nemají jinak problém a netrápí je žádný ekzém. Pokud chcete mít zdravější pleť, sprchujte se kratší dobu a spíše vlažnou vodou.

 

2. Méně je v tomto případě mnohem více

 

Čím více sprchových gelů a dalších kosmetických přípravků ve sprše používáte, tím hůře se překvapivě ke své pokožce chováte. "Mýdla a gely obsahují povrchově aktivní látky. Jde o chemické látky, které přitahují olej a vodu. V kombinaci s vodou je tak na sebe navážou a následkem je suchá a zdrsnělá pokožka," říká doktorka Woolery.

 

 

3. Důkladné opláchnutí

 

Mnohým z nás se již stalo, že vyšli ze sprchy a pěna jim tekla po zádech. To ale není dobře. Nadále tak dráždí naši pokožku. Nestačí pokožku jen otřít ručníkem, skutečně je potřeba důkladné opláchnutí vodou.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Sprcha místo přítele?
Co ještě (ne)víš o hydrataci?
Hledáš tělové mléko přesně pro tebe?

 

4. Maska na nemytou tvář?

 

Mnozí z nás si po sprše, v níž si důkladně omyjeme i obličej, dopřeje pleťovou masku. Chyba! "Masku aplikujte před umytím obličeje. Pokud ji používáte po, může vaši pleť příliš vysušit," říká lékařka. "Všechno, co se aplikuje po sprše, se rychleji vstřebává, takže si můžete pokožku více podráždit," dodává doktorka Waldorfová.

 

5. Správné osušení

 

Vyjdete ze sprchy a hned vás roztřese chlad, zejména v chladných měsících. Tehdy máme potřebu se velmi rychle utřít. Ale osušení je stejně důležité jako sprchování. Platí jedno zásadní pravidlo - otírejte se ručníkem vždy směrem dolů - od obličeje až k prstům na nohách.3 hlasů
Vaše hodnocení