Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Dnes mají ženy na výběr různé střihy, velikosti, materiál a barvy. Vybrat správnou podprsenku je však hotová věda.

Podprsenka slaví 100 let. Ty dnešní nám mohou prababičky jen závidět

jak vybrat podprsenku
zdroj: Thinkstockphotos jak vybrat podprsenku
aktualizováno 12.11.2014, 17:13 | 12.11.2014, 17:13 | Krasna.cz/trm

Dnes mají ženy na výběr různé střihy, velikosti, materiál a barvy. Vybrat správnou podprsenku je však hotová věda.

Říká se o ní, že je to největší podvod na muže. Bez tohoto titěrného kousku prádla by se ale většina z nás vůbec nedokázala obejít. Letos v listopadu podprsenka slaví sté narozeniny. Jaké jsou její dějiny?

 

Halit si prsa do kousku látky měly ve zvyku již ženy ve starověké Spartě. Ty si podvazovaly poprsí obyčejným pruhem látky, kterému říkaly mastodeton. Od středověku pak nastoupila móda korzetů a šněrovaček, které tvarovaly postavu tak, aby lichotila oku muže, a to i za cenu nepohodlí, nezvratných deformací a zdravotních problémů. První podprsenky podobné té moderní se začaly objevovat koncem 19. století v Anglii, Francii či v Německu, tu vůbec první doloženou si ovšem nechala patentovat "až" v roce 1914 Američanka Mary Phelps Jacobová. První prototyp vyrobila ze dvou kapesníků a stuhy. Tenhle jednoduchý kousek prádla si brzy našel své příznivkyně a Mary svůj nápad prodala za tehdy neuvěřitelných 1500 dolarů. Pro ni to byl životní obchod, během dalších pár let se hodnota patentu zvýšila a dodnes na ni firma vydělala miliony dolarů.

 

 

Už v roce 1927 výrobci přišli s myšlenkou různých velikostí a začali vyrábět košíčky ve velikostech od A zatím do D (kterou velikost máš ty, ti pomůže zjistit tento článek). To, co my dnes bereme jako samozřejmé, bylo tehdy doslova revoluční. Do té doby se totiž podprsenka měla snažit prsa hlavně zpevnit, zploštit a zakrýt. Vykrojené a na míru zvolené košíčky umožňovaly pravý opak - prsa podepřít, zvýraznit a dodat jim sexy náboj. Teprve 30. léta tak odstartovala trend sexy dekoltu, který reprezentovala mezi jinými ikona Brigitte Bardot.


 

Zajímavosti, které jsi netušila:

* Ve francouzštině se podprsenka dodnes nazývá soutien-gorge, v překladu doslova podpěra krku.

 

* První zmínka o podprsence na našem území pochází z roku 1892, kdy se o ní zmiňuje časopis Bazar - mluví ovšem o prsospínce.

 

* Podle výzkumu kulturoložky Kateřiny Reichelové v Čechách vedle tohoto roztomilého názvu existoval ještě termín poprsní živůtek nebo náprsní držadlo.

 

* Americký termín "bra" je zkráceninou slova brassière.

 

* Ústup korzetů a nástup podprsenek zapříčinila i první světová válka. Korzety byly totiž vyztužovány ocelí, která bylo ve válečné době potřeba jinde.


Dalším mezníkem byl rok 1959, kdy se chemikovi Josephu Shiversovi podařilo vyrobit nylonové vlákno a nastala éra pohodlných, elastických a dokonale přiléhajících podprsenek. Jen o pět let později, v roce 1964, šokovala firma Wonderbra první push-up podprsenkou.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak poznat, že ti nesedí podprsenka
Nejvtipnější reklamy na podprsenky: Tohle bys nečekala VIDEO
ZÁZRAČNÁ PODPRSENKA: Zvětší prsa o tři čísla!
Podprsenka pozná pravou lásku: Jinak se nedá rozepnout!
Jak a s čím kombinovat ostnatou podprsenku?


Že nás dnes už výrobci podprsenek nemají čím překvapit? Omyl. Známá značka Victoria´s Secret předvedla třeba podprsenku z pravého zlata, diamantů a dalších drahých kamenů za více než 12 milionů korun. Podprsenky sledují nejen módní trendy, ale i technologický pokrok a ekologické cítění, takže svou "chytrou" podprsenku můžeš použít jako solární nabíječku a dobít si třeba telefon. Existuje dokonce i podprsenka s kapsičkami po stranách, kam si můžeš dát ipod při běhání nebo mobil a peníze, když jdeš na diskotéku.


 4 hlasů
Vaše hodnocení