Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Počasí se nám pomalu ochlazuje a na chladnější a sychravější období bychom měli připravit nejen naší pleť, ale i naši obuv, která v podzimních a zimních měsících prochází mnoha zkouškami v podobě deště, bláta a sněhu.

Podzimní plískanice útočí! Jak správně pečovat o obuv

Zablácené boty
zdroj: Thinkstockphotos Zablácené boty
aktualizováno 11.10.2012, 10:58 | 11.10.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Počasí se nám pomalu ochlazuje a na chladnější a sychravější období bychom měli připravit nejen naší pleť, ale i naši obuv, která v podzimních a zimních měsících prochází mnoha zkouškami v podobě deště, bláta a sněhu.

Přinášíme ti proto pár triků a tipů, jak si udržet boty ve „formě“ více než jednu sezónu.

 

Dobrá impregnace je základ

 

Větru a dešti neporučíme, takže základní pravidlo zní: dobrá a včasná impregnace. Ta pomůže udržet kožené a semišové boty v suchu. Univerzální impregnace nemusí být vždy pro tvé boty ta nejlepší. „Vyberte si proto impregnační přípravek, který je určen přesně na materiál vašich bot,“ říká Veronika Sajdoková ze společnosti CCC Boty. „Pokud máte nové boty, naimpregnujte na ně minimálně tři vrstvy, než vyrazíte na první vycházku,“ dodává.

 

Máš-li kožené boty, tak ty kromě impregnace natři také krémem. Bohatě ti postačí stará dobrá modrá indulona, která dodá botám skvělý lesk. Oblíbený podzimní materiál, semiš je sice velice módní, ale o to hůře se čistí.

 

Semišové boty
(Foto: Archiv firem)

 

Pokud máš boty silněji znečištěné, tak je nejlepší je vyčistit houbičkou namočenou do mýdlové vody. Zaschlé bláto odstraníš gumovým nebo krepovým kartáčem, který boty očistí a nepoškodí jemnou strukturu semiše. Semiš lze vyčistit i suchou pěnou na koberce.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

KOUKNI! Nejšílenější boty světa
Nejkrásnější boty podzimu
Obuj boty, co hubnou za tebe

 

Zapomeň na topení

 

Pokud máš ve svém botníku kožené boty, tak je nikdy nesuš v blízkosti topení. Může se stát, že teplo poruší a zkrabatí kůži. Na promočené boty nejlépe platí osvědčení trik s novinami, které krásně absorbují vlhkost. Aby si boty udržely svůj tvar, je dobré použít tzv. napínáky. Možná se ti mohou zdát trochu zastaralé, ale věř, že výborně plní svůj účel a pomohou botám udržet původní tvar.


Péče o obuv
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Vyzraj na zápach

 

I v zimních měsících se nám potí nohy, protože chodíme v uzavřené obuvi po celý den. Pořiď si tedy kvalitní antibakteriální sprej. Ten aplikuj na boty jednou až dvakrát týdně. Kdo si chce zajistit větší komfort i při chůzi, by si měl pořídit antibakteriální a protizápachové vložky.

 

Dobrým trikem je také všestranná jedlá sůl, která dělá se zápachem zázraky. Nasypej jeden balíček do každé boty a nechej přes noc působit. Boty jedlá sůl sice neprovoní, ale zbaví je nepříjemného odéru. Praktickým neutralizátorem pachů je rovněž octová voda, působící dobře také proti plísním.2 hlasů
Vaše hodnocení