Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Křivé zuby dokážou velmi potrápit. V dnešní době už ale není problém si - i ve vyšším věku - pořídit fixní rovnátka, která dokážou velmi dobře srovnat vady chrupu. Mnoho zájemců ale odrazuje jejich trvalá aplikace na vnější části zubů. Pro něj jso...

Potřebuješ srovnat zuby, ale stydíš se za rovnátka? Vyber ta neviditelná

Neviditelná rovnátka
zdroj: oficiální zdroj Neviditelná rovnátka
aktualizováno 25.02.2016, 14:14 | 25.02.2016, 00:53 | Krásná.cz

Křivé zuby dokážou velmi potrápit. V dnešní době už ale není problém si - i ve vyšším věku - pořídit fixní rovnátka, která dokážou velmi dobře srovnat vady chrupu. Mnoho zájemců ale odrazuje jejich trvalá aplikace na vnější části zubů. Pro něj jsou tu rovnátka neviditelná, s nimiž se nemusíte bát usmát od ucha k uchu.

Neviditelná se jim říká proto, že se nasazují na vnitřní stranu zubů, jsou tedy ideálním řešením pro ty, kteří chtějí právě probíhající korekci zubů utajit. Tato rovnátka se také nazývají lingvální. Často je vyhledávají osoby, které nemohou nosit rovnátka na přední straně zubů z estetických důvodů při svém zaměstnání nebo osoby hrající na dechové nástroje. „Neviditelná rovnátka jsou vhodná pro každého, kdo splní indikační kritéria, nemají jasně danou kontraindikaci,“ řekl MDDr. Martin Šrubař, ortodontista kliniky estetické medicíny a stomatologie Mediestetik.


Mezi nejčastější problémy, které řeší nasazení rovnátek, patří předkus, zkřížený či otevřený skus, vychýlené a pokřivené zuby nebo různé vady čelistí. Neviditelná rovnátka lze aplikovat na obě čelisti a to v rozsahu nutném pro vyléčení nepravidelného postavení zubů. „Jedinečný systém rovnátek, která používáme, umožňuje efektivní a neviditelné řešení i nestandardních situací, jako je například různé natočení zubů,“ uvedl MDDr. Šrubař. První známky úspěchu lze pozorovat již během prvních týdnů léčby.


Tento druh rovnátek není skutečně neviditelný, ale připevňuje se na zuby z vnitřní jazykové strany, díky čemuž nikdo nepozná, že nějaká rovnátka nosíte. "Neviditelná rovnátka jsou vhodnou volbou, pokud neřešíte peníze a prioritou pro vás je, aby rovnátka zůstala tajemstvím. Existují dva typy, první se připevňuje na vnitřní stranu zubů a přijdou vás na 88 000 až 120 000 Kč. Druhou, levnější variantou, je jakýsi průhledný návlek, který se nasazuje na zuby a stojí kolem 55 000 až 75 000 Kč. Kromě jejich vyšší ceny je jejich minusem i nemožnost využít je na některé typy vad," popisuje Jakub Holešovský, odborník uLékaře.cz. Zdravotnická zařízení, která mají smlouvu s pojišťovnou, přispívají na léčbu či základní aparát, na neviditelná rovnátka zpravidla bohužel ne.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak si zachovat krásné zuby ještě dlouho po bělení?
Dentální hygienistka radí: Jak udržet zuby bílé
Přírodní cesty, jak si vybělit zuby

 

Při léčbě klasickými fixními rovnátky je naprosto klíčová hygiena ústní dutiny. Protože zuby bývají kvůli zámkům hůře přístupné, je třeba věnovat velkou pozornost pravidelnému a pečlivému čistění zubů i častějším návštěvám stomatologa za účelem provádění profesionální dentální hygieny. „Neviditelná umožňují snadnější čištění zubů než klasická zámková rovnátka, čímž udržují zdravý chrup, který navíc i skvěle vypadá,“ vysvětluje odborník Šrubař. Zuby jsou navíc lépe chráněny před zubním kazem a na rozdíl od klasických rovnátek nehrozí, že se vám na předních stranách zubů objeví bílé skvrny.

 

Neviditelná rovnátka
(Foto: oficiální zdroj)


Léčba rovnátky není bolestivá, ale z počátku se může objevovat nepříjemný pocit z cizího tělesa v ústech či například šišlání. „V prvních dvou týdnech mohou rovnátka dráždit jazyk, nežli si dotyčný zvykne na něco nového v ústech, případně dojde k podráždění měkkých tkání, či problémech s mluvou. Vše je ale pouze dočasné a během několika málo dnů si na ně člověk zvykne,“ dodal ortodontista.

 

Ať už se rozhodnete pro jakákoliv rovnátka, musíte počítat s tím, že léčba nějakou dobu potrvá a že během ní musíte dodržovat přísnější hygienické návyky. Většina z nabízených typů rovnátek zhoršuje přístup kartáčku k vašim zubům a usnadňuje tak hromadění potravy a tvorbu zubního kamene či zubního kazu. Samotná volba rovnátek je zčásti ve vašich rukou, záleží tak na vás, jestli budete chtít, aby okolí o vašich rovnátkách nevědělo, nebo z nich naopak uděláte část svého já, stejně jako slavné osobnosti Ewa Farna, Petra Kvitová, Tom Cruise či korunní princ Harry.

 

 

V péči o zuby (nejen s rovnátky) přijde vhod:

 

Péče o zuby
(Foto: Archiv firem)

 

* Ultraměkký zubní kartáček Curaprox (199 Kč, prodává lekarna.cz) má 5460 hustě seřazených aktivních vláken z Curenu. Proto čistí zuby šetrně, ale přitom pečlivě.

 

* Zubní pasta Sensodyne True White (149 Kč) s nízkou abrazivitou šetrně a efektivně pomůže vybělit i velmi citlivé zuby na nejčistší přirozený odstín. Podle klinických testů Sensodyne True White ulevuje od bolesti citlivých zubů a účinně bělí znečištěnou sklovinu.

 

*  Bioinformační zubní pasta Energy Silixje (154 Kč, prodává prozdravi.cz) se zvýšeným obsahem koloidního křemíku, který má vliv na pevnost tkání. Po vyčištění zubů máte pocit čistoty s dlouhotrvající svěžestí v ústech. Pasta obsahuje speciální směs bylin, které mají čistící, dezinfekční i protizánětlivé účinky. Pasta Silix je také účinná prevence proti tvorbě aftů a zánětů v dutině ústní.

 
* Listerine ústní voda Coolmint (1000 ml, 154 Kč, prodává lekarna.cz) chrání před zubním povlakem a snižuje jeho obsah. Odstraňuje bakterie v mezizubním prostoru, osvěžuje dech.6 hlasů
Vaše hodnocení