Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vybrat si vhodný tvar, barvu a obroučky brýlí nemusí být jednoduché.

Potřebujete brýle? Jak poznat, které vám budou nejvíc slušet

Brýlatá dívka
zdroj: Getty Images Brýlatá dívka
aktualizováno 11.11.2018, 00:00 | 11.11.2018, 00:00 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Vybrat si vhodný tvar, barvu a obroučky brýlí nemusí být jednoduché.

Nejen oblečení a obuv, ale i brýle podléhají módním trendům. Jednou jsou v módě brýle s výraznými velkými obroučkami, jindy zas nenápadné sklíčka, kterých si sotva na tváři jiného člověka všimnete. Brýle dokážou upoutat pozornost na vaši tvář, potlačit menší nedostatky obličeje, ale i vyzvednout to, co chcete v obličeji zdůraznit. Výběr správných obrouček je proto důležitý.

 

V první řadě si každý z nás vybere brýle, které se mu líbí. Dát na vlastní styl a vkus není špatné. V tom, co se vám líbí, se jistě budete cítit dobře. Důležité je, aby se hodily k vaší tváři. Obroučky brýlí mohou vaši osobnost zvýraznit, ale špatným a nevhodným výběrem můžete vše pokazit.

 

Jaký tvar obličeje máte?

 

Rozeznáváme různé tvary tváře. Ke každému z nich se hodí jiný styl obrouček brýlí a je vhodné jej respektovat. Prohlédněte si svou tvář, zjistěte, jaký typ jste, a podle toho si zvolte obroučky. Protože pokud vaše kamarádka vypadá dobře v brýlích s hranatými masivními obroučkami, neznamená to, že se hodí i k vám, i když jste obě brunetky a nosíte podobný styl oblečení. Vysoké čelo, výrazné rysy, masivní nos nebo plné tváře výběr brýlí ovlivňují mnohem více.

 

 

Hranatá tvář:
Pokud je vaše tvář ostře řezaná, málo zaoblená a je stejně dlouhá i široká, máte tento typ. Hodí se vám brýle s kulatými obroučkami, které tvrdé rysy obličeje zjemní.

 

Kulatý obličej:
Máte širší lícní kosti, vaše tvář je zaoblená a stejně dlouhá i široká. Vyberte si rámečky, které vaši tvář prodlouží. Rozhodně nesáhnete vedle, pokud si vyberete oválný nebo hranatý tvar.

 

Srdcová tvář:

Pokud vám uprostřed čela ve vlasové části vyrůstá špička vlasů, vaše čelo a lícní kosti jsou širší a směrem k bradě se zužuje, máte srdcový typ obličeje. K vaší tváři se hodí oválné nebo kulaté obroučky brýlí. Opticky rozšíří vaši čelist.

 

Oválný obličej:

Obličej je delší než širší, vaše čelo i brada jsou zaoblené. K oválnému typu obličeje se hodí všechny typy rámečků. Kulaté, oválné, hranaté, velké i malé... budete vypadat dobře ve všech typech obrouček.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak v létě chránit obličej? TEST opalováků, které ho nedráždí a snesou se i s make-upem
Víme, jak na líčení pod dioptrické brýle
Výběr slunečních brýlí: Za stovku, nebo za tisíce?

 

I na velikosti záleží

 

Ať už hledáte sluneční nebo dioptrické brýle, je důležité znát jejich velikost, zejména pokud kupujete brýle přes internet. Příliš velká nebo malá skla, případně brýle, které vám budou padat, i když je budete mít na konci nosu, nebudou vypadat dobře na nikom.

 

Při výběru velikosti si všímejte výšky a šířky čočky. Výška čočky se pohybuje mezi 32 až 38 mm. Šířka je různá v závislosti na typu brýlí a velikosti vašeho oka.

 

 

Dalším důležitým údajem je šířka nosníku. Je to část brýlí mezi čočkami (místo, které je přímo nad nosem). Pohybuje se v rozmezí 14 až 24 mm.

 

Posledním důležitým bodem, který by vám neměl ujít, je délka bočnice. Jde o část brýlí od pantů až po konec bočnice (kterou si zakládáte za uši). Od tohoto rozměru se odvíjí, jak daleko budete mít čočky od očí. Nejčastěji se setkáte se třemi běžnými rozměrech - 135, 140 a 145 mm.

 

Pokud nakupujete brýle přes internet, některé eshopy mají dnes vychytávky v podobě virtuální reality a jakéhosi virtuálního zrcadla. Stačí nasnímat svou tvář a hravě můžete zkoušet, jak vám jednotlivé brýle sednou.0 hlasů
Vaše hodnocení