Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Léto je pro většinu z nás nejkrásnější období celého roku. Ne však pro naše vlasy, které trpí neustálým máčením ve slané či chlorované vodě, častějším mytím a především zvýšenou dávkou UV záření. Hoď jim tedy záchranný kruh v podobě speciální péče.

Pozor na vlasy: Co jim v létě nejvíc škodí?

Zrzka
zdroj: Archiv firem Zrzka
aktualizováno 23.06.2012, 00:00 | 23.06.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Léto je pro většinu z nás nejkrásnější období celého roku. Ne však pro naše vlasy, které trpí neustálým máčením ve slané či chlorované vodě, častějším mytím a především zvýšenou dávkou UV záření. Hoď jim tedy záchranný kruh v podobě speciální péče.

Ochrana vlasů před škodlivými slunečními paprsky má stejný smysl jako ochrana kůže. Podobně jako naše pleť, tak ani naše vlasy se samy nedokáží bránit zákeřnému UV záření, které poškozuje základní stavební bílkovinu vlasů - keratin. Vlasy jsou pak sušší, lámavější a křehčí. Sluneční paprsky nepůsobí jen na kvalitu vlasů, ale i na jejich barvu. Při intenzivním slunění dochází k postupnému zesvětlení vlasů a ke ztrátě přirozeného lesku. Proto je dobré vyzbrojit se speciální letní vlasovou kosmetikou. Vlasy je během léta třeba chránit vhodnou vlasovou kosmetikou, která je hydratuje, chrání před slunečním zářením a dodává jim lesk. Zároveň tato kosmetika chrání pokožku hlavy.

 

Hlavní nepřítel vlasů během léta? UV záření. Proniká přes ochrannou vrstvu vlasu a naruší jejich strukturu. Šátek, klobouk nebo kšiltovka nejlépe světlé barvy by se měly stát součástí tvého letního šatníku. Je to vhodná, ale ne vždy dostatečná ochrana vašich vlasů. Zda dáš přednost klobouku, kšiltovce či šátku, je pouze na tobě, ovšem vždy by měly být vyrobeny z kvalitního prodyšného materiálu, aby nedocházelo zapařování pokožky hlavy.

 

"Speciální kosmetika obsahující UV filtr pomůže přežít letní období tvým vlasům, aniž by se změnily na kopu sena. Ochranné spreje proti slunci, nesmývatelnému kondicionéry, speciální vlasové šampony, krémy, mléka nebo séra. Tyto přípravky chrání nejen tvou barvu, ale dodají tvým vlasům potřebné výživné látky, které zabrání jejich poškození," doporučuje kadeřník a vizážista Štefan Sándor. Kromě šamponu a kondicionéru by proto neměl ve tvé letní výbavě chybět ochranný vlasový sprej či sérum, které vytvoří na vlasech neproniknutelný ochranný štít odrážející UV záření. Nauč se ho používat stejně jako pleťový denní krém.

 

Vlasy v létě
(Foto: Archiv firem)

 

„Sluneční vlasovou kosmetiku je možné používat každodenně. Nahrazuje přípravky, které zákaznice používají po zbytek roku. Není proto nutné nakupovat běžnou vlasovou kosmetiku společně se sluneční, stačí pouze jedna. Sluneční vlasovou kosmetiku lze použít na suché i vlhké vlasy těsně před pobytem na slunci, během něj i po něm,“ řekla Tereza Benátčanová, marketingová manažerka společnosti FRISÖR KLIER.


Sluneční záření ale není jediným rizikem, kterému v létě vlasy vystavuješ. Trpí také vlivem slané a chlorované vody. Ta je zákeřná zejména pro barvené nebo odbarvené vlasy. "Barvené vlasy dostávají díky slunci, soli i chloru úplně jiné zabarvení. Odbarvené vlasy by díky chlorované vodě mohly dokonce zazelenal," upozorňuje Štefan Sándor. "Proto bys měla po každé návštěvě moře nebo bazénu opláchnout vlasy čistou vodou, abys z nich odstranila sůl a chlór." Po opláchnutí je pak třeba použít nesmývatelnými sprej s UV filtrem. Doma si pak večer vlasy umyjte šamponem a kondicionérem, které jsou určeny na vodou a sluncem namáhané vlasy. Taková péče ti zabere jen pár minut, ale určitě se ti vyplatí. "Pokud nechceš mít vysušené a nepoddajné vlasy, nepřeháněj to s jejich máčením ve slané či chlorované vodě. V případě, že není v dosahu sprcha, kde byste vlasy mohly důkladně spláchnout, je dobré je vůbec nenamáčet," radí rovněž ambasadora TIGI pro ČR Jan Hlaváček.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Masky na vlasy: vytěž z nich maximum
Otestuj se: Jsi krutá ke svým vlasům?
Manuál pro krásné vlasy

 

Sluneční vlasová kosmetika určená pro použití před pobytem na slunci vlas chrání před UV paprsky, působením větru, mořské soli, chlorované vody a chrání vlas před blednutím. Naopak vlasová kosmetika určená k aplikaci po návratu ze slunečního záření zbavuje vlasy mořské soli, regeneruje, uhlazuje, vrací vlasům lesk a sílu.


„Na rozdíl od opalovacích krémů nemá vlasová kosmetika různé stupně ochranných faktorů. Je tedy vhodná pro každého. Kudrnaté, rovné, blond i tmavé vlasy reagují na UV záření identicky, není proto třeba vybírat speciální sluneční kosmetiku. Výjimku tvoří pouze vlasy poškozené trvalou ondulací nebo častým barvením a odbarvováním. Ty jsou na UV záření citlivější a vlivem slunečního záření dochází k jejich rychlejšímu poškození. Je tedy třeba volit intenzivnější péči,“ vysvětlila kadeřnice Markéta Brocková ze salonu Klier.


Vhodně zvolená vlasová kosmetika chrání vlas během celého pobytu na slunci. Před odjezdem k moři, kde jsou sluneční paprsky intenzivnější, je vhodné poradit se s kadeřníkem, který doporučí správnou péči. Výběr vlasové kosmetiky, která chrání před sluncem, je totiž velmi bohatý. Existují šampony, spreje, gely, masky, oleje i pěny. Všechny tyto přípravky chrání před sluncem vedle vlasů i pokožku hlavy.

 

Barvené vlasy
(Foto: Archiv firem)


„Zákaznice se nás často ptají, jak často je vhodné sluneční vlasovou kosmetiku používat. Existují mýty, které tvrdí, že je agresivnější než ta běžná. To je nesmysl. Sluneční vlasovou kosmetiku je možné používat pravidelně i několikrát denně. U šamponů je vždy nutné vlasy dobře opláchnout. Pokud je šampon špatně vymytý, může vlasy skutečně poškodit, to ale platí i u běžných přípravků,“ vysvětlila Martina Malinová, kadeřnice ze salonu Cut&Color.


Důležité je i vysoušení vlasů. Časté fénovaní vlasy vysouší, je proto třeba používat termoaktivní přípravky, které vlasy chrání a dodávají jim lesk. Při fénování je také důležité nenastavovat nejvyšší stupeň, aby vlasy nedostaly teplotní šok. Samotné pomalé schnutí vlasům nevadí. Nejhorší však je nechávat vlasy mokré přes noc. Vlasy se pak více lámou, krepovatí a zdvojují se.



4 hlasů
Vaše hodnocení