Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chceš, aby kosmetické přípravky o tvou krásu skutečně pečovaly? Tak zjisti, jestli neobsahují nebezpečné látky, které ti mohou zásadně škodit.

POZOR! Nejnebezpečnější látky v kosmetice

Složení kosmetiky
zdroj: Thinkstockphotos Složení kosmetiky
aktualizováno 05.11.2012, 00:00 | 05.11.2012, 00:00 | Krásná.cz/MyŽeny.sk

Chceš, aby kosmetické přípravky o tvou krásu skutečně pečovaly? Tak zjisti, jestli neobsahují nebezpečné látky, které ti mohou zásadně škodit.

Když stojíš před regálem v drogerii nebo lékárně, neměla by ses ohlížet jen na cenu, design a vůni. Zásadním ukazatelem kvality přípravku je jeho složení. Možná máš pocit, že krém za výhodných 59 Kč tvé pleti stačí, nebo jsi nadšená z nové, překvapivě laciné voňavky. Mrkni ale na etiketu a prozkoumej složení. Seznámíme tě s nic neříkajícími názvy a možná po předčtení tohoto článku budeš mít chuť na jediné: polovinu svého kosmetického arzenálu nemilosrdně hodit do koše a pořídit si skutečně kvalitní přípravky (které ovšem nemusejí být nutně výrazně dražší), které o tvou krásu i zdraví pečují doopravdy.

 
Ne všechny složky v kosmetice jsou pro pokožku prospěšné. Mohou dokonce vážně ohrožovat zdraví! Pokud nechceš své pleti a vlasům uškodit, poctivě studujte etikety na kosmetických přípravcích! Na které složky by sis měla dát pozor? Zbystři, pokud v přípravku najdeš tyto.

 

Dioxin

 

Krycí jméno je Polysorbate laureth. Ukládá se v tukových buňkách, kde se celý život kumuluje, a zvyšuje tak riziko vzniku rakoviny. Jeho karcinogenita byla poprvé prokázána v roce 1965 a poté potvrzena Národním institutem pro rakovinu v roce 1978.

 

Hliník

 

Nebo aluminium chlorohydrate se stále používá jako součást některých antiperspirantů. Při zanesení organismu hliníkovými "usazeninami" se poškozuje nervový systém. A způsobuje rakovinu prsu!

 

Parabeny

 

Fungují jako konzervanty, aby se kosmetika nekazila. Mohou ovšem vyvolávat silné alergie. Dnes najdeš v každém segmentu kosmetických přípravků varianty bez parabanů, které stojí stejně jako ty, které je obsahují.

 

 

Imidazolidinyl urea

 

Imidazolidinyl urea je často používaný konzervant, který způsobuje kožní dermatitidu a další problémy. Přesto Najdeš ho i pod názvy: Quaternium-15, 2-bromo-2nitropropane-1,3-diol, diazolidinyl urea.

 

SLS

 

SLS neboli Sodium Laureth Sulphate se používá v šamponech, kondicionérech a sprchových gelech – má na svědomí pěnivost těchto přípravků. Je ovšem velmi agresivní, způsobuje podráždění očí a pokožky. Vyvolává svědění a následné olupování pokožky.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Silikony jsou všude, dokonce i ve vlasové kosmetice
Co je přírodní kosmetika?
Je přírodní kosmetika lepší?

 

AHA a BHA hydroxykyseliny

 

Zvyšují riziko rakoviny kůže, známé jako zhoubný melanom.

 

Bisabol

 

Tváří se jako bezpečná přírodní složka heřmánku, ale opak je pravdou. Odstraňuje vrchní vrstvu pokožky a podporuje její propustnost, čímž zvyšuje vstřebávání přísad. Jenže tím se také může postarat o vyšší citlivost pleti, zarudnutí, šupinatění a náchylnost k pigmentaci.

 

Limonen

 

Je běžnou složkou ve výrobcích proti stárnutí, ale zároveň se používá jako rozpouštědlo pro odstraňování oleje a nátěrů. Dráždí kůži a dýchací cesty. Je karcinogenní.

 

 

Xylenové pižmo


Xylenové pižmo je syntetické pižmo, které se používá jako aromatická látka v kosmetice. Na dlouhou dobu ukládá v organismu a je velmi obtížné se ho zbavit. Může negativně ovlivnit reprodukci a hormonální rovnováhu.


Kolagen


Kolagen je protein, který pokožka nedokáže vstřebat. Vytváří na ní neprodyšnou vrstvu, která nedovoluje pokožce dýchat a nepropouští do ní žádné další přípravky zvenku. Vyrábí se ze zvířecích kůží, zejména rybí.


Formaldehyd

 

Jde o karcinogenní bezbarvý plyn s dráždivými účinky. Prokazatelně vyvolává citlivost a poškozuje pokožku. Je karcinogenní.

 

Ftaláty

 

Dej si na ně obrovský pozor, pokud plánuješ otěhotnět. Mají toxické účinky na reprodukční ústrojí, mohou narušit hormonální systém, ohrožují funkci jater a ledvin. Kromě toho až trojnásobně zvyšují riziko vzniku alergií a astmatu!9 hlasů
Vaše hodnocení