Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přestože reklama na šampon proti lupům slibuje zázraky na počkání, někdy šampon prostě nestačí. Co potom?

Problém jménem lupy? Vyřeš ho!

Problém s lupy - 3
zdroj: Thinkstockphotos Problém s lupy - 3
aktualizováno 23.09.2015, 17:18 | 23.09.2015, 17:18 | Krasna.cz/lk

Přestože reklama na šampon proti lupům slibuje zázraky na počkání, někdy šampon prostě nestačí. Co potom?

Lupy ve vlasech nejsou hezké a může se z nich snadno stát skličující osobní i společenský problém, protože dnes je důlěžitý perfektní vzhled, ke kterému patří zdravé a krásné vlasy. Takové jsou jen vlasy bez lupů.

Pokud máš mastnější vlasy, lupy se v nich drží a ty vypadáš, jako když máš na hlavě sněhové vločky. U suché pokožky padají lupy na ramena a záda, což je zase bohužel vidět na šatech. A bílé šupinky na ramenou dokáží pokazit sebelepší outfit, na to pamatuj.

Podrážděním vlasové pokožky trpí v dnešní době hodně lidí. Lupy v raném stádiu ještě nejsou nemocí, jde jen o zesílenou obměnu kožního povrchu, kterou mohou ovlivnit klimatické podmínky, hormony, dietní chyby, stres, špatná hygiena a přecitlivělost na některé kosmetické výrobky. Zkrátka každému se může stát, že se u něj za určitých podmínek objeví lupy.

 

 

Ale není třeba se zbytečně trápit, tento problém je poměrně rychle a levně řešitelný. Jen ho nesmíš podceňovat, proto okamžitě začni s léčbou.

Jak problém lupů řešit?

V moderní době je po ruce řada pohodlných způsobů, jak lupy udržet na uzdě. Tím nejjednodušším jsou takzvané protilupové šampony. Ty určitě znáš z reklam, ale raději si pro nějaký zajdi do lékárny. Vlasy je nutné mýt si tímto speciálním šamponem pravidelně a často, třeba i denně, je-li to potřeba.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Nejčastější problémy s vlasy: Máme řešení!
Zplihlé, suché a lámavé vlasy? Mista ti poradí, jak na ně

Časté mytí nevyvolá ztrátu vlasů, jak si někdo může myslet. Naopak, neléčený kožní zánět, který se projevuje silnou tvorbou lupů a trvá dlouhou dobu, může zavinit vznik pleše. I když by šlo jen o dočasnou ztrátu vlasů, jistě by se ti to nelíbilo. Proto je potřeba s léčením lupů začít a ne to nechat jen tak být.

Účinek protilupového šamponu se neobjeví okamžitě, k dosažení výsledků je třeba nejméně 6 umytí. Pokud ani poté nedojde ke zlepšení, můžeš vyzkoušet další kroky.

Když šampon nezabírá

Vlasový peeling je silnější zbraní v boji proti lupům. Postup je jednoduchý. Peelingový kartáček vtíráme hrubším kartáčkem do vlasové pokožky, potom hlavu pečlivě promasírujeme a důkladně opláchneme vodou. Ostrý kartáček vlasovou pokožku podráždí, účinné látky se dostanou pod lupy a tím se vlastně pokožka hlavy vyživí.

Pozor na domácí barvení


Chceš ušetřit za kadeřníka, a tak si doma občas barvíš vlasy? Dej si bacha, proces barvení ti může vyvolat výskyt lupů. Špatná aplikace barvy ti podráždí vlasovou pokožku a dramaticky ji vysuší.

 

 

Proto bys měla poctvivě dodržovat návod k použití, a to včetně alergického testu. Ano, známe to všechny, když si vlasy barvíme už poněkolikáté tou stejnou barvou na vlasy, alergický test už si nikdo nedělá. Jenomže alergie na barvu na vlasy může propuknout kdykoliv a stejně tak i lupy. Na test tedy nezapomínej, i když je to otrava.

Nezapomínej na zdravou stravu


Pokud tě trápí problém s lupy, je třeba upravit životosprávu. Do jídelníčku zařaď dostatek ovoce a zeleniny, protože vitaminy jsou pro zdravou kůži hodně důležité. Své zdraví můžeš podpořit i volně prodejními doplňky stravy, sáhni po takových, které obsahují beta karoten, vitamin B, fluor a selen. Jez hodně ryb a zapomeň na tučné a sladké výrobky.

MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT:
Na Doma.cz píší: 
Nejčastější chyby při mytí vlasů
5 olejů pro božskou pleť a sexy vlasy

Sáhni po citronu

Citron má na potíže s lupy blahodárné účinky. Můžeš ho využít hned dvěma způsoby - jako masku a jako péči po umytí. Masku vytvoříš tak, že ušleháš citron s bílkem do pěny a na 10 minut vetřeš do vlasů. Nezapomeň je pak dobře vypláchnout. Ale můžeš vlasy ošetřit i jednodušeji, vymačkej si šťávu z celého citronu a tu pak vetři do vlasů až po kořínky.

Neváhej s návštěvou lékaře

Pokud tě trápí abnormální svědění pokožky na hlavě, nebo se ti v ní dokonce objevují strupy a ranky, je nejvyšší čas vyhledat dermatologa (kožaře). S touto návštěvou se nevyplácí otálet, protože se může jednat o lupénku, a tu šampony ani peeling odstranit nedokážou.19 hlasů
Vaše hodnocení