Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Křečové žíly nejsou, jak si mnoho lidí myslí, pouze estetickou vadou, ale mohou představovat i zdravotní problémy. Je proto důležité s jejich léčbou neotálet.

První příznaky křečových žil: Tohle vám zachrání krásné a zdravé nohy

Nohy nahoru
zdroj: Thinkstockphotos Nohy nahoru
aktualizováno 04.06.2019, 00:00 | 04.06.2019, 00:00 | Krásná.cz

Křečové žíly nejsou, jak si mnoho lidí myslí, pouze estetickou vadou, ale mohou představovat i zdravotní problémy. Je proto důležité s jejich léčbou neotálet.

Křečové žíly nebo-li varixy, patří k častým žilním onemocněním a trápí až 50 % lidí. Nejvíce pak lidi nad 50 let, a od šedesáti let jimi trpí skoro každý druhý člověk. U mnoha lidí se pak, nezávisle na věku, objevují varixy či tzv. metličky (drobné křečové žíly).

 

Proč se tak děje? „ Základním faktorem pro vznik varixů je porucha pevnosti žilní stěny. V důsledku přetlaku v žilním systému dochází k rozšíření žil a k poruše funkce žilních chlopní, což znamená, že v rozšířených žilách chlopně nedomykají, krev se městná v žilním řečišti a vznikají křečové žíly. Přesnou příčinu, proč dochází k oslabení pevnosti žilní stěny a vzniku varixů, dosud neznáme. Hlavní podíl má dědičnost a dalšími vedlejšími faktory jsou například sedavé zaměstnání nebo obezita,“ vysvětluje cévní chirurg MUDr. Tomáš Kneifl z Perfect Clinic.

 

Jaké jsou první příznaky


* viditelně rozšířené žíly na nohou (tzv. modré kresby žil)
* časté otoky a bolesti dolních končetin
* těžké nohy
* pocit mravenčení

 

Křečové žíly
(Foto: Getty Images)

 

V počátečních fázích se opravdu může jednat spíše o vadu na kráse, ale čím dříve začneme problém křečových žil řešit, tím více si v pozdějším věku ušetříme bolestí, ale hlavně komplikací. První léčbou je nošení kompresních punčoch, vhodné jsou například pro těhotné či sportovce.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hladké nohy po celé léto? Žádný problém!
Trápí tě nohy do X nebo do O? Zbav se jich cvičením
Konec tlustým stehnům: 10 cviků, které zajistí sexy nohy


Co může křečové žíly oddálit?


* je dobré nesedět dlouho v jedné pozici
* pokud již máte sedavé zaměstnání, tak se často protahujte nohy. Ideální je si dělat každé dvě hodiny krátké procházky.
* můžete vyzkoušet i akupunkturu, jehličky zlepšují průtok v krvi
* nesprchujte se horkou vodou, ta roztahuje cévy
* dopřejte svým nohám chladivé zábaly či koupele
* nenoste často příliš těsné oblečení
* nejsou vhodné vysoké podpatky ani boty bez podrážky, jako jsou baleríny, ideální výška podpatku je 3 cm
* pokud míváte oteklé nohy, návštěvu praktického lékaře si naplánujte – poradí vám se změnami, které nohám uleví, případně předepíše preventivně léky posilující žilní stěnu. Čím dříve, tím lépe.

 

Náš tip: V létě bez podpatků, raději pohodlí


Na léto si místo balerínek s minimální podrážkou i sexy bot na podpatku pořiďte raději pohodné body s pevnou podrážkou i pohodlnou stélkou.

 

Boty na léto
(Foto: Archiv firem)


* Pantofle Birkenstock, 1799 Kč, prodává Humanic
* Hnědé páskové sandály, F&F, 249 Kč
* Barevné sandály, Deichmann, 399 Kč
* Kožené sandály na klínovém podpatku Baťa Comfit, 1399 Kč

 

Míříte-li na celodenní výlet, sáhněte po kvalitní botě na pevné podrážce, která nabízí i dostatečnou oporu kotníku.

 

Boty na léto
(Foto: Archiv firem)


* Fialové sandály Rock Spring Lotus, 899 Kč, prodává Hervis
* Sandály s řemínkem na korkové podrážce Alpine Pro Esky, 999 Kč
* Tmavě modré sandály Inblu, 699 Kč, prodává CCC
* Červené sandály z kůže Teva Midform Universal Leather, 2199 Kč

 

Pozor v létě při cestování


„Mnoho lidí ví, že oteklé nohy, možný první příznak chronického žilního onemocnění, hrozí při dlouhé cestě letadlem. Pravdou ale je, že velké riziko je i při dlouhé cestě autem nebo autobusem, kdy dochází k nehybnosti a svěšené poloze končetin,“ upozorňuje dermatoveneroložka MUDr. Sabina Sellner Švestková z MEDICOM Clinic v Brně. „Mezi opatření, která nám cestování mohou cestování zpříjemnit, patří nošení volného oděvu, pohodlné uzavřené boty s nízkým podpatkem, kompresivní punčochy, případně venoaktivní léky, a režimová opatření během cesty. Vhodné jsou pravidelné zastávky či procházka po letadle po dvou hodinách, cvičení například přešlapováním pata-špička, masírování lýtek i dechová cvičení,“ radí doktorka, jak se na cestu připravit.

 

Nebojte se pohybu a včasného vyšetření


Cílená prevence vzniku křečových žil neexistuje. I když je sedavé zaměstnání rizikovým faktorem vzniku varixů, jistě kvůli rozvoji křečových žil zaměstnání měnit nebudete, nicméně aktivní pohyb lze brát jako určitou prevenci proti zhoršení projevů křečových žil.


Pokud již pozorujete křečové žíly nebo již máte nějaké projevy žilní nedostatečnosti, je na místě provést cévní vyšetření, po němž je navržena jedna z možností léčby, operační či neoperační. Díky moderním miniinvazivním metodám je operační léčba šetrná a vysoce účinná.

 


Moderní metody léčby


V dnešní době se nutně nemusíte trápit bolestivostí a dlouhou rekonvalescencí po chirurgickém řešení, protože existují miniinvazivní zákroky v léčbě varixů. Například technika laserové ablace žil, která probíhá za pomoci ultrazvuku. Další variantou jsou radiofrekvenční zákroky nebo sklerotizace, jejíž podstatou je aplikace sklerotizační látky do křečové žíly, která žílu uzavře a ona se časem vstřebá.


„Prakticky u všech miniivazivních endovenózních metod jde o stejný princip – nemocnou žílu vyřadíme z provozu injekčním zavedením kanyly a jejím zatavením jako např. u laseru a po pár týdnech se žíla přemění ve vazivovou tkáň, prakticky zmizí. Výkon nevyžaduje pracovní neschopnost ani výrazná omezení,“ říká MUDr. Tomáš Kneifl.


Velmi oblíbenou moderní metodou je odstranění křečových žil za pomoci žilního lepidla. „Nemocnou žílu uzavřeme za pomoci žilního lepidla. Celý zákrok trvá asi dvacet minut, je bezbolestný a provádí se za plného vědomí pacienta," vdoplňuje MUDr. Peter Baláž, Ph.D., FEBS, specialista cévní chirurgie Kliniky YES VISAGE. Pacient po zákroku odchází domů a nemusí dodržovat žádný speciální režim, ani nosit kompresivní punčochy.


I když se cena zákroků liší podle pracoviště a způsobu, připravit si musíte minimálně dvacet tisíc, biologické lepidlo vyjde dokonce na dvojnásobek.0 hlasů
Vaše hodnocení