Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přestože drolící se šupinky kůže nepředstavují zdravotní riziko, jejich výskyt může být velmi nepříjemným estetickým problémem. Jsou vidět jak ve vlasech, tak spadané na oblečení. Má je na svědomí narušená vlasová pokožka, jež se brání nadměrnou t...

Pryč s lupy! Jak je zničit jídlem, šamponem i novými návyky v koupelně

Sníh ve vlasech
zdroj: oficiální zdroj Sníh ve vlasech
aktualizováno 12.11.2018, 00:00 | 12.11.2018, 00:00 | Krásná.cz

Přestože drolící se šupinky kůže nepředstavují zdravotní riziko, jejich výskyt může být velmi nepříjemným estetickým problémem. Jsou vidět jak ve vlasech, tak spadané na oblečení. Má je na svědomí narušená vlasová pokožka, jež se brání nadměrnou tvorbou zrohovatělých buněk. Jaké jsou příčiny vzniku lupů a co v boji s nimi zabírá?

Lupy jsou sice banální kožní neduh, ale setká se s ním za život až polovina populace. To nemění nic na tom, že lidem, kteří jimi trpí, dokážou pěkně znepříjemňovat život. Úporné svědění hlavy, škrábání a drobné šupinky, jež zvláště na tmavém oblečení působí jako pěst na oko. I když lupy trápí velké procento lidí, dá se s nim efektivně bojovat a „zasněženým ramenům“ tak předcházet.

 

Z dermatologického hlediska se nejedná o nic jiného než kožní onemocnění projevující se olupováním vrchní šupinaté vrstvy pokožky. Přirozeně se lidská pokožka obnovuje v řádu dní, v případě výskytu lupů je tento interval výrazně kratší a proces obnovy tak rychlejší. Odumřelé šupinky se hromadí a následně drolí z vlasové pokožky. Tvorba lupů bývá také spojena se zvýšenou produkcí kožního mazu.

 

Nejsou lupy jako lupy

 

Rozlišujeme mezi dvěma typy, suchými a mastnými. Zatímco ty suché jsou menší, mají tendenci se sypat a jsou méně svědivé, ty mastné zůstávají zachyceny na pokožce a ulpívají na místě. Hůře se proto odlupují, což může vést k většímu podráždění a silnějšímu svědění. Potíže s tímto druhem lupů může být doprovázen i nepříjemným zápachem. Abyste věděli, jak s lupy bojovat, musíte znát příčinu jejich vzniku. To vám umožní pro příště se podobné estetické pohromy vyvarovat.

 

Dlouhovláska
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Jak lupy vznikají?

 

Faktorů zodpovědných za výskyt těchto nevzhledných šupinek je hned několik. „Nejčastěji je tento problém způsoben příliš agresivními přípravky na vlasovou hygienu, chybným postupem při mytí, ale prapůvodní příčina může být i hlubší a může odkazovat ke špatně nastavené životosprávě, zejména pak nevhodné stravě a častému stresu,“ vysvětluje Monika Plachá, zástupkyně vlasové kosmetiky Nouvelle.


Řada lidí se mylně domnívá, že lupy vznikají přetěžováním vlasové pokožky jejím každodenním mytím. „Každodenní mytí vlasů rozhodně nemá vliv na vzniku lupů, avšak každodenní mytí nevhodným přípravkem může způsobovat vysušování a olupování pokožky, a to můžeme laicky a nepřesně diagnostikovat jako lupy,“ vysvětluje Martina Fialová z kadeřnického salonu Klier.


Pořiďte si:

 

Péče o vlasy
(Foto: Archiv firem)

 

* Šampon Dove Daily Moisture (250 ml, 83 Kč). Pomáhá chránit normální vlasy před každodenním působením prostředí.
 

* Gelový šampon proti mastným lupům Eucerin DermoCapillaire (250 ml, 299 Kč).


* Šampon Vivipharma Bio-Collagen (200 ml, 950 Kč, prodává clinicalhair.cz). Kolagen má tišící a protizánětlivé účinky na vlasovou pokožku, protože je vhodný na zarudlou kůži, lupy, při svědění dehydratované pokožky.


* Šampon Nouvelle Nutritive (1000 ml, 199 Kč, prodává nouvelle.cz). Šampon na poškozené vlasy obsahující proteiny - keratin a chmel.

 

 

Péče o vlasy
(Foto: Archiv firem)


* Šampon proti lupům Yves rocher (300 ml, 95 Kč). Viditelně odstraňuje lupy a zklidňuje vlasovou pokožku.
 

* Šampon proti lupům Head & Shoulders Apple fresh (250 ml, 67 Kč, prodává ageo.cz). Pro všechny typy vlasů, vhodné i na barvené nebo chemicky ošetřené vlasy.
 

* Šampon Beology Schwarzkopf (400 ml, 199 Kč, prodává alza.cz). Regenerační šampon bez sulfátů jemně myje vlasy a zanechává je jemné s hedvábným leskem.
 

* Šampon Syoss Anti-Dandruff Anti-Grease (500 ml, 80 Kč, prodává ageo.cz).

 

 

Co musíte změnit?


V prvním případě můžete chybu napravit sami tím, že si pořídíte šetrnější šampon určený pro citlivou pokožku.

 

Během mytí si dávejte pozor, abyste hlavu agresivně nedrhli.

 

Šampon důkladně vymyjte, a to zásadně vlažnou vodou, teplá stimuluje činnost mazových žláz.

 

Z toho důvodu také omezte fénování horkým vzduchem a kštici nezatěžujte množstvím stylingových produktů.

 

Pokud si vlasy barvíte či zesvětlujete, dopřejte vaší hřívě péči v podobě speciální kosmetiky pro suché a poškozené vlasy se schopností vlasy napravovat, regenerovat a vyživovat do hloubky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Mrazivé počasí ničí vlasy! Jak je uchovat krásné až do jara?
Čím mýt vlasy bez šamponu aneb Co mají v koupelně na poličce vyznavačky no poo?
Kolik šamponu a jak často vlasy mýt? Známe pravidla ideální péče o vlasy

 

Přemnožené kvasinky

 

Na vině však mohou být i přemnožené kvasinky v lidském těle. Ty jsou přirozenou součástí pokožky hlavy, ovšem přemnoží-li se, může nastat reakce v podobě vzniku kožního onemocnění. Léčba je v tomto případě jiná a je na místě se poradit s dermatologem či přímo trichologem. Ten provede zevrubné vyšetření vlasové pokožky, pomocí něhož stanoví velmi přesně diagnózu a zvolí léčebný postup zacílený přímo na konkrétní problém. Zapracujte komplexně na vaší životosprávě a pitném režimu. Zvyšte příjem vitaminu B, obsaženého v masu, vejcích a kvasnicích, a tělu dodejte selen a zinek. Zdrojem těchto prvků jsou například ořechy, semínka a ryby. Za vyzkoušení rovněž stojí některé potravinové doplňky pro zlepšení kvality vlasů.0 hlasů
Vaše hodnocení