Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Bojíš se, že když si necháš odstranit pihu nebo nehezké znaménko, že ti po něm zbude ještě ošklivější jizva? Pihy a mateřská znaménka lze odstranit bezpečně i nechirurgicky.

Pryč s nechtěnými znaménky - jak nejlépe na to?

Pihy a znaménka
zdroj: Thinkstockphotos Pihy a znaménka
aktualizováno 24.10.2012, 00:00 | 24.10.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Bojíš se, že když si necháš odstranit pihu nebo nehezké znaménko, že ti po něm zbude ještě ošklivější jizva? Pihy a mateřská znaménka lze odstranit bezpečně i nechirurgicky.

Pihy lze jednoduše definovat jako malé hnědé flíčky, tvořené shluky pigmentu. Buňky, které tvoří kožní barvivo melanin, ho prostě tvoří víc než obvykle. Větší a výraznější pigmentová znaménka jsou označována jako mateřská znaménka.

 

Některá mateřská znaménka máme od narození, jiná se objeví až v průběhu života. Jejich vznik ovlivňují především geny a slunce, které nutí buňky melanocyty produkovat kožní barvivo, melanin, naši ochranu kůže před ultrafialovým zářením. Ale zároveň mohou vzniknout i jako následek spálení kůže, zánětů, antikoncepce, hormonálního onemocnění, věku... Přestože jsou mateřská znaménka z 95 % nezhoubného charakteru, je vhodné jim věnovat pozornost a pravidelně je kontrolovat.

 

Sebe-vyšetření spočívá ve sledování pigmentových skvrn a mateřských znamének, zda se nezvětšují, nemění barvu, či se na nich neobjevují nějaké útvary, jako růžové skvrnky, vyvýšené plošky a bouličky, hrubá šupinatá ložiska, krvácející útvary apod. Pokud jedinec zaznamená jakoukoliv změnu, pak by měl okamžitě navštívit odborníka.

 

Riziko zhoubného nádoru nelze podceňovat

 

Zhoubný nádor kůže, tzv. melanom, patří mezi velmi nebezpečné typy nádoru, jelikož je schopen poměrně časně metastazovat. Nicméně pokud je zachycen včas, pravděpodobnost vyléčení je téměř stoprocentní.

 

Nejohroženější skupinou jsou ti, jež mají na své pokožce velké množství znamének (50-90 znamének zvyšuje riziko maligního melanomu až dvojnásobně). A pak také ti, kdo nejvíce podceňují prevenci.

 

Odstranění mateřských znamének - 6
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Velkou vinu za nárůst melanomů odborníci přičítají vysokému množství škodlivého UV záření, kterého se na zemský povrch ve střední Evropě dostává asi o 20-30 procent více, než tomu bylo před 40 lety. Je tedy nutné chránit tělo před tímto zářením i při běžném pobíhání venku, a ne jen při opalování.

 

Jedno až dvě spálení na slunci zvyšuje riziko vzniku melanomu u žen 1,5krát a u mužů 2,8krát. Tři a více spálení na slunci během života zvyšují riziko vzniku u žen 2,3krát a u mužů 7,6krát.

 

Důkladné vyšetření dermoskopem

 

Pokud máš podezření na špatné znaménko, či ti nějaké znaménko nevyhovuje jen z čistě estetických důvodů, navštiv zdravotnické zařízení, které má s léčbou kožních změn zkušenosti. Na základě vyšetření se dozvíš, zda je nutné radikální operační řešení, nebo je možné kosmetické odstranění, či jen sledování znaménka.

 

V indikovaných případech by nemělo chybět dermatoskopické vyšetření. "Jde o podrobné vyšetření mateřských znamének pomocí speciální světelné lupy, která umožňuje lépe zhodnotit strukturu, okraje a rozložení pigmentu ve znaménku, které klinickým vyšetřením nejde rozpoznat. Dermatoskopické vyšetření není možno podceňovat ani přeceňovat, a proto by mělo být pravidlem následné histologické vyšetření," vysvtluje prim. Ota Schütz z Žilní kliniky v Praze, kde mimo jiné provádějí právě odborné odstraňování pih a mateřských znamének.

 

 

I po nechirurgickém odstranění lze znaménko histologicky vyšetřit

 

Celých 95 % patologických změn na kůži bývá nezhoubných a lze je odstranit kosmeticky - nechirurgicky, tzn. bez řezání a šití, například použitím radiofrekvenčního přístroje či laseru. Výhodou radiofrekvenčního odstranění je možnost nechat odstraněný útvar histologicky vyšetřit a vyloučit tak zhoubné bujení.

 

Odstranění mateřských znamének - 10
(Foto: Oficiální zdroj)

 

„Radikální přístup zpravidla doporučujeme, pokud pozorujete změny například povrchu, velikosti, tvaru a barvy,“ vysvětluje prim. Ota Schütz a dodává: „Ve vzácných případech a případech spíše zanedbaných znamének a výrůstků, kde nebylo včasně provedeno náležité vyšetření, dochází ke zhoubné přeměně původně nezhoubných znamének a výrůstků. V těchto případech je kosmetické řešení přímo vyloučené a je nutné radikální chirurgické odstranění znaménka a výrůstku - kdy šířka délka a hloubky vyříznutí je závislá na stupni zanedbanosti. V případě pozitivního histologického nálezu poskytujeme následnou péči - sledování a další kontroly, včetně stanovení individuální léčby.“

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

7 triků, jak zakrýt nedostatky na kráse
10 nemocí, které tě nejvíc ohrožují
Pihy – móda, nebo problém?

 

Mýty a fakta

 

Mýtus - Poraněním mateřského znaménka dochází k větší šanci vzniku rakoviny kůže.

Pravda - Tyto teorie nebyl y nikdy prokázány. Když už se tak ale stalo, jednalo se o melanom, jenž byl v počátečním stádiu malého nádoru, a již měl založena dceřiná ložiska v těle.

 

Mýtus - Solárium také ovlivní změny na kůži.

Pravda - Ano, to je pravda. Solária mají na kůži neblahý vliv, zvláště u mladých lidí, riziko rakoviny se zvyšuje až dvojnásobně.

 

Mýtus - Jestliže je znaménko „bezbarvé“, není se čeho bát.

Pravda - Bezbarvým znaménkům bychom měli věnovat stejnou pozornost, jako těm zabarveným, neboť i bezbarvá znaménka můžou vyvolat rakovinu kůže. Pokud znaménko změnilo barvu, měl by to být signál, abychom navštívili lékaře.

 

Mýtus - Nebezpečná jsou pouze znaménka vyrůstající nad okolní kůži.

Pravda - To je sice z části pravda, ale mnohdy jsou více nebezpečná právě plochá. Ve většině případů jsou vyrůstající znaménka jen kosmetický problém, ale z plochého znaménka se stále ještě může vyvinout maligní melanom.5 hlasů
Vaše hodnocení