Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Existuje celá řada způsobů, kterými můžete léčit pupínky a zabránit jejich vzniku a pečovat o pleť se sklonem k akné. Jednou možností jsou samozřejmě léky na akné, můžete si ale vybrat i jiné, nemedicínské alternativy, a v prvé řadě se vyhnout riz...

Rozšířené póry, černé tečky, pupínky: 7 skutečných důvodů, proč vás trápí

Akné
zdroj: oficiální zdroj Akné
aktualizováno 20.08.2018, 00:00 | 20.08.2018, 00:00 | / krasna.cz/eucerin.cz

Existuje celá řada způsobů, kterými můžete léčit pupínky a zabránit jejich vzniku a pečovat o pleť se sklonem k akné. Jednou možností jsou samozřejmě léky na akné, můžete si ale vybrat i jiné, nemedicínské alternativy, a v prvé řadě se vyhnout rizikovým faktorům. To vše vám může pomoci udržet akné pod kontrolou.

Bohužel neexistuje nic, co by akné „vyléčilo“. Porozumění potenciálním spouštěcím faktorům, které mohou být příčinou jak vzniku, tak i vzplanutí postižení pupínky, vám však může pomoci dosáhnout úlevy od příznaků a zlepšení stavu vaší pleti.


Níže uvádíme některé z nejběžnějších faktorů:


Strava


Výzkumy o vlivu stravy na akné jsou sice nejednoznačné, většina vědců se však shodne na tom, že potraviny s vysokým glykemickým indexem a mléčné výrobky mohou u problematické pleti způsobit vzplanutí příznaků. Značné diskuze se vedou rovněž o možném vlivu dalších potravin (pomeranče, levné náhražkové čokolády, cukr).


Co mohu dělat?

 

Věda o výživě i zdravý rozum nám napovídají, že klíčem ke zdravému tělu a zdravé pleti je zdravá vyvážená strava. Proto si zkuste pochutnávat na pestré stravě a veďte si osobní záznamy (kterým někteří dermatologové říkají „kožní deníček“) o všem, co jíte a co mohlo spustit výsev kožních pupínků a akné.

 

Pokud to nepomůže, je možné vyzkoušet takzvanou „eliminační dietu“. Nejlepší způsob, jak ji provést, je z jídelníčku vyloučit možné viníky problémů (jako jsou jídla s vysokým glykemickým indexem a vysokým obsahem cukru a mléčné výrobky). Pomůže také omezit překyselující potraviny, naopak vsadit na očistné superpotraviny a antioxidanty, a také dostatek omega-3 mastných kyselin a zinku.

 

Kouření


Výzkumy naznačují, že kouření způsobuje vzplanutí akné tím, že pleť vystavuje oxidačnímu stresu a mění složení kožního mazu.

 

 

Co mohu dělat?

 

Přestaňte kouřit. Pokud nemůžete, zkuste alespoň snížit spotřebu nikotinu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Vadí nám problematická pleť?
Nové a účinné zbraně proti akné: Očkování, kyseliny i vlastní krev
TESTUJEME: Co skutečně funguje na akné? 14 SOS PŘÍPRAVKŮ PROVĚŘENO

 

Medikace


O lécích, jako jsou antidepresiva, antiepileptika a steroidy, je známo, že vyvolávají akné. Dlouhodobější užívání antibiotik může vést také k poruše střevní mikroflóry s dopadem na zdraví pleti.


Co mohu dělat?

 

Pokud máte za to, že léky, které užíváte, vám způsobují vzplanutí akné, poraďte se se svým lékařem. Ten vám také bude nejspíše schopen doporučit alternativu.

 

Anketa
Trpíš na akné?
267 hlasů
Ano.
90 hlasů
Ne.
Hlasovalo 357 lidí
 


Nevhodná péče o pleť


Pravidelné a pečlivé čištění je důležitým krokem v péči o problematickou pleť, ale nešetrné čisticí pleťové přípravky na bázi mýdla a příliš horká voda mohou narušit přirozenou rovnováhu pokožky a vést ke vzplanutí příznaků. Některé přípravky péče o pleť a některé make-upy jsou též mastné a komedogenní, tj. ucpávají póry a způsobují akné.

 


Co mohu dělat?

 

Svou pleť čistěte ráno a večer. Nezapomeňte před spaním odstranit veškerý make-up. Vybírejte si takové čisticí, hydratační a pečující přípravky, které mají speciální složení určené pro problematickou pleť a akné. Užívejte pouze přípravky, které jsou prokazatelně nekomedogenní (tj. které nezpůsobují akné) a pokud aktuálně lečíte akné pomocí léků, přesvědčte se, že používáte přípravky kompatibilní s vaší terapií.

Naše tipy:


Každodenní čištění

 

Čištění pleti
(Foto: Archiv firem)


* Čisticí micelární voda Eucerin Dermopure (400 ml, 465 Kč). Složení micelární vody je bez alkoholu a jemně, ale účinně odstraňuje veškerý vodou rozpustný oční a pleťový make-up, aniž by dráždila nebo narušila přirozenou ochrannou bariéru pleti.


* Čisticí micelární pěna pro všechny typy pleti Evoluderm (150 ml, 219 Kč, prodává Fann parfumerie). Hydratační složení micelární pěny se promění v lehkou a krémovou pěnu odstraňující make-up a nečistoty z pleti bez podráždění. Unikátní složení je vhodné pro všechny typy pleti, dokonce i pro tu nejcitlivější. Výtažek z Aloe Vera zklidňuje a regeneruje pleť. Pěna neobsahuje silikony, parabeny, alkohol a konzervanty.


1x týdně hloubkové čištění

 

Čištění pleti
(Foto: Archiv firem)


* Maska s aktivním uhlím pro smíšenou pleť Alterra (29,90 Kč, prodává Rossmann). Obsahuje aktivní uhlí, které proniká až do hloubky pórů a odstraňuje nečistoty a maz, zároveň pleť zmatňuje a pomáhá předcházet usazování nečistot.


* Čisticí peeling Eucerin Dermopure (100 ml, 245 Kč). Peeling bez olejových složek s kyselinou mléčnou, který odstraňuje nedokonalosti pleti bez jejího vysušování. Je vhodný pro obličej i tělo, exfoliační účinek mikročástic působí proti odumřelým kožním buňkám - jedné z hlavních příčin černých teček a pupínků - a jemně čistí pleť a odstraňuje make-up.


Lehký (gel)krém na míru

 

Pleťový krém
(Foto: Archiv firem)


* Lehký denní krém Nivea (40 ml, 105 Kč). Efektivně působí proti pupínkům, předchází vzniku nečistot a pleť dlouhodobě hydratuje. Ihned se vstřebává, neucpává póry, snižuje lesk pleti a zmatňuje ji.* Krém proti akné Bioderma Sébium Global Cover + korektor (30 ml, 309 Kč, prodává notino.cz). Ošetřující tónovací přípravek s vysokou krycí schopností, který obnovuje rovnováhu složení kožního mazu s cílem obnovit jeho přirozené ochranné funkce a brání vzniku nových nedokonalostí.

 

MŮŽE SE HODIT:

Největší mýty o akné: Vadí čokoláda, hranolky a nedostatek sexu?
Kvůli ŠKAREDNÉMU AKNÉ přišla o sebevědomí! Pak objevila jednoduchý způsob, jak se ho zbavit
Nepodceňuj AKNÉ! Může být předzvěstí zdravotních problémů


Stres


Někteří vědci se domnívají, že stres naše tělo vybízí k vyšší produkci inzulinu. Inzulin je hormon tvořený ve slinivce, který umožňuje buňkám využívat a skladovat cukr získaný z uhlovodanů. Inzulin ovšem také stimuluje androgenní (mužské) hormony, které následně podporují zvýšenou produkci kožního mazu (seboreu) a tzv. hyperkeratózu, nadměrnou produkci kožních buněk, což vede k ucpání mazových žláz. To jsou klíčové fáze vývoje pupínků. Zejména déletrvající úzkost nedělá pleti vůbec dobře a akné při ní může „vzkvétat“.

 

Když je člověk ve stresu, tak se též významně snižuje rychlost hojení ran. Život s akné může být nelehký, což může mít dopad na sebedůvěru jedince a vést k dalšímu stresu.


Co mohu dělat?


Snažte se a najděte si způsob, jak se uvolnit. Cvičení vám pomůže udržet si tělo v dobré kondici a mít větší pocit kontroly.

 

Náš tip: Korektor a make-up sice přímo neléčí, ale pomohou nedostatky pleti zakrýt - což snižuje stres a zlepšuje psychiku, a ve svém důsledku tak k vymizení akné skutečně přispívá. Jak na to, napoví následující video.

 

 

Mechanické dráždění


Dlouhodobější tlak a tření může na pleti vyvolat vzplanutí akné. Akné v důsledku tření – známé jako acne mechanica – vzniká, kdy příliš těsné oblečení nebo jeho úzké proužky (např. u podprsenky, neoprenového oblečení nebo u podbradních pásků u helmy) zadržují pot na kůži. Podráždění způsobené potem vede ke zvýšené tvorbě mazu a ke vzniku pupínků. Podráždění kůže může také vést k pocitu svědění a pokud se hodně škrábete nebo se této oblasti stále dotýkáte, napomáháte šíření bakterií a vzplanutí akné.


Co mohu dělat?


Nejlepšími způsoby, jak zabránit akné vzniklému v důsledku tření, jsou a) sprchovat se vždy co nejdříve po sportovní aktivitě a b) vždy, když je to možné, nosit bavlněné oblečení spíše než umělé vlákno. Snažte se nesahat si rukama do obličeje a pravidelně čistěte svůj mobil, perte polštářové povlaky a ručníky, aby se počet bakterií udržel na minimu.


Sluneční záření


Co se týče slunečního záření ve vztahu k akné, zde se názory různí. Ale – i když si lidé s akné někdy myslí, že se jejich pleť na slunci zlepšuje – většina odborníků se shodne na tom, že UV záření akné zhoršuje.


Pozitivní účinky slunečního záření existují, ale spíše sekundárního charakteru. Je důležitým zdrojem vitaminu D, zlepšuje náladu a zahání stres, stimuluje pocení a přirozenou očistu pleti (hlavně pórů). Pot na druhou stranu ale vytváří na povrchu pokožky prostředí, na kterém se daří bakteriím.
 

A negativ je bohužel ještě více. Slunce například způsobuje vysoušení pokožky - a dokonce i mastná pokožka potřebuje vlhkost. Při nadměrném vystavení slunečnímu záření se kůže vysouší a mazové žlázy to podporuje k větší nadprodukci mazu, který je jedním z klíčových faktorů vzniku pupínků. Dalším výsledkem vysoušení pokožky je její tvrdnutí a rohovatění, následkem čehož vznikají komedony a nečistoty neodcházejí přirozeně z pokožky.

 

Léto u bazénu
(Foto: Getty Images)


Sluneční světlo může také vyvolat určitý konkrétní typ akné známý pod názvem jako Acne aestivalis (nebo častěji Mallorca akné). K němu dochází, když UVA paprsky jsou v kombinaci s chemickými látkami v některých přípravcích péče o pleť a sluneční ochrany a vyvolávají alergickou reakci.

 

Vlivem peelingových přípravků a řady léků na akné je navíc kůže citlivější na světlo a nadměrné sluneční záření může zvýšit riziko problémů s pigmentací a jizvením.

 

Co mohu dělat?


Slunečního záření užívejte s mírou. Vyhýbejte se největšímu slunečnímu záření a pleť chraňte vhodným přípravkem se SPF 30 nebo SPF 50+.

 

Pouze neustálým zkoušením jednotlivých doporučení, vždy po dobu několika týdnů, můžete přijít na to, které z rozmanitých ovlivňujících faktorů jsou relevantní specificky pro vás. Tím můžete dosáhnout zlepšení stavu své pleti. Pokud ale příznaky přetrvávají a obtěžují vás, nezapomeňte, že máte k dispozici širokou škálu léčebných možností. Poraďte se s lékařem o tom, jaké léčebné alternativy jsou pro vaši kůži nejlepší.0 hlasů
Vaše hodnocení