Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vady na kráse na obličeji často vnímáme až příliš kriticky a snižují nám sebevědomí. Co se s těmito problémy dá dělat a jaká je ideální domácí a odborná péče?

Rozšířené póry, červené žilky, akné: Zbav se nejčastějších vad na kráse

Dívka před zrcadlem
zdroj: Thinkstockphotos Dívka před zrcadlem
aktualizováno 27.11.2017, 15:43 | 27.11.2017, 15:43 | Krásná.cz

Vady na kráse na obličeji často vnímáme až příliš kriticky a snižují nám sebevědomí. Co se s těmito problémy dá dělat a jaká je ideální domácí a odborná péče?

Rozšířené póry na nose

 

„Póry jsou zakončení vlasových folikul. Pro kůži jsou důležité, díky nim může dýchat a zároveň i vylučovat odpadní látky, na druhou stranu jimi může přijímat aktivní látky z kosmetických produktů. Jsou zcela přirozenou součástí kůže,“ uvádí dermatolog MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.
 

Problém nastává, když se póry rozšíří a zvětší, což je typické zejména pro mastnou a stárnoucí pleť. Rozšířené póry mají navíc tendenci hromadit v sobě nečistoty a kožní maz, který na vzduchu oxiduje, a na pleti vznikají takzvané komedony, které známe jako černé tečky. „V důsledku nadbytku kožního mazu je okolí pórů náchylnější ke vzniku pupínků a dalších nedokonalostí,“ popisuje odbornice na krásu Martina Šmidrová další nepříjemný jev.


Tak jako u většiny tělesných projevů, také u rozšířených pórů hraje hlavní roli genetika. Na vině může být i příliš mastná, nečistá pleť nebo povolení pleti, a tím pádem i stěn pórů v důsledku přirozeného stárnutí organismu.


Co funguje proti rozšířeným pórům? Nejdůležitější je čištění pleti ráno a večer. „Používejte produkty obsahující kombinace kyselin, například mléčné, salicylové či mandlové. Ty uvolní zanesené póry od kožního mazu a nečistot. Následně použijte adstringentní pleťové tonikum, které rozšířené póry stáhne,“ doporučuje Martina Šmidrová. Stažení pórů a jejich pročištění podpoří i pleťové masky, v současnosti patří mezi nejoblíbenější ty s obsahem přírodního jílu.


Náš tip:

 

Péče o pleť - 5
(Foto: Archiv firem)


* Bohatá čisticí pěna Amway Artistry Youth Xtend (125 ml, 1220 Kč).
* Čistící pěnivý gel bez mýdla NeoStrada Clarifying Cleanser (200 ml, 750 Kč).

 

Péče o pleť - 9
(Foto: Archiv firem)


* Minutová detoxikační maska Nivea Urban Detox Mask (75 ml, 150 Kč).
* Jílová pleťová maska s lopuchem Oriflame Love Nature (10 ml, 39 Kč).

 

Pro nejlepší výsledek je nicméně nejlepší kombinovat důslednou domácí péči s občasnou návštěvou odborníka, který póry na pleti dokáže správně zvoleným ošetřením minimalizovat a dlouhodobě stáhnout. „K nejúčinnějším metodám, jak redukovat rozšířené póry, patří laserové ošetření či sublativní radiofrekvence, v některých případech může pomoci i resurface pleti či chemický peeling. Nejvhodnější metodu je třeba vybrat si přihlédnutím k aktuálnímu stavu kůže i pórů,“ uvádí MUDr. Kravciv.


Náš tip: Vzhled pórů může dočasně zlepšit speciální podkladová báze pod make-up, určená přímo pro zneviditelnění rozšířených pórů. Ta po aplikaci vyplní póry a vyrovná povrchové nerovnosti pleti. Když přes ni následně nanesete make-up, póry budou bez ohledu na jejich velikost zcela neviditelné. Ovšem pozor, neužívejte tyto báze dlouhodobě, zejména pokud obsahují silikon. Ten by mohl póry spíše ucpávat a znemožňovat jim dýchání, čímž se ještě zvětší.

 

Péče o pleť - 11
(Foto: Archiv firem)


* Báze pod make-up Expert Perfection, Trend It Up (30 ml, 129 Kč, prodává dm)
* Podkladová báze Estée Lauder The Smoother (30 ml, 847 Kč, prodává Marionnaud)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co s těžkou formou akné? Metody, které SKUTEČNĚ FUNGUJÍ
Tajemství krásné pleti rapperky Sharloty
TESTUJEME: Co skutečně funguje na akné? 14 SOS PŘÍPRAVKŮ PROVĚŘENO

 

Mastící se T-zóna


Víte, jaký je nejběžnější typ pleti? Smíšený. Jeho nejčastějším projevem je neustále se mastící T-zóna, tedy čelo, nos a brada a suché tváře. Co s tím? Je třeba si zvolit širší spektrum produktů péče o pleť: „Na mastící se zóny volte produkty pro mastnou pleť. Zapomeňte ale na agresivní produkty na čištění pleti s obsahem alkoholu. Ten sice nadbytečný maz odstraní, ale spouští se tak začarovaný kruh. Alkohol pleť vysuší, a ta v reakci na to začíná produkovat ještě více mazu.“
Mastnou pleť je tedy třeba čistit, ale nikoliv používáním agresivních produktů. „Účinné jsou produkty s obsahem jemných kyselin nebo niacinamidem. Nejvhodnější je ale nechat si pleť profesionálně vyčistit a nechat si doporučit produkty přesně pro vaši pleť,“ dodává. „A nezapomínejte na to, že i mastnou pleť je třeba hydratovat,“ upozorňuje s tím, že v případě suché či normální pleti by každodenní hydratace měla být samozřejmostí, stejně jako jemné čištění a odlíčení.


Náš tip:

 

Péče o pleť - 4
(Foto: Archiv firem)


* Mycí gel s mikroperličkami pro každodenní čištění pleti, Dermacol (100 ml, 99 Kč).
* Pleťová voda čisticí pro smíšenou a mastnou pleť, Ryor (200 ml, 85 Kč).

 

Péče o pleť - 2
(Foto: Archiv firem)


* Hydratační gel na den a noc pro normální až smíšenou pleť Yves Rocher Hydra Végétal (50 ml, 289 Kč).
* Pleťové sérum matující Balea (30 ml, 79,90 Kč, prodává dm).

 

4 typy pleti


1. Mastná: typická je nadměrná produkce kožního mazu, akné i v dospělém věku, rozšířené póry a neustálý lesklý vzhled, pozitivem je, že vrásky se objevují až v pozdějším věku
 

2. Suchá: přesušená, pnoucí pleť s červenými skvrnami, která svědí a je přecitlivělá na mnoho složek kosmetických produktů, pozitivem je, že pleť není mastná a neleskne se, bohužel se již brzy tvoří v důsledku nedostatečné hydratace vrásky
 

3. Normální: ideální typ pleti, který není ani mastná, ani příliš suchá, i tak ji ale mohou trápit běžné problémy, jako je lokální začervenání, rozšířené póry či nadměrná pigmentace
 

4. Smíšená: pleť, která kombinuje vlastnosti typické pro mastný a suchý typ pleti, její charakter se mění od člověka k člověku – objevit se může mastící se T-zóna nebo suchá pleť kolem očí a úst, případně mastné sanice

 

+ Citlivá pleť
Citlivá pleť se mylně zařazuje mezi typy pleti. Citlivost je ale vlastnost, která může postihovat všechny typy pleti, nejen suchou, ale mastnou a normální. Projevuje se abnormální reakcí na některé složky produktů péče o pleť, k podráždění ale může dojít i v důsledku agresivního počasí. Na citlivé pleti se navíc často objevují rozšířené žilky a erytém (zarudnutí).

 

 

Akné v dospělosti


S „pubertálním“ akné jsme se všichni tak nějak smířili. Jenže co dělat, přetrvává-li tento problém i do dospělosti? „Na vině mohou být rozkolísané hormony, zejména mužské pohlavní hormony androgeny, jejichž zástupcem je testosteron. Bývá příčinou hlubokého cystického akné, především na bradě, v dekoltu a na zádech,“ vysvětluje Martina Šmidrová s tím, že ačkoliv se jedná o mužské hormony, tento typ akné postihuje i ženy. Důvodem rozpuku pupínků ale může být i stres a s ním související vyplavování „stresového“ hormonu kortizolu anebo chuť na sladké.


Jak souvisí čokoláda s akné?
Tak jako jakýkoliv jiný sladký pokrm v organismu zvýší hladinu hormonu inzulinu, přičemž některá vědecká zkoumání naznačují, že vyšší hladina inzulinu v organismu stimuluje produkci androgenů, jenž jsou zase zodpovědné za větší množství kožního mazu.

 

Naše tipy:

 

Péče o pleť - 6
(Foto: Archiv firem)


* Aktivní booster při akné Essenté (50 ml, 735 Kč).
* Fluid na obličej pro problematickou pleť alverde (30 ml, 80 Kč, prodává dm)

 

Péče o pleť - 7
(Foto: Archiv firem)


* Tónující péče Sébium Global Cover, Bioderma (30 ml, 459 Kč)
* Vysoce krycí korekční make-up Dermablend od Vichy v pěti odstínech, nyní i nově Fluid 05, odstín pro porcelánovou pleť (30 ml, 609 Kč).


Pokud vás akné trápí, je vhodné zajít si za dermatologem. „Na základě vyšetření v ordinaci můžeme pacientovi doporučit užívání lokálních antibiotik ve formě roztoku či krému, případně zvolíme jejich orální užívání,“ popisuje dermatolog Kravciv. „Pokud akné po měsíci užívání antibiotik neustoupí, přistoupíme k dalším metodám, z nichž nejúčinnější je laserové ošetření,“ pokračuje MUDr. Kravciv s tím, že asi u desetiny pacientů je efektivnějším řešením akné chemický peeling.

 

Popraskané červené žilky na tvářích


Teleangiektázie čili popraskané červené žilky na tvářích (ale i jinde na těle) primárně pramení z poškození žilních stěn. Vliv mohou mít i měnící se hladiny hormonů v těhotenství a přechodu. Právě proto tento problém trápí ve vyšší míře ženy než muže.


Jak k poškození žilní stěny dochází? „Příčinou může být žilní nedostatečnost, kdy na stěny krevního řečiště působí silný tlak, který má za následek jejich pozdější poškození. Dalším důvodem je stárnutí pleti a úbytek bílkoviny elastinu v organismu. Zodpovědný je totiž nejen za pružnost pleti, ale i cest krevního řečiště. Starší pleť má navíc tendenci se tenčit, takže jsou jemné žilky vedoucí pod povrchem kůže viditelnější,“ nastiňuje MUDr. Kravciv.


Vznik viditelných červených žilek mohou zapříčinit také kožní onemocnění, jako je rosacea (růžovka) a různé typy dermatitid. Podráždění, která tato onemocnění provází, kladou na žilky tlak, a dochází tak k jejich rozšíření. Žilky ale mohou popraskávat i kvůli přepracovanosti, v důsledku stresu či nedostatku spánku.

Doma toho příliš s červenými žilkami neuděláte. Dočasně jejich vzhled zlepší korektor, který je zamaskuje. Vhodné jsou takové produkty, které navíc snižují průtok krve v podkožních žilkách, a díky tomu rozšířené žilky stahují. Pro viditelnou redukci rozšířených červených žilek si ale musíte zajít k odborníkovi. Při laserovém ošetření zasáhne tepelný pulz stěny krevní cesty a stáhne je k sobě. Žilka se tak uzavře a zhruba do měsíce zcela vymizí. Nemusíte mít obavy, že tak krev ztratí možnost průtoku. Čím sytější a barevnější žilky jsou, tím je ošetření efektivnější. U světlých žilek se účinek snižuje.

 

Náš tip:

 

Péče o pleť - 3
(Foto: Archiv firem)


* Posilující noční krém zabraňující praskání a tvorbě nových rozšířených žilek, Ziaja Med Capillary Care (50 ml, 199 Kč, prodává notino.cz)
* Krém proti zarudnutí a rozšířeným žilkám s probiotiky Derma Ryor (50 ml, 139 Kč).

 

Péče o pleť - 8
(Foto: Archiv firem)

 

* Korektor Bourjois Healthy Mix (249 Kč).
* Korektor Astor Skin Match Protect (149 Kč).


Pokles horních víček a pytle pod očima


Jak stárneme, ztrácí kůže přirozeně svou pevnost i pružnost kvůli úbytku množství kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. Jednou z oblastí, kde jsou tyto změny nejvíce patrné, jsou horní oční víčka, na kterých se v průběhu let mohou vytvořit i velké kožní převisy. Ty již podle MUDr. Kravciva zdaleka nejsou pouze estetickou vadou na kráse, ale mohou zhoršovat kvalitu vidění.
Plastická operace očních víček neboli blefaroplastika se právě proto řadí k nejčastěji prováděným plastickým operacím. „Pří zákroku na horních víčkách chirurgicky odstraníme nadbytečnou kůži a sešijeme ránu tak, aby přesně kopírovala val oka. Jizvy jsou díky tomu téměř neviditelné,“ tvrdí plastický chirurg MUDr. Hubert Topinka z Lékařského domu Praha 7.


U spodních víček jsou podle primáře Topinky největším problémem zvětšené vaky pod očima. I zde docílíme odstraněním přebytečné kůže a případné tukové tkáně jejich zmenšení. A pokud nemáme zrovna v lásce invazivní metody, s vaky pod očima nám může také laserové ošetření, které je minimalizuje. „U každého pacienta je třeba individuálně zhodnotit, se kterou z metod lze dosáhnout nejlepších výsledků,“ vysvětluje dermatolog Kravciv.

 

Náš tip:

 

Péče o pleť - 10
(Foto: Archiv firem)

 

* Anti-aging sérum na okolí očí a rtů se sedmikráskou, Q10, kyselinou hyaluronovou, Manufaktura (329 Kč).
* Intenzivní antioxidační kúra proti známkám únavy Vichy Liftactvi Fresh Shot (10 ml, 749 Kč)0 hlasů
Vaše hodnocení