Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rádi se opalujete a přejete si, aby vám krásné opálení vydrželo co nejdéle? Nebo jste to se sluníčkem tentokrát trochu přehnali a teď váháte, jak dát kůži podrážděné sluncem první pomoc? Na péči o pokožku po opalování jsme se zeptali přímo dermato...

Se sluncem zadobře: Jak pečovat o pokožku po opalování?

Vedro a opalování
zdroj: Profimedia Vedro a opalování
aktualizováno 07.08.2017, 00:29 | 07.08.2017, 00:29 | Krásná.cz

Rádi se opalujete a přejete si, aby vám krásné opálení vydrželo co nejdéle? Nebo jste to se sluníčkem tentokrát trochu přehnali a teď váháte, jak dát kůži podrážděné sluncem první pomoc? Na péči o pokožku po opalování jsme se zeptali přímo dermatoložky.

Kůže hříchy neodpouští

 

Sluneční záření může mít řadu nežádoucích dopadů. K těm okamžitým patří popálení neboli solární dermatitida, která se projevuje klasickým zarudnutím a pálením kůže, v závažnějších
případech i otokem a puchýři. Naopak nenápadné, o to ale nepříjemnější či dokonce závažnější bývají nežádoucí účinky rizikového opalování z dlouhodobého pohledu.

 

„Dlouhodobé působení UV záření vyvolává na kůži chronické změny, které již bývají nevratné. Jednak aktinické stárnutí kůže a také narušení imunitních funkcí, které se může podílet na vzniku rakoviny kůže,“ vysvětluje dermatoložka Štěpánka Čapková z Fakultní nemocnice v Motole s tím, že prudká ozáření kůže se spálením přispívají ke vzniku nádoru melanomu.

 

Aktinické stárnutí kůže znamená, že se na kůži vystavované slunci tvoří předčasně vrásky, kůže je suchá, málo pružná, žlutavá s různými novotvary, tvoří se pigmentové skvrny, pupínky, vyrážky. „Pokud je již kůže sluncem změněná, tedy suchá s vráskami, hojí se hůře drobné úrazy, odřeniny a podobně,“ doplňuje lékařka.

 

Opalování
(Foto: oficiální zdroj)

 

Péče po slunění

 

Ať už si užíváte slunce v Česku, vysoko v horách nebo na luxusní exotické dovolené, pamatujte, že stejně jako je důležité pokožku na opalování předem připravit a chránit ji během pobytu na slunci, smysl má i následná péče o ni. „Po opalování je cílem pokožku zklidnit, dostatečně zhydratovat a zregenerovat. Snažit se zmírnit její suchost i olupování,“ potvrzuje na úvod MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka z Medicom Clinic.

 

Po opalování si proto kůži zvykněte hýčkat snadno roztíratelnými tělovými mléky, tělovými másly nebo oleji bohatými zejména na regenerační a hydratační složky. V případě spálení je pak vhodné využít přípravků v podobě gelů nebo například pěn ve spreji. „Ještě před jejich aplikací ale kůži raději osprchujte a k umytí použijte mýdlo s neutrálním pH,“ doporučuje Katarína Třísková, podle níž by měly tyto přípravky obsahovat nejen ony zklidňující a hydratační látky, ale například i antioxidanty, jejichž nejčastějšími zástupci jsou vitaminy E a C.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Slunce a akné: nepřítel, nebo lék?
Bezpečné opalování u moře
Opalování nahoře bez? Tvá prsa ve smrtelném nebezpečí

 

Kromě nich se do krémů po opalování hojně přidává také panthenol (1–5 %), aloe vera, koenzym Q10, niacimid, karnosin, kyselina alfa-lipoová, glycerin, nejrůznější rostlinné extrakty (levandule, černý bez, máta, pryskyřičník…) nebo třeba zelený čaj. „Dále to jsou preparáty s DNA. Jedná se o reparační enzymy, které přirozeně podporují opravné mechanizmy po působení UV záření na kůži a zmírňují předčasné stárnutí pokožky,“ tvrdí dermatoložka Katarína Třísková.

 

Důslednou péči o pokožku pomocí kvalitních přípravků po opalování si navíc vysloužíte ještě jeden příjemný bonus – dlouhotrvající opálení. Kromě zklidnění a hydratace kůže totiž tyto produkty dovedou prodloužit dobu, po kterou vaše pokožka vydrží nádherně bronzová.

 

A pokud si místo sexy bronzu vysloužíte rudá záda a nos, nebo nepříjemné až bolestivé zarudnutí jiné kritické partie? Skvělými s.o.s pomocníky jsou také obklady ze zeleného čaje, bílého jogurtu nebo i silnější vrstva pěny s panthenolem. Případně se nebojte vyhledat ani kožního lékaře, který vám pro nápravu sluncem spálené kůže předepíše vhodné přípravky.

 

Přijde vhod:

 

Ochrana před sluncem
(Foto: Archiv firem)

 

* Třpytivé opalovací máslo s arganovým olejem Vivaco (200 ml, 169 Kč). Obsahuje výživný BIO arganový olej pro intenzivní a dlouhotrvající zhnědnutí. Chrání a vyživuje pokožku, udržuje ji krásně hydratovanou a zdravou. Zjemňující oleje a vitamín E chrání pokožku před předčasným stárnutím. Krásný třpytivý efekt dodá vaší pokožce sexy vzhled.

 

* Jemné gelové mléko Linola Sun Lotion (SPF 50, 328 Kč). Je určeno k ochraně suché, citlivé a k ekzémům náchylné pokožky před sluncem. Pro miminka, děti i dospělé.


* Gel po opalování After-Sun Soothing Gel od Pevonia Botanica (150 ml, 692 Kč, k dostání na pevoniaeshop.cz). Gel obsahuje výtažky z leknínu, zeleného čaje a heřmánku, které pokožce pomohou ke zklidnění a pružnosti.

 

* Jemný transparentní aerosol Daylong (SPF 50+, 629 Kč). Inovativní ventil umožní aplikaci spreje doslova ve 360°. Opalovacímu spreji navíc neublíží sladká ani slaná voda, dokonce ho můžete nastříkat přímo na mokrou kůži.

 

Kde krémy nestačí


Ať chceme nebo ne, v letních měsících, kdy sluníčko opravdu pálí naplno, je naše pokožka vysoce namáhána. Postupem času je kůže citlivější na externí faktory, jakými jsou například slunce, UV záření nebo smog. Není tedy divu, že je kůže unavená, může být i lehce povislá, vrásky jsou viditelnější a prohlubují se. Kde nestačí běžná kosmertická péče, pomohou i intenzivnější kosmetická ošetření. Například tzv. plazmalifting na buněčné bázi, který dokáže poškozenou pokožku nejen zregenerovat, ale dokonce i omladit. Technika využívá růstových faktorů v krevních destičkách k tomu, aby pomohla obnovit prokrvení tkáně a stimulovat buněčný růst v ní. Naše vlastní plazma bohatá na krevní destičky totiž umí fungovat jako náruživý buněčný opravář a stimulátor.0 hlasů
Vaše hodnocení