Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pojem silikon určitě znáš, i když možná z trošku jiného pohledu. Každopádně to snad každý, kdo se kdy zajímal o složení a detailní informace o kosmetice, jak vlasové, tak i té dekorativní, někdy v životě slyšel.

Silikony jsou všude, dokonce i ve vlasové kosmetice

Krásné vlasy
zdroj: Thinkstockphotos Krásné vlasy
aktualizováno 18.10.2012, 00:00 | 18.10.2012, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize

Pojem silikon určitě znáš, i když možná z trošku jiného pohledu. Každopádně to snad každý, kdo se kdy zajímal o složení a detailní informace o kosmetice, jak vlasové, tak i té dekorativní, někdy v životě slyšel.

Silikony jsou totiž dnes běžnou součástí vlasové kosmetiky, a to zejména té, kterou můžeš vidět v komerčních TV reklamách a koupit v běžných drogeriích. Ženy si umyjí šamponem nebo kondicionérem vlasy a mají je krásně lesklé, zdravé a hladké. Jistě, často je to počítačový trik, ale proč to ta daná značka slibuje? Co je ve vlasové kosmetice tak zázračného, aby to vlasy mohlo takovým způsobem ovlivnit?

Odpověď je jasná, už jen podle nadpisu článku. Silikony ve vlasové kosmetice jsou na první pohled hrozně fajn a užitečné, až když se s tímhle tématem seznámíš blíže, poznáš, že ne vždy je jejich přítomnost užitečná a často dokáží na tvé hřívě udělat pořádnou paseku.

 

 

Silikon z toho chemického hlediska je v podstatě křemíkovou variantou umělé hmoty, jen s trošku odlišnou strukturou. Silikony jsou vysoce odolné, ať už proti vysokým teplotám, nebo proti chemickému působení, nejsou toxické a ani hořlavé. Pro lidskou práci takřka ideální a i kvůli tomu se tak často vyskytují ve všech možných oblastech lidského života.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Co je přírodní kosmetika?
Co bys měla vědět o barvení vlasů a barvách
Krása vlasů začíná už při mytí. 5 tajemství tvého šamponu

Silikony můžeme rozdělit podle rozpustnosti na ty, které se rozpouští ve vodě bez problémů, na ty, které se rozpouští jen částečně, a na ty, které se nerozpouští vůbec. Dále je můžeš rozlišit podle toho, zda jsou dobré, nebo špatné.

 

Na první pohled prospívá, ale...

 

Silikon, který může být ve tvém šamponu, kondicionéru nebo masce, vlas obalí a způsobí jeho lesk, hebkost a dodá mu ten pravý "šmrnc". To je hrozně fajn a líbí se to snad každé z nás.

Jenže například takový dimethicone, který je ve většině drogeristické kosmetiky, není snadno rozpustný ve vodě a proto ho z vlasů nemůžeš jednoduše smýt. Vlas se tak obaluje další a další vrstvou silikonu, může plihnout, vyčerpávat se, slábnout a nakonec tvoje vlasy nevypadají vůbec zdravě, ale vyčerpaně a narušeně. Čím více si pak myješ své vlasy silikonovou kosmetikou, tím větší nános silikonu na vlasu je, a to mu vůbec neprospívá.

 

 

Dobrým řešením jsou šampony, které jsou speciálně čistící. Ty tě silikonů usazených na vlasech mohou zbavit bez problémů. Nejsou příliš drahé a můžeš je sehnat na internetu nebo u své kadeřnice. Další možnost, jak se silikonů zbavit, je koupit si jedlou sodu a rovnoměrně ji nanést na své mokré vlasy. Nezapomeň poté ale použít dobrý kondicionér nebo balzám, protože soda má tendence zbavovat vlasy přirozené vlhkosti.

Objev je ve své kosmetice

Jak můžeš poznat, zda jsou silikony i v tvém šamponu? Asi nejspolehlivější způsob je podívat se na zadní obal kosmetiky a prozkoumat složení. Silikony mají většinou charakteristickou koncovku –cone. Nebo si jejich seznam můžeš najít na internetu a podle toho složení určit.

MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT
Na doma.cz:
 Oživte účes! Snadné triky pro dlouhé i krátké vlasy

Silikony jako takové nemusí být pro vlasy vražedné. Na zdravých a bezproblémových vlasech se nikdy nemusí projevit používání kosmetiky se silikonovými přídavky, naopak poté mohou být stále krásné a zdravé. U slabých vlasů ale může nastat problém, který se nejdříve může projevit zvenčí, kdy je vlas oslabený, bez lesku, hodně plihne. Pak ti vlasy mohou dokonce začít nadměrně vypadávat. Je to způsobeno právě tím, že silikon vlasy zatěžuje. V takové fázi je určitě na místě si používání takové kosmetiky pořádně promyslet, popřípadě ji nahradit značkami a sériemi šamponů, které jsou na přírodnější bázi a silikony neobsahují.4 hlasů
Vaše hodnocení