Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Alkoholy jsou poměrně běžnou sloužkou ve vlasové kosmetice a mají tam často důležitou funkci. Ne každý alkohol je ale stejný a ne každé vlasy si takové složení mohou dovolit.

Škodí alkoholy ve vlasové kosmetice?

Dívka si myje vlasy
zdroj: Thinkstockphotos Dívka si myje vlasy
aktualizováno 06.05.2013, 00:00 | 06.05.2013, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize

Alkoholy jsou poměrně běžnou sloužkou ve vlasové kosmetice a mají tam často důležitou funkci. Ne každý alkohol je ale stejný a ne každé vlasy si takové složení mohou dovolit.

Stejně jako by se měly číst etikety na potravinách, abychom se dozvěděli, co vlastně jíme a jestli je to dobré, měly by se číst i obaly na kosmetických výrobcích určených pro vlasy, protože jejich složení také o lecčems vypovídá. Ne každý si může dovolit velké množství chemických látek jako jsou parabeny, silikony a alkoholy – tím spíš je nutné rozlišit, které látky tvým vlasům spíše škodí a a jestli není lepší se takovému produktu raději vyhnout.

 

 
vlasová regenerace
Výborné prostředky na vlasovou regeneraci teď najdete na YOOPY.cz

 


Proč se alkoholy používají?

Každá složka má určitou funkci a u alkoholů tomu není jinak. Používají se hlavně jako konzervační látky – tedy pro to, aby se výrobek hned nezkazil, netvořili se v něm mikroorganismy, které by mohli vlasům a pokožce ublížit.

 

Roztřepené konečky
Když to budeš přehánět s chemií v kosmetice, odnesou to tvé vlasy. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Jejich další důležitá funkce je rozpouštění. Některé látky, které v kosmetice jsou, nejsou rozpustné ve vodě a je nutné je nějak rozpustit (abys na vlasy nemusela nanášet prášek, který by se nerovnoměrně aplikoval) – k tomu slouží alkoholy, v kterých se spousta látek bez problémů rozpouští.

Jak alkohol ve vlasové kosmetice poznám?


Je nutné hledat. Složení výrobku je výrobce povinný uvádět, a tak ho najdeš většinou na zadní straně pod názvem složení/ingredients. Nejběžnější alkoholy jsou ethanol, methanol, benzylalcohol, alcohol denat. (denaturovaný alkohol), isopropyl alcohol, propyl alcohol nebo lauryl alcohol.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Zkroť své neposlušné vlasy
Jsou parabeny v kosmetice škodlivé?
Nejčastější problémy s vlasy: Máme řešení!

Účinky alkoholů na vlasy

Každý alkohol má na vlasy jiný účinek a jinak na ně působí. Pokud jsi zběhlejší v chemii, určitě víš, že existují nemastné a mastné alkoholy (existuje i podrobnější dělení, tohle je ale z hlediska působení na vlasy dostatečné).

 

Mastné vlasy
Mastné alkoholy ti mohou vlasy začít mastit. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Mastné alkoholy (například lauryl, behenyl alkohol, cetearyl alkohol) jsou dobré pro uhlazení krepatých vlasů a nevysušují vlasovou pokožku. Problematické u nich je, že mnohem snadněji dokáží vytvořit „mastné“ vlasy, a je tedy nutné dát pozor na množství výrobku (který samozřejmě mastný alkohol obsahuje), jenž na vlasy naneseš.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Jídelníček pro krásu? Bílé zuby, lesklé vlasy a bezchybná pleť!
Desatero pro krásné vlasy! Co (ne) dělat

Nemastné alkoholy (například ethanol, propanol, alkohol denat., propyl alkohol) jak už z názvu logicky plyne – nejsou mastné, a tudíž vlasy nemastí a nemusíš se bát je z tohoto důvodu používat. Hodně se mluví o tom, že nemastné alkoholy vysušují vlasy.

Je tedy škodlivé je používat? Samozřejmě pokud je budeš používat denně, budou v každé tvé vlasové kosmetice, je možné, že se to na sušších a citlivějších vlasech projeví. Pokud ale tyhle produkty nebudeš používat pořád a budeš je střídat i s přírodnější a hydratační kosmetikou, není potřeba se něčeho obávat.3 hlasů
Vaše hodnocení