Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máš pocit, že ti vlasy vypadávají snad po hrstech? O zdravé, krásné a husté kštici nemusíš jen snít.

Skoncuj s vypadáváním vlasů

Problémy s vlasy
zdroj: Thinkstockphotos Problémy s vlasy
aktualizováno 27.12.2018, 00:04 | 27.12.2018, 00:04 | Krasna.cz/trm

Máš pocit, že ti vlasy vypadávají snad po hrstech? O zdravé, krásné a husté kštici nemusíš jen snít.

Plný kartáč vlasů, chomáče povalující se po koupelně nebo na dně vany, když z ní vylézáš. Připadá ti to povědomé? Nemusíš plakat nad každým vypadlým vláskem, místo toho zkus zjistit, proč tě opouštějí a jak jejich počet snížit.

 

V průměru nám denně vypadne kolem stovky vlasů. Pokud máš vlasy dlouhé, jsou samozřejmě na zemi a věcech kolem tebe více vidět, proto můžeš mít pocit, že ti jich vypadává nějak moc. Abys zjistila, kolik jich opravdu ztrácíš, musela bys je pečlivě sbírat a počítat. Úkol jako pro Popelku. Zkus místo toho do svých každodenních rituálů vnést nový směr a zkusit být ke svým vlasům šetrnější. Možná brzy zaznamenáš rozdíl.


Největší zabiják: mytí


Kupodivu nejvíce svým vlasům škodíš, když je umýváš. Jenže bez pravidelné hygieny se neobejdeš. Zkus se ale zamyslet nad tím, jak často si vlasy myješ. Možná nepotřebují důkladnou očistu každý den, stačilo by umýt je jen obden, nebo dokonce dvakrát týdně. Problém s nadměrným vypadáváním by to rozhodně pomohlo zmírnit. Pokud se ti vlasy nadměrně nemastí, nepropotíš si je při sportu, nebo ti nenačichly cigaretovým kouřem v klubu, možná by šlo mytí o den odložit. Pomohlo by také, kdyby omezila množství stylingových přípravků, které používáš, a které vlasy zatěžuji.
 

Proč je mytí tak zásadním nepřítelem? Mokré vlasy jsou oslabené tíhou vody a nešetrným zacházením se snadno vytrhnou. Snaž se je tedy při mytí nedrhnout moc silně a hned po umytí je raději nečeš. Rozčesat je můžeš těsně před mytím a po něm nechat být, nebo je jen lehce rozčísnout jemným hřebenem s velkými zuby. Kartáčování si v tento okamžik rozhodně odpusť!

 

Perfektní melír - 5
(Foto: Oficiální zdroj)


Hlídej si také teplotu vody. Vlasy bys měla umývat spíše vlažnou vodou, horká škodí jak vlasů, tak pokožce hlavy. Také nenechávej šampón, balzám ani kondicionér působit na hlavě déle, než je doporučeno. Jen tím vlasy i pokožku zatěžuješ.

 

Trápí-li tě vypadávání vlasů, nepoužívej nesmývatelný kondicionér. Ten zůstává jako výživný film na povrchu vlasů, což je pro zdraví vlasu sice dobře, jenže při česání můžeš o "hrbolky" kondicionéru zatrhnout hřebenem a vlas nechtíc vytrhnout. Pokud máš vlasy oslabené, se sklonem k nadměrnému vypadávání, vol raději klasický smývatelný přípravek. Také si můžeš pořídit kondicionér v rozprašovači, který vlas změkčí a díky kterému jsou tvé vlasy poddajnější a nevytrhávají se tolik při stylingu a česání.

 

Pozor při stylingu


Hlídej si ale také další zacházení s vlasy a jejich upravování. Fénování, kulmování, žehlení – asi tušíš, že nic dobrého tvým vlasům nepřinášejí. Pomocníky pro úpravu vlasů se snaž nepoužívat denně. Nepřeháněj to ani s barvením a odbarvováním. Pozor také na obyčejné gumičky, čelenky a sponky. Časté stahování do pevného culíku, pocení se pod čelenkou nebo ostré hrany sponek tvým vlasům neprospívají.

Teď v zimě se asi neobejdeš bez čepice, vybírej ale volnější, ať se pod ní vlasy neškrtí. Možná ti lépe poslouží obyčejná kapuce.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak pečovat o žehlené vlasy?
Zkroť neposlušné vlasy
Vlasy jsou tvým klenotem, tak o ně pečuj


Poslouchej své zdraví


Vypadávání vlasů může být projevem nějakého zdravotního problému. Na vině mohou být hormonální změny (třeba změna antikoncepce), nadměrný stres, špatný spánek či nedostatek některých důležitých vitamínů a minerálů (zinek, křemík, hořčík).


Existují i různé potravinové doplňky, speciální séra, kofeinové šampony a jiné kosmetické a dermatologické pomůcky, které by ti mohly s tvým problémem pomoci. Zkus se poptat v lékárně. Pokud by ti problémy přetrvávaly, obrať se na svého dermatologa.10 hlasů
Vaše hodnocení