Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak je to vlastně se sluníčkem a aknózní pletí? Vyraší ti po slunění víc pupínků, nebo má pěkné počasí přímo léčivé účinky? Rozhodli jsme se učinit přítrž všem mýtům a dohadům.

Slunce a akné: nepřítel, nebo lék?

Opalování
zdroj: Thinkstockphotos Opalování
aktualizováno 13.08.2014, 11:56 | 12.08.2014, 17:08 | Krasna.cz/trm

Jak je to vlastně se sluníčkem a aknózní pletí? Vyraší ti po slunění víc pupínků, nebo má pěkné počasí přímo léčivé účinky? Rozhodli jsme se učinit přítrž všem mýtům a dohadům.

Někdo na sobě pociťuje negativní vliv slunění hned, jinému sluneční paprsky naoko pomáhají, problémy se dostavují až později, kdy už si je se sluněním nespojíš. Každá z nás je individuální a reaguje odlišně. Sama nejlépe vypozoruješ, jak si se sluněním poradí právě tvá pokožka. Obecně ale platí několik zásad, kterých si můžeš povšimnout i na sobě.


PRO: Opálená pokožka vypadá zdravější


Když se ti udělá pupínek, je zarudlý a na jinak bledé pokožce vyniká jako pěst na oko. Když jsi ale opálená, je odstín tvé kůže přirozeně tmavší, takže snáz skryje nesrovnalosti pleti, jako jsou zarudlá místa, černé tečky, bílé hlavičky a drobné jizvičky.


x


PROTI: Podrážděná kůže je náchylnější


Na druhou stranu ovšem pozor. Výše zmíněné pravidlo platí spíše pro lehkou formu akné. Horší se totiž také hůře podepíše na tvé pleti. O vlivu často agresivních léčebných přípravků a kosmetiky ani nemluvě. V důsledku toho může být pokožka přecitlivělá a po slunění zpigmentovat. O to si koledují i zanícené vřídky nebo násilím vymáčknuté pupínky, které představují narušenou strukturu v pokožce.

 


PRO: Slunce tě nutí o pleť pečovat


Když víš, že slunění by tvé akné mohlo ještě víc zhoršit, určitě budeš důsledně myslet na ochranu v podobě opalovacího krému. Tím neděláš jen něco pro svou krásu, ale i zdraví. Opalovací krémy tě chrání před předčasným stárnutím pleti, nebezpečným spálením a rakovinou kůže.


x


PROTI: Levné opalováky ucpávají póry


Pokud máš pokožku se specifickými problémy, měla bys jí věnovat náležitou péči. Opalovací krémy se vyrábějí i přímo pro mastnou pleť se sklony k akné, zapátrej po nich zejména v lékárně (v portfoliu je má například značka Bioderma). Levné přípravky pochybných značek mohou akné jen zhoršit. Ucpávají póry, zvyšují produkci mazu a dokonce mohou mít komedogenní účinky.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Bacha na sluneční alergie. Vypadá to hrozně a ještě to svědí
Jak na krásné opálení?
Jak se připravit na dokonalé opálení


PRO: Slunění hojí


Opalováním můžeš urychlit hojení zanícených pupínků. Hnisavé hlavičky se rychleji ztrácejí a při pravidelném slunění jim můžeš předejít. Proto má hodně lidí pocit, že slunce léčí. Tento efekt je ale bohužel jen krátkodobý.


x


PROTI: Hrubne po něm pokožka


Nadměrné slunění pokožce dlouhodobě škodí. Pokožka není tak jemná, hrubne, je vysušená, v důsledku čehož se zvyšuje produkce mazových žlázek. Nezaznamenáš to hned v létě, reakce se dostaví s odstupem dnů až týdnů.

 

Co tedy s aknózní pletí v létě? Totéž, co s jinými typy pleti. Chránit ji opalovacím krémem, a to i ve městě, pokud jsi dlouho venku. Myslet na dokonalé odlíčení a zbavení nečistot ráno i večer, neopomínat pitný režim. A v létě o pleť pečovat hydratačním krémem, a to i o mastnou pleť.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dvojčata s cigaretou a bez: Podívejte se, jak kouření ničí obličej!

Chcete mít pleť jako miminko? Naplácejte si na obličej ptačí trus!4 hlasů
Vaše hodnocení