Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Míváte v létě suché, popraskané a jakoby napnuté rty? Přemýšlíte, čím to je a nakonec dojdete k názoru, že za to může určitě klimatizace? Zamyslete se, jestli vaše rty nejsou spíš citlivé na slunce!

Slunce škodí rtům! Jak poznat, že jsou spálené a předcházet tomu?

rty a slunce
zdroj: Getty Images rty a slunce
aktualizováno 02.08.2019, 08:38 | 02.08.2019, 08:38 | Krásná.cz

Míváte v létě suché, popraskané a jakoby napnuté rty? Přemýšlíte, čím to je a nakonec dojdete k názoru, že za to může určitě klimatizace? Zamyslete se, jestli vaše rty nejsou spíš citlivé na slunce!

Sluneční paprsky dokážou podráždit nejen vaší pokožku, ale umí nadělat pěknou neplechu také na rtech. Mnoho žen na tuto část obličeje při opalování zapomíná a tak nějak předpokládají, že rtům se nic stát nemůže. Opak je ale pravdou.


Jak poznat, že jste si spálily rty?


Pokud jsou vaše rty na dotek citlivé, celé rozbolavělé nebo jste dokonce zaznamenaly mírný otok, na vině bývá právě sluníčko. Druhý den se pak poškozené rty většinou začnou nepříjemně loupat, v krajních případech ale může dojít i ke vzniku hnisavého vředu. Proto byste příště spálení rtů rozhodně neměly riskovat.

 

slunce a rty
(Foto: Getty Images)


Co dělat, když k tomu došlo?


Jestliže jsou vaše rty po pobytu na slunci vysušené a při sebemenším pohybu je cítíte, můžete jim zkusit trochu ulevit. Jako první pomoc se klasicky osvědčily ledové kostky, které si na postižená ústa přiložte. Zchladit je ale můžete v podstatě čímkoliv, co je studené. Klidně i mraženou zeleninou nebo si dejte zmrzlinu. Dokud budou vaše rty takto citlivé, neměly byste je vystavovat dalšímu slunečnímu záření a raději vyčkejte do doby, než budou úplně zregenerované.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zaručeně neslíbatelné rty? Díky těmto trikům a vychytávkám ano!
Recepty pro neodolatelné rty
Jak vyzrát na suché a popraskané rty? Tipy + TEST pečujících přípravků


Bolavé rty je v zásadě možné ošetřit stejným způsobem jako spálenou pokožku. Aplikujte na ně nějaký hodně hydratační přípravek, můžete jim udělat masku třeba z olivového oleje, který namáhané rty zklidní. Někdy se doporučuje dát na rty Panthenol, ale pokud je máte opravdu hodně podrážděné a hrozila by infekce, pomažte je Framykoinem.

 

Jak tomu předejít?


Předtím, než vyjdete na slunce, měly byste rty překrýt nějakou ochrannou vrstvou. Klidně je pomažte přípravky na opalování, které používáte na tělo. Na trhu ale existuje také spousta balzámů s různě vysokým UV faktorem, které vás před spáleninami spolehlivě ochrání. Některé jsou dokonce barevné a nahradí tak rtěnku. Když se pak vrátíte domů, tak opět můžete dát na rty krém po opalování, kterým si mažete tělo. Dobrou službu udělá také nějaký výživný balzám.

 

produkty
(Foto: Archiv firem)

* Balzám na rty s SPF 50+, La Roche Posay, 229 Kč
* Jelení lůj s UV faktorem, Regina Sport, 39 Kč
* Balzám na rty s SPF 30, Labello Sun Protect, 50 Kč
* Rtěnka v tužce SPF 15, Bourjois Color Boost, 193 Kč0 hlasů
Vaše hodnocení