Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nosila tvoje babička v mládí bikiny? Je to docela dobře možné. Bikiny v tomto roce oslavují neuvěřitelných 66 let od svého vzniku.

Šokující příběh bikin: Nosila je i tvá babička?

Kolekce plavek La Perla 2012 - 45
zdroj: Archiv firem Kolekce plavek La Perla 2012 - 45
aktualizováno 16.06.2012, 00:00 | 16.06.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Nosila tvoje babička v mládí bikiny? Je to docela dobře možné. Bikiny v tomto roce oslavují neuvěřitelných 66 let od svého vzniku.

Bikiny byly pojmenovány podle místa v jižním Pacifiku - BikiniReef. Zde byla svržena experimentální atomová bomba. Bikiny měly způsobit stejně šokující reakci jako svrhnutí atomové bomby.


5. července 1946 zažila Paříž módní šok. Ač by se mohlo zdát, že město módy je na jakékoliv módní kreace připraveno, opak byl pravdou. Toho dne představili designér Jacques Heim a strojní inženýr Louis Reard dvoudílné plavky. Kalhotky byly vyšší, téměř až k pupíku a podprsenka měla širší ramínka i části u košíčku. I přes tyto detaily, které mnohé skrývaly, byla šokovaná nejen veřejnost, ale i samotné modelky, které měly modely obléknout. Heim a Reard nakonec museli oslovit Micheline Bernardini, striptérku z jednoho pařížského klubu, která model předvedla.

 

Netrvalo dlouho a bikiny se také začaly označovat názvem Atome – přeloženo jako atom, nejmenší tehdy známá částice hmoty. Designér a spolutvůrce bikin Heim je tak označoval proto, aby zdůraznil rozdíl ve velikosti v porovnání s plavkami jednodílnými.

 

Kolekce plavek La Perla 2012 - 44
(Foto: Archiv firem)

 

Dalším šokujícím činem byla forma reklamy, kterou Heim s Reardem vymysleli. Nechali si najmout letadlo, které na oblohu vypisovalo slogany: „Bikiny – menší než nejmenší plavky na světě“.

 

Bikiny si nacházely mezi ženami své místo postupně, nešlo o žádný módní boom. Nejvíce se začaly rozšiřovat v 50. letech. Nejprve na francouzské Riviéře a později i ve Spojených státech na plážích, kde s jejich propagací pomáhaly hollywoodské hvězdy tehdejší doby.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Plný hrudník i bez push-upky
Pořiď si plavky přesně pro svůj typ postavy
Zhubni do plavek s plážovou dietou

 

V 60. letech představují světu bikiny světové herečky – Brigitte Bardot, Raquel Welch. Bond Girls mají bikiny v povinné výbavě a italské herečky v nich ukazují svá svůdná těla.

 

Skandálně malé plavky

 

Po sexuální revoluci v 70. letech přicházejí módní návrháři s ještě více odhalujícími a dráždivějšími modely bikin. Stranou nezůstává také značka La Perla a představuje svou první kolekci plavek s bokovým typem kalhotek.

 

80. léta přinášejí tanga jako dráždivější variantu spodního dílu. S dalšími dekádami se bikiny zmenšovaly, ubíralo se na látce. Je to také období nových látek a materiálů, například La Perla se věnuje výrobě plavek z lycry.

 

Současný trend se vrací do minulosti. Retro je populární a nevyhlo se ani trendům plavek. La Perla se v nové kolekci jaro/léto 2012 inspirovala 60. léty. Pro tehdejší styl jsou typické křiklavé barvy, pop art, Andy Warhol anebo dílo Pieta Mondriana., které se stalo stěžejní inspirací právě i pro novou kolekci plavek.

 

Fotogalerie

1 / 43 Otevřít fotogalerii

 

Bikiny za dobu své existence opakovaně šokovaly svět. Přesto historie těchto nejmenších plavek na světě nekončí a módní návrháři si jistě připraví další ohromující modely, které dodají bikinám neodolatelné kouzlo do blížící se sedmdesátky.7 hlasů
Vaše hodnocení