Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Spáleniny od sluníčka dokážou nepříjemně bolet. Jak je rychle zahojit a zbavit se pálení? První pomoc hledej doma v ledničce.

Spálila ses na slunci? První pomoc najdeš doma

Spáleniny od slunce
zdroj: Thinkstockphotos Spáleniny od slunce
aktualizováno 18.08.2012, 00:00 | 18.08.2012, 00:00 | Krásná.cz/MyŽeny.sk

Spáleniny od sluníčka dokážou nepříjemně bolet. Jak je rychle zahojit a zbavit se pálení? První pomoc hledej doma v ledničce.

Pokud sis už na slunci nedala pozor a spálila se, vyzkoušej naše ověřené rady.

 

Prvním předpokladem, abychom předešly spálení pokožky, je stále opakované přijímání dostatečného množství čerstvé zeleniny a ovoce, které obsahuje velké množství antioxidantů (vitamíny A, E, D, C, Se a karotenoidy). A samozřejmě i vody.

 

Abys stáhla teplotu z pokožky, je třeba si přikládat na spálená místa chladivé obklady, které kůži uleví. Vynikající uvolnění poskytne i studená sprcha.

 

Při sluncem spálené pokožce tělo ztrácí více vody, než je běžné, proto je třeba pít více tekutin, aby si tělo našlo opět svou rovnováhu.

 

Jogurt, smetana a tvaroh bodují

 

Hitem číslo jedna je určitě bílý jogurt, smetana nebo tvaroh. Bílý jogurt rozmíchej a opatrně nanes na postižená místa. Zábaly jsou úžasnou úlevou, zejména pokud je necháš působit 20 - 30 minut. Tuto kúru můžeš opakovat dvakrát až třikrát denně. Rovněž můžeš použít i tvaroh, který rozmícháš se smetanou nebo s malým množstvím mléka. Tuto směs můžeš natřít buď rovnou na tělo, nebo použij gázu, plátěnou utěrku či ručník.

 

Stejně účinnými pomocníky na spálení jsou i měsíčkový olej nebo levandulový olej. Olej nanášej velmi jemně, Nevtírej ho, ale jen jím jemně poklepej pokožku. Rovněž pomáhají i přípravky s obsahem aloe vera, které zchladí pokožku a zmírní bolesti.

 

 

Černý čaj do těla i na tělo

 

Správně vychlazený s kapkou citronu je v těchto horkých dnech úžasným osvěžením. Uvař si silný černý čaj, nech ho vychladit v lednici, na obklad použij gázu nebo starší utěrku (černý čaj barví!). Namoč do vychlazeného černého čaje a obklad jemně přilož na sluncem spálenou pokožku. Můžeš použít i prostěradlo, pokud ses spálila celá – v tom případě se do prostěradla zabal. Nechej působit, dokud je ti to příjemné. Pak proceduru zopakuj.

 

Podobnou roli splní i heřmánkový či řebříčkový, opět dostatečně vychlazený čaj.


Pomáhá i okurka a jablko!

 

Na spálenou pokožku vezmi na pomoc i vitamíny ze zahrádky. Salátovou okurku nakrájej na kolečka nebo proužky a přikládej na tělo. Obdobný pocit ochlazení a zmírnění zánětu dosáhneš i s použitím nakrájeného jablíčka na kolečka, nebo i syrových brambor.

 

Vyzkoušej i rozmačkaný banán, který po 15 - 20 minutách opatrně smyj studenou vodou. Pocit úlevy přinese i chladivá koupel, do které přidáš šálek jablečného nebo vinného octa.

 

Pro dosažení účinku a zmírnění příznaků je potřeba uvedené recepty opakovat 2 - 3x denně.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Slunce a akné: nepřítel, nebo lék?
Bezpečné opalování u moře
Jak na krásné opálení?
Prodluž si opálení až do podzimu


Rada na závěr

 

Jsi fototyp, který se snadno, rychle a bolestivě spálí? Je lepší spáleninám předcházet, než napravovat škody. Spálením se pokožka značně poškozuje, navíc si tím zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění kůže. Není lepší takovým rizikům předcházet a používat kvalitní opalovací přípravky?

 

Pokud jsi na slunce hodně citlivá a i přes vysoký SPF faktor se občas spálíš, pořiďte si do domácí lékárničky chladivý Panthenol. Na trhu jich seženeš celou řadu druhů, některé jsou ve spreji, což při hodně bolestivých spáleninách přijde vhod.

 

Náš TIP:

 

COOL panthenol forte ve spreji (150 ml, 140 Kč)

Sprej s vysokým obsahem D-panthenolu a komplexem vitaminů A, E, F nejenže efektivně podporuje regeneraci pokožky, ale při každé aplikaci také příjemně pocitově chladí. Označení ice effect navíc garantuje, že pro zvýšení chladivého efektu můžeš tento sprej uchovávat v chladničce. Přijdeš-li tak po slunění domů, stačí pro něj sáhnout do ledničky a své podrážděné pokožce dopřát skutečně extra chladivou regenerační péči.

 

Panthenol
(Foto: Archiv firem)


Panthenol Forte 6% Aloe vera pěna (150 ml, 118 Kč)

Léčivá rostlina Aloe vera je známá díky svým blahodárným účinkům na pokožku. Průhledná tekutina vytékající ze středu listů má zklidňující a hydratační účinky a podporuje hojení. V kombinaci s 6% dexpanthenolem a komplexem vitamínů A, E, F přináší Panthenol forte 6% Aloe vera pěna koktejl výživných látek pro tvou pokožku. Spojení účinných látek je ideální pro ošetření pokožky podrážděné sluncem, menších popálenin, ran či prasklin kůže a výborně působí také na suchou ekzematickou kůži. Komfort přináší nejen vylepšené složení. Díky pěnové konzistenci a chladivému efektu je aplikace snadná a příjemná. Jemně parfemovaná pěna se velmi rychle vstřebává a nedráždí citlivá místa.


Panthenol forte ICE EFFECT

SPREJ s 10 procentním obsahem D-panthenolu a komplexem vitaminů A, E, F efektivně podporuje regeneraci pokožky. Jeho ICE EFFECT navíc přináší příjemný chladivý pocit a pro jeho zintenzivnění je možné přípravek skladovat v chladničce. Chladivý TĚLOVÝ GEL s výtažky z máty poskytuje citlivé pokožce maximálně šetrnou péči a rychlou úlevu od pocitu pálení. SPRCHOVÝ GEL unikátní formou aplikace uleví při sprchování. Výrobky neobsahují parafiny, parabeny, PEG a parfémy. Panthenol forte ice effect sprej (150 ml, 150 Kč), Panthenol forte ice effect sprchový gel (150 ml, 110 Kč), Panthenol forte ice effect tělový gel (150 ml, 100 Kč).4 hlasů
Vaše hodnocení