Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Podle čeho vybírat zubní pasty a ústní vody? Reklamy na různé zubní pasty se každodenně vysílají v televizi a vždy se přijde s nějakou novinkou. Podle čeho ale skutečně vybírat?

Správná péče o zuby: Proč se vyplatí před nákupem pasty číst etikety?

Čištění zuby
zdroj: Thinkstockphotos Čištění zuby
aktualizováno 09.05.2016, 00:28 | 09.05.2016, 00:28 | krasna.cz/120na80.cz

Podle čeho vybírat zubní pasty a ústní vody? Reklamy na různé zubní pasty se každodenně vysílají v televizi a vždy se přijde s nějakou novinkou. Podle čeho ale skutečně vybírat?

V dnešní době je velmi bohatý výběr zubních past různých značek a cen. Podle čeho se máme při výběru řídit? Platí, že dražší pasta je kvalitnější? U potravin už si mnozí zvykli studovat etikety složení, mají to snad dělat i u zubních past? "Lidé by měli sledovat složení, zejména je důležitý obsah fluoridů v pastě a jejich forma. Pasta by měla obsahovat především fluorid sodný a aminfluorid, které jsou z hlediska svého účinku vhodnější. Taktéž by měl být brán zřetel na jejich koncentraci, oproti dospělým by měla být u dětí nižší, vzhledem k tomu, že děti často pastu polykají," vysvětluje pro web 120na80.cz Jan Chvojka, stomatolog kliniky Mediestetik. A dodává: "Bylo by lepší se vyvarovat zubních past, které obsahují sodium laureth sulfát (SLS) a konzervační látky. Tak jako u potravin, cena často nevypovídá nic o kvalitě."


Co je SLS?
Většina běžných zubních past obsahuje pěnicí složky, nejčastějším zástupcem je právě sodium laureth sulfát (SLS). Právě SLS bývá často zatracováno a označováno jako zdraví škodlivé. Neobsahují je některé dražší pasty. SLS nemusí vadit každému a každý z nás může tuto složku tolerovat různě. Nicméně některé výzkumy ukázaly, že například při hojení aftů zubní pasty s obsahem SLS dobu hojení prodlužují.


Čistím, léčím, opravuji
Účelem čistění zubů zubní pastou je odstranění nečistot. Některé reklamy ovšem slibují, že jejich pasty dokážou zuby i opravovat. Je to možné? "Opravdu si nelze představit, že tyto pasty dokážou zuby opravit na nějaké viditelné úrovni. Pokud by se o nějakou 'repair' funkci jednalo, tak čistě na mikroskopické úrovni. Je pravdou, že některé pasty mohou zlepšit citlivost zubů, pracují často s doplněním minerálů do zubní skloviny, avšak v případě těchto past se velmi obtížně rozlišuje jejich skutečná funkce a vliv marketingu a reklamy," uvádí na pravou míru odborník.

 


Domácí bělení
Funkce bělících past může být na základě dvojího účinku. Tím prvním je obsah abrazivních látek, které jsou schopné ze zubu strhnout část pigmentů, a tím skutečně dosáhnou bělícího efektu. Je třeba ale dodat, že tato abraziva mohou, zejména při nadužívání, poškozovat zubní sklovinu a zuby v extrémních případech i zničit. "V souvislosti bych bonmotem poukázal na fakt, že cca před sto lety se prodávaly zubní pasty s obsahem radioaktivních látek, kdy tyto pasty měly mít výrazný efekt na zářivý úsměv, a to doslova…" poukazuje na naštěstí překonané praktiky odborník. Druhou možností bělení je obsah peroxidů vodíku, které jsou však v koncentracích v desetinách procenta, což je velmi přísně regulováno směrnicemi EU. Tyto pasty pak mají spíše udržovací efekt po ordinačním bělení zubů. Důležité je se v případě výběru pasty poradit s ošetřujícím lékařem, který dotyčnému doporučí nejvhodnější zubní pastu na základě stavu jeho chrupu a skloviny.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Dentální hygienistka radí: Jak udržet zuby bílé
Jak si zachovat krásné zuby ještě dlouho po bělení?
Přírodní cesty, jak si vybělit zuby


Zubní pastou to nekončí
Mnozí z nás si vystačí jen se zubní pastou, odborníci ovšem doporučují do každodenní péče o zuby a ústní dutinu zapojit také ústní vodu. "Osobně bych doporučoval vyzkoušet více ústních vod a vybrat takovou, kterou bude pacient nejlépe snášet. Taktéž bych se, jako v případě zubních past, díval na jejich složení. Na dlouhodobé používání by zubní voda neměla obsahovat vysoké koncentrace desinfekčních látek, jako např. chorhexidine. Taktéž bych doporučil ústní vody střídat," radí odborník s výběrem. Cena tak jako v případě zubních past není až tolik rozhodující. "Osobně doporučuji používat ústní vody bez alkoholu – ten vysušuje sliznice. Z hlediska účinku záleží na složení a obsah alkoholu není vždy rozhodující složkou složení pro výsledný efekt," dodává.


Jakákoliv zubní pasta, ať levná či drahá, stejně jako ústní voda, nedokáže nikdy za žádných okolností nahradit kvalitní zubní kartáček, který je pro ústní hygienu, společně se správnou technikou čistění, stěžejní záležitostí. Důležité je vždy 100% setřít povlak ze zubů. Pokud bychom povlak dokonale nesetřeli, pak nemohou na zuby účinkovat ani účinné látky.3 hlasů
Vaše hodnocení