Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Deodoranty a antiperspiranty patří k nejvyužívanějším přípravkům nejen žen, ale i mužů. Víš ale jaký je mezi nimi rozdíl? A proč se antiperspirant prodává více?

Stop nadměrnému pocení!

aktualizováno 30.09.2011, 16:46 | 29.09.2011, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize

Deodoranty a antiperspiranty patří k nejvyužívanějším přípravkům nejen žen, ale i mužů. Víš ale jaký je mezi nimi rozdíl? A proč se antiperspirant prodává více?

Znáš přece ty situace – potíme se, v létě hodně, v zimě méně, při důležitém rozhodování, když jsme pod tlakem, když sportujeme – příležitostí pro pořádně propocené tričko je doopravdy hodně. Tyto dva přípravky slouží právě k tomu, aby nám s tímto problémem pomohly. Oba se využívají, když se člověk potí. Ale jaký je mezi nimi rozdíl?


Antiperspirant


Nejenže překrývá pach potu, ale dokonce i zabraňuje pocení celkově – omezuje ho. Ale je tu menší háček. Člověk se potit potřebuje, dostává tak ze sebe toxické látky, zbavuje se „odpadu“, to však antiperspirant neumožňuje, proto není lékaři považován za úplně zdravé řešení. Samozřejmě to není věc, která by zabíjela miliony lidí a škodí jen minimálně – přesto je ale lepší nepoužívat ho každý den, ale občas ho prostřídat právě s deodorantem.

 

Nejlepší pomocníci proti pocení:


Pocení je přirozená činnost, kterou náš organismus potřebuje. Přesto se snažíme ho regulovat a překrývat zápach, abychom nebyli ve společnosti cítit. Někteří lidé mají ale potíže s nadměrným pocením. Patříš mezi ně i ty? Častější sprchování a vyměňování oblečení nestačí. Známe ale osvědčené triky, které by si mohly s nadměrným pocením poradit.


- pozitivní vliv má šalvěj. Můžeš ji pít jako čaje, nebo si koupit v lékárně doplňky stravy z ní vyrobené. Šalvěj stahuje potní žlázky, takže v boji s nadměrným pocením je velmi účinná.
 

- zkus v jídelníčku omezit alkohol, kávu, sůl, ostré koření a stravu bohatou na bílkoviny.
 

- pomoct by ti mohl jablečný ocet. Přidej dvě lžíce do vody a vypij, nebo ho přidávej do koupele.
 

- kouření má na nadměrné pocení takové vliv, máš tedy další důvod, proč s tím skoncovat.
 

- první pomoc proti zápachu, který pocení provází, ti poskytne obyčejná jedlá soda nebo dětský pudr. Stačí lehce nanést do podpaží, nebo třeba na nohy, pokud nadměrným pocením trpíš v těchto partiích.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Aby ses už z ničeho nezapotila!
Mýty a pravdy o deodorantech
Je přírodní kosmetika lepší?


Deodorant


Deodoranty pouze pach potu překrývají, o zbytek se nestarají. Možná proto jsou žádanější právě antiperspiranty, Na kůži bohužel vydrží méně, proto je žádoucí nanést si ho dvakrát až třikrát za den, abychom dosáhly požadovaného efektu.
 

Je zbytečné psát, kde je můžeš zakoupit, protože jsou tak rozšířené, že na ně narazíš jak v hypermarketech, tak v drogeriích, maloobchodech i v lékárnách. Cena se liší podle značky, podle konzistence, většinou ale seženeš dobrý výrobek i za pár desítek korun, tudíž to není zas taková zátěž pro naše kapesné.


Druhů je vážně hodně, proto máme takové problémy, si vybrat ten správný. Myslím, že je na místě mít doma od každého jeden, tedy jeden antiperspirant a jeden deodorant, protože je fajn střídat je, a ne pořád dokola používat jen jeden výrobek. V situacích, kdy víš, že se budeš hodně potit a je to nežádoucí, třeba když na sobě máš tričko, na kterém to bude vidět, použij antiperspirant, v klasických případech je nejlepší spoléhat na deodorant. Můžeš dát na radu maminky nebo kamarádky, na trhu existuje doopravdy velké množství značek a typů.


Při výběru se rozhoduj také podle konzistence. Můžeš volit mezi spreji, tuhými přípravky, gelovými či krémovými. Sama vyzkoušej, který je ti na kůži příjemný, jak rychle se vstřebává, zda nešpiní oblečení a kolik hodin tě vydrží chránit před potem.


Nezapomínej ale, že nejdůležitější je především pravidelná a důkladná hygiena. Bez ní ti žádné chemické přípravky nepomohou.

 

Další články autorky Mersmerize najdeš na prodivky.tomsh.cz.11 hlasů
Vaše hodnocení