Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V opravdu parných dnech ti deodorant nezabírá? A co na opocený dekolt, čůrky potu na zádech nebo nervozitou zvlhlé dlaně? Zkus na pocení vyzrát přírodními, a k tělu šetrnými metodami.

Stop pocení přírodní cestou

aktualizováno 08.07.2012, 00:00 | 08.07.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

V opravdu parných dnech ti deodorant nezabírá? A co na opocený dekolt, čůrky potu na zádech nebo nervozitou zvlhlé dlaně? Zkus na pocení vyzrát přírodními, a k tělu šetrnými metodami.

Deodoranty a antiperspiranty jsou jedním způsobem, jak pocení řešit. Existují i ve formě pudrů a tuhých přípravků, takže se dají aplikovat na veškerá problematická místa.


Skutečně silné pocení se dá řešit i léčebnými metodami, a to jak léčbou klasickou (botulotoxinové injekce), tak alternativní medicínou (hypnóza, akupunktura).


Je třeba si uvědomit, že pocení je přirozené. Je to reakce těla, kterou udržuje vnitřní teplotu a chrání tělo před přehřátím. Je přirozené potit se více při vyšších teplotách, při tělesné námaze, při horečce, nervozitě, zlosti, rozpačitosti nebo strachu. Nelze ho odstranit úplně, ale můžeš ho rozumně a úspěšně regulovat.


S pocením můžeš bojovat i zcela přírodní cestou, bez potřeby léčebných zákroků nebo chemie. Zvaž nejprve svou váhu a způsob stravování. Nadváha je totiž jedním z důvodů nadměrného pocení, nezdravý jídelníček, bohatý na tuky, zas může za nepříjemný zápach potu. Pot sám o sobě nepáchne, zápach mohou způsobovat léky a potravinové doplňky (například vitamín B), onemocnění organismu, a právě konzumace některých potravin (např. česnek, cibule, smažené, kořeněné), kofeinu a alkoholu. Zápach způsobují ale především bakterie, které pot rozkládají.

 


Proti zápachu dobře funguje pravidelná hygiena, při zvýšeném pocení může být i častější. Také vol rozumné oblečení, prodyšné, neškrtící, vyhýbej se syntetice. Na bílém a černém oblečení budou případné skvrny potu vidět méně, než na jiných barvách oblečení. Totéž platí i pro obuv, mnoho lidí má problém s pocením plosek nohou, ti by neměli nosit neprodyšné boty z umělých materiálů. Pomoct by mohly i ponožky s příměsí stříbra.


Také pomáhá holení, v ochlupení se bakterie lépe drží, pot se nemůže odpařovat. Stále častěji se z tohoto důvodu dnes holí i muži.


Do podpaží či na jiné problematické partie můžeš použít deodorant, antiperspirant, pudr nebo dětský zásyp, ale také jedlou sodu, která mnohým lidem funguje k zmírnění pocení a zápachu.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak přelstít otravné pocení
Měj pocení pod kontrolou
Stop nadměrnému pocení!


Na pomoc si můžeš vzít i bylinky. Pomáhá především šalvěj. Můžeš si ji dát jako čaj, ve formě obkladů, jako tinkturu, nebo ji přidat do koupele. Šalvějové silice zmenšují potní žlázy a mají vliv i na centrum tepelné regulace v mozku.


Další z šikovných bylinek je přeslička rolní, kup si v lékárně tinkturu a dopřávej si obklady a koupele problematických míst (zejména chodidel). Podobně fungují listy ořešáku, smrkové výhonky a dubová kůra. Stačí si připravit odvar a přidat ho do lázně. Také yzop lékařský přijde vhod, pomáhá i na pocení nervového původu (ze strachu či nervozity).


Také oblíbený zelený čaj si poradí se zápachem a pocitem vlhkosti. Odvar v rozprašovači osvěží a zbaví zápachu. Tinkturu si můžeš nanést do bot nebo nakapat na oblečení do podpaží (nejprve ale zjisti, zda látku neodbarví).


Do rozprašovače si můžeš umíchat také směs vodky a vody (v poměru 1:2). Zmírňuje pocení a ničí bakterie.


Proti neobvyklému zápachu potu pomáhá zvýšit příjem zinku. Najdeš ho v některých minerálkách, mase a oříškách. Také zkus pít jablečný ocet smíchaný s vodou, nebo ho přidej do koupele.9 hlasů
Vaše hodnocení