Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Holení v současnosti patří u většiny žen k nejčastějším kosmetickým úpravám, s příchodem léta se ale stává ještě aktuálnějším. Věděli jste, že dříve k němu sloužily ostré kameny nebo obklady s žíravinou?

Tajemství holení: Jak to dělaly Římanky nebo Kleopatra?

Depilace
zdroj: Thinkstockphotos Depilace
aktualizováno 04.06.2016, 00:09 | 04.06.2016, 00:09 | Krásná.cz

Holení v současnosti patří u většiny žen k nejčastějším kosmetickým úpravám, s příchodem léta se ale stává ještě aktuálnějším. Věděli jste, že dříve k němu sloužily ostré kameny nebo obklady s žíravinou?

V dnešní době je naštěstí depilace daleko bezpečnější a šetrnější.


Nahlédnutí do dějin depilace


Počátky holení pokožky sahají hluboko do historie. Již pravěké ženy používaly primitivní holicí předměty jako ostré kameny či lastury. Ve starém Egyptě si oblíbily teplý vosk a v antickém Řecku a Římě se těšily popularitě různé depilační směsi, jež mnohdy obsahovaly netradiční přísady jako kozí žluč či netopýří krev. V pozdější době se depilovalo například obklady s žíravinou. Oproti tomu ve středověku se lidé příliš neholili. Velký zlom nastal až počátkem dvacátého století, kdy se ženy začaly více odhalovat, a tak na jejich těle přibývalo míst, které si pravidelně holily.


Konkrétně podpaží ale patřilo k partiím, kde si ženy chloupky dlouho neodstraňovaly. Průlom nastal až v roce 1915 – v něm magazín Harper's Bazaar otiskl fotografii modelky s vyholeným podpažím. Trend se během dvacátých let postupně rozšířil po celém světě. Dnes o tyto partie podle průzkumů pravidelně pečuje 95 % žen.


Od té doby se ženy potýkají s nepříjemnostmi, jež s sebou pravidelné holení nese. Jedná se o suchou a podrážděnou pokožku, zarůstající chloupky či svědivé začervenalé pupínky. „Ženy se často holí na denní bází, což přispívá k oslabení přirozené bariéry kůže. Právě proto vzniká podráždění, a to zejména na citlivých místech, jako jsou třísla nebo podpaží. Na tyto partie doporučuji pravidelně používat šetrné přípravky zmírňující nepříznivé důsledky holení,“ říká dermatoložka doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.

 


Patero správného holení


Ve spolupráci s dermatoložkou doc. MUDr. Monikou Arenbergerovou, Ph.D. jsme pro vás sestavili patero pro správné holení, díky němuž lze zmírnit podráždění pokožky.


1. Ostrý jako břitva
Pokud se holíte žiletkou, vždy myslete na to, aby byla dostatečně ostrá a měňte ji zhruba po každém třetím použití (životnost prodlouží čistič a ostřič žiletky, např. RazorPit). Zarudlá místa na pokožce má obvykle na svědomí právě tupá žiletka.

 

2. Nespěchejte
Než se pustíte do holení, dopřejte si přibližně 10–20minutovou teplou koupel. Chloupky poté změknou a nebudou klást tak velký odpor. Při samotném holení si nezapomeňte pečlivě nastavit teplotu vody, ta by měla být vlažná.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Ty největší chyby, které děláš při holení!
Jak se nejlépe zbavit chloupků v intimních partiích
DIY Jak si vyrobit přírodní pěnu na holení?

 

3. Na směru záleží
Pokud odstraňujete chloupky proti směru jejich růstu, docílíte sice lepšího výsledku, ale také většího podráždění. Depilujte vždy po směru růstu chloupků. Zabráníte tak jejich zarůstání a svědivým pupínkům.

 

4. Nechte pokožku odpočinout
V ideálním případě se holte vždy večer, aby si pokožka mohla přes noc odpočinout.


5. Pečující přípravky

Na často holená místa používejte šetrné produkty, jež pokožku zklidní, hydratují a nebudou ji dále dráždit. Na partie podpaží vyzkoušejte antiperspiranty s obsahem hydratačního krému nebo mléka (např. Dove Original), pomohou její regeneraci.4 hlasů
Vaše hodnocení