Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Připomíná tvá pleť v poslední době spíš oraniště než krásnou pokožku mladé slečny? Za pupínky a ucpané póry si možná můžeš sama.

Trápí tě pleť? A neničíš si ji náhodou sama?

Akné - 2
zdroj: Thinkstockphotos Akné - 2
aktualizováno 18.11.2015, 00:34 | 18.11.2015, 00:34 | Krasna.cz/lk

Připomíná tvá pleť v poslední době spíš oraniště než krásnou pokožku mladé slečny? Za pupínky a ucpané póry si možná můžeš sama.

Říká se, že k pubertě pupínky a akné vůbec patří, protože za něj mohou hormony, které se v tvém těle bouří. Jenomže je to pravda? U jistého procenta dívek jistě, ale mnoho z nás trápí tento problém zbytečně, protože si za něj vlastně tak trochu můžeme samy. A co tvoje pleť, je čistá? Ne? Tak čti dál.

Dívky, které tráví hodně času studiem a pak jdou ještě na brigádu, žijí ve městech a používají stále nové a nové kosmetické přípravky, si pleť samy zatežují a problémy si způsobují. Nemusíš ale panikařit. Stačí, když si osvojíš správné návyky, a uvidíš, že se tvá pleť zlepší.

V první řadě se začni vyhýbat cigaretám a zakouřenému prostředí, protože kuřákům se ucpávají póry a dělá se jim mnohem více vrásek než ostatním. To ale nestačí.

Přehnané stresování

Dívky a ženy jsou v současné době zvyklé mít všechno - přítele, dobrou školu, vyhlídku na skvělou kariéru a ještě k tomu se chtějí dobře bavit. Jenomže ne pro každého je tohle životní tempo vhodné. I ty bys nerada o něco přišla, a tak žiješ ve stresu, jak se snažíš všechno stihnout? Právě tím tvá pleť trpí.

Když jsi totiž vystresovaná, tvé tělo vylučuje velké množství hormonu kortizolu. Jeho vinou se pokožka přemašťuje, takže se ti ucpávají póry, nebo se dokonce začne tvořit akné.

Snaž se uvolnit a nauč se víc relaxovat. Nemusíš prostě stíhat za každou cenu všechno. Najdi si čas na své kamarádky, odpočívej ve společnosti svého přítele a vymysli si nějakou aktivitu, při které se budeš věnovat jen sama sobě. Usmívej se na lidi kolem sebe, vyjdi si často do přírody a uvidíš, že se to projeví na tvé pleti.

 

Akné - 3
Stres se na tvé pleti hodně projeví. Odstraň stres a budeš mít pleť krásnější. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Někteří odborníci tvrdí, že ti pocuchané nervy vyléčí co největší přísun sexu. Takže pokud máš přítele, sveď ho a během krásného milování zapomeň na všechno kolem sebe. Při postelovém dovádění se totiž z těla uvolňuje hladina hormonů, které tvé pokožce škodí.

Jestli je už tvá pleť v takovém stavu, že potřebuje léčit, zajdi na kožní, kde ti lékařka předepíše nějakou mastičku, kterou budeš boláky potírat. Skutečnost je ale taková, že pokud máš problémy s pletí kvůli stresu, dokud neodstraníš příčinu, nepomůže ti ani svěcená voda.

Znečištěný a suchý vzduch

Ovzduší ve městech zamořují výfukové plyny a kouř z továrních komínů. Špína se ti usazuje na obličeji a ucpává póry. Jen si vzpomeň, kolik špíny najdeš večer na tamponku, kterým si večer odličuješ obličej. Pleti přitom neškodí jenom špatný vzduch. I když se to zdá divné, za pupínky může třeba i tvůj mobil. Položíš ho například na špinavý stůl a pak přístroj přiložíš k obličeji. Bakterie z mobilu se rázem přestěhují na tvou pleť a pupínky jsou na světě.

PŘEČTI SI TAKÉ:
10 rad k dokonalému líčení a krásné pleti
Bojujeme proti pigmentovým skvrnám
Jak vyléčit akné a nezničit si pleť
TESTUJEME: Perfektní očista tvé pleti

Vzduch v klimatizovaných místnostech zase tvůj obličej pěkně vysušuje. Stejnou spoušť však způsobuje i suchý vzduch v paneláku. 

Každý den používej krém proti slunci s ochranným faktorem. Dokonale přilne k pokožce, ale nevsákne se jako hydratační emulze. Vytvoří bariéru mezi tvou pletí a znečištěným ovzduším, takže se ti do pórů nedostane špína. Jestli žiješ ve městě pořiď si hydratační krém s vitaminem C. Ten díky svým antioxidačním vlastnostem dokáže napravit škody způsobené UV zářením.

Pokud musíš trávit čas v klimatizovaných místnostech, třeba na praxi ve škole nebo na brigádě, pořiď si lahvičku s rozprašovačem naplněnou vodou, a jestli nemáš pečlivě nanesený make-up, postříkej si jednou za dvě až tři hodiny obličej a po několika minutách vmasíruj hydratační krém. Díky tomu nebudeš mít vysušenou a podrážděnou pleť.

Bylinkový a vitaminový doping

Bylinky a vitaminy ti samozřejmě prospívají, ale nic se nemá přehánět. Pokud si ve velkém dopřáváš třeba heřmánek nebo vitamin C, může ti vyrašit vyrážka. Problémy ale vyvolávají třeba různá jídla, například sushi. Ryby, mořské plody a sójová omáčka v sobě mají spoustu jódu, který u citlivějších jedinců dokáže odstartovat tvrobu akné.

 

Zázvorový čaj
Bylinky pomáhají, ale jen v rozumném množství. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Než si naordinuješ bylinky, zjisti si, kolik si jich můžeš dopřát, aby ses "nepředávkovala". U všech léků, které bereš, si přečti, zda nezpůsobují přecitlivělost na sluneční světlo, protože by se ti na obličeji mohly objevit pigmentové skvrny. Pokud už musíš na sluníčko, důkladně se natírej opalovacím krémem.

Zamoření kosmetikou

Při každé návštěvě drogerie si domů odnášíš nějaký nový přípravek, protože prostě nedokážeš odolat té nepřeberné nabídce? Chyba. Nejen že škodíš své peněžence, ale i své pleti, které bys chtěla asi pomoct. Uvědom si, že ne všechny přípravky jsou kvalitní. Když je navíc divoce kombinuješ, může se ti to ošklivě vymstít. Jednotlivě by ti třeba mohly pomoci, ale dohromady působí jako velké dráždidlo.

 

Akné - 1
Ani s kosmetickými přípravky se to nesmí přehánět, jinak spíš ublíží, než pomohou. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Nic se nemá přehánět, včetně kosmetické péče. Pokud na sebe během jediného dne navrstvíte šest různých krémů, nediv se, že se pleť bouří. Vždyť pod nánosem všech svých přípravků nemůže dýchat. Póry se pak rychle ucpávají a vzniká ideální pařeniště pro pupínky.

Ani lékař ti předem nepoví, která kombinace přípravků bude vyhovovat právě tobě, takže návštěvou na kožním nic nevyřešíš. K používání různých krémů prostě musíš přistupovat se zdravým rozumem. A to nejhorší, co můžeš udělat, je vrstvit na sebe několik přípravků na sebe.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Velký test ODLIČOVAČŮ: Který zvládne odlíčit i vyživit vaši pleť?!
Vyzkoušejte medovou domácí masku! Zvláční a vyživí pokožku

A protože i nejšetrnější make-up ti může ucpávat póry, pokud ho necháš na obličeji příliš dlouho, nezapomeň se po příchodu domů odlíčit. Pokud jdeš večer ještě někam ven, nanes nový podklad. A hlavně se před spaním vždycky důkladně odlič.

Při péči o pleť ti hrozí ještě jedno riziko - infekce. Když si natíráš obličej a nemáš dobře umyté ruce, do krému se dostanou bakterie, které způsobují vznik zarudlých míst. Proto nanášej krém i make-up štětečky, nebo si alespoň důkladně umývej ruce. A u všech přípravků bys měla dodržovat dobu použitelnosti.12 hlasů
Vaše hodnocení