Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

S kosmetikou se to má stejně jako třeba s potravinami. Když si koupíš jogurt, také si hlídáš datum minimální trvanlivost a skladuješ ho ve správném prostředí za správné teploty, abys jeho spotřebu nezkrátila a on se nezkazil. Stejně tak bys měla p...

Trvanlivost kosmetiky – ani ta není nesmrtelná

Make-up
zdroj: Thinkstockphotos Make-up
aktualizováno 08.10.2019, 00:00 | 08.10.2019, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize

S kosmetikou se to má stejně jako třeba s potravinami. Když si koupíš jogurt, také si hlídáš datum minimální trvanlivost a skladuješ ho ve správném prostředí za správné teploty, abys jeho spotřebu nezkrátila a on se nezkazil. Stejně tak bys měla pečovat i o tvou kosmetickou sbírku.

Každý kosmetický produkt (bavíme se teď hlavně o pleťové/tělové a dekorativní kosmetice) má určitou výdrž, trvanlivost. Tahle trvanlivost ti udává, jakou dobu můžeš přípravek používat bez toho, aby ses bála, že se zkazí nebo ti nějak ublíží. A na dobu trvanlivosti můžeš mít vliv dokonce i ty.
Jak? Je několik zásadních pravidel, která bys měla dodržovat a která ti mohou výdrž kosmetiky prodloužit. Pojďme si je vyjmenovat.

Jak prodloužíš trvanlivost kosmetiky?

Nepůjčuj ji – není dobré, aby jsi půjčovala krémy, make-upy, řasenky, balzámy na rty a jiné věci, které při půjčení přijdou do přímého kontaktu s někým jiným než s tebou. Má to určitý smysl při výdrži, ale tím nejpodstatnějším je, že ti do ní někdo může zanést bakterie, a to by se mohlo negativně projevit na stavu tvé pleti.


Čisté okraje – snaž se, aby jsi například krémy neupatlala po okrajích, a pokud se tak stane, krém z vnějšku nikdy nepřesunuj zpět dovnitř. Kontaminuješ tím krém, který je v pořádku a ubereš mu na trvanlivosti. Ideální je na krémy používat takzvané špachličky, protože s nimi nemusíš do krému sahat rukama a přímo se ho dotýkat, tím pádem do něj nezanášíš takové množství bakterií.

 

Krém na obličej
Starý krém ti víc uškodí, než pomůže. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Teplotní rozdíly – je nutné uchovávat kosmetiku na místech, kde je pokojová teplota spíše nižší, tedy se tam moc netopí. Proto jsou vhodné chodby a koupelny. Přípravky bys totiž měla uchovávat v 15 až 20 stupních. Určitě se tedy vyhni tomu, že si kosmetiku dáš například do osvětlené skříňky k žárovce – ta vydává teplo, a to pro kosmetiku není dobré.

Pravidelné mytí – mýt štětce, štětečky a jiné aplikátory se skutečně vyplatí. Na tvojí pleti ulpívá spousta bakterií, a pokud štětce nemyješ, tím snáze se dostanou do používaného výrobku (pudru, očním stínům apod.) a způsobí jeho rychlejší poškození a "zkažení“.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Využij kosmetiku mnoha způsoby!
V jakém množství používat kosmetiku?
Letní kosmetické trapasy: Pupínky, zarostlé chloupky a další pohromy

To jsou věci, které bys měla znát, a pokud si kosmetiky i vážíš, tak i dodržovat. Bohužel – i přesto, že se o svoje kosmetické pomocníčky budeš starat, nejsou nesmrtelné a za nějakou dobu bude nutné je přestat používat nebo prostě vyhodit.
Spousta produktů má datum napsané přímo na obalu. Některé mají přesné datum, jiné mají symbol otevřeného víčka a u toho číslo. Pokud tam bude 12, znamená to, že po otevření je možné výrobek používat 12 měsíců.

Některé kosmetické produkty ale datum nemají a musíš se spolehnout na to, že víš, kdy jsi ho začala používat. Jakou trvanlivost mají?

Pleťová kosmetika

Odličovače – ty s příměsí alkoholu (vždy najdeš info na obale) vydrží déle, protože alkohol bakteriím nesvědčí. Obecně se udává až 2 až 3 roky. U těch bez alkoholu je to 1 až 1,5 roku.

 

Čistění pleti - 3
Vždy přípravky z lahvičky vyndavej, nesahej do obsahu, není-li to nezbytně nutné (Foto: Thinkstockphotos)

 

Krém, pleťové mléko – krém je hustší a jeho trvanlivost je tedy delší – asi půl roku. Pleťové mléko bys neměla používat déle jak 3 až 5 měsíců.

Na akné
– mají průměrně stejnou výdrž jako odličovače – tedy 2 roky. Pokud ale uvidíš změnu barvy, konzistence či nějaký podstatný rozdíl, určitě výrobek nepoužívej. Přípravky na akné jsou sice dobré v boji proti nedokonalostem, ale po vypršení doby jejich používání naopak mohou za vznik akné odpovídat.

Dekorativní kosmetika

Make-up – Čím tužší make-up, tím delší trvanlivost + čím menší otvor k make-upu, tím delší trvanlivost. Korektory v tyčince mají tedy delší trvanlivost než ty krémové a make-upy v tubě mají delší trvanlivost než ty v dózičce. Maximální doba používání by měla být 1 rok a rozhodně ji nepřetahuj, aby se ti to na pleti nevymstilo.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Doma.cz píše: 
Nejhorší kosmetické zlozvyky: jak se jich zbavit
Kosmetické triky celebrit: Jak se udržují stále mladé!

Pudr, tvářenka – trvanlivost mají doopravdy dlouhou, udává se 3 roky, ale s tím, že pokud štětce, kterými na ně "saháš“, nebudeš čistit a pravidelně mýt, tak se trvanlivost rapidně snižuje a nakonec už po roce je pudr na vyhození.

Řasenka – po půl roce nejdéle je nutné řasenku přestat používat a koupit novou. Prošlá řasenka ti může způsobit zdravotní problémy, jako je například zánět spojivek, určitě si tedy s dobou trvanlivosti nezahrávej.

 

Řasenka
Řasenku vyhoď nejpozději za šest měsíců, jinak ti způsobí zdravotní problémy. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Rtěnka, lesk na rty – rtěnky a lesky na rty nikdy nenos v kapsách, protože tam se kvůli teplotě tvého těla zahřívají a jejich výdrž klesá s tím, že nižší dobu životnosti má ten přípravek, který je více hydratační, tedy má v sobě více tuků – u těch se výdrž pohybuje okolo 6 měsíců až jednoho roku. U rtěnek je tomu 2 – 3 roky.

Tužky na oči
– trvanlivost jsou 3 roky s tím, že tužku pravidelně ořezávej, aby na jejích okrajích nehospodařily bakterie. Také je rozumné vyměnit ji například po takovém zánětu spojivek – aby nenastala recidiva a zánět se opět neprojevil.24 hlasů
Vaše hodnocení