Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Všichni víme, že životní styl významně ovlivňuje naše zdraví a duševní pohodu. Mnohem méně si však uvědomujeme, jak se únava stres a napětí podepisují na naší vnější kráse.

Tvá pleť vypoví, v jaké jsi kondici

Péče o pleť
zdroj: Thinkstockphotos Péče o pleť
aktualizováno 22.02.2013, 00:00 | 22.09.2015, 17:45 | Krasna.cz/lk

Všichni víme, že životní styl významně ovlivňuje naše zdraví a duševní pohodu. Mnohem méně si však uvědomujeme, jak se únava stres a napětí podepisují na naší vnější kráse.

Staří čínští lékaři dobře věděli, že člověk navenek vypadá tak, jaký je uvnitř a naopak. Snad nejvýmluvněji o fyzické a duševní kondici vypovídá naše pleť.

Předčasné stárnutí kůže a její poškození zaviňují vlivy životního prostředí, například UV záření či agresivní složky obsažené v ovzduší. Přestože se známky stárnutí na tvé pleti viditelně objeví až kolem třicátého roku života, začít bojovat proti nim musíš už nyní. Až kůže začne být suchá, zhrublá a objeví se první vrásky, bude už pozdě litovat, že jsi pleti nedopřávala potřebnou péči.

 

Vitaminy pro tvou pleť
Své pleti musíš dopřávat dostatek vitaminů. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Stárnutí pleti se zcela určitě nevyhneš, ale můžeš ho docela dost oddálit. Zajímá tě jak? Pomocí vitaminů.

Dostatečné množství vitaminů si lidské tělo, až na pár výjimek, nedokáže samo vytvořit. Je proto na nás, abychom potřebnou látku tělu dodávali, a to nejen konzumací potravin bohatých na vitaminy a minerály, ale i používáním vitaminových pleťových krémů, výživných vlasových šamponů a masek.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Pozor na hořčík! Jeho nedostatek z tebe udělá trosku
Potřebuje naše tělo detox?
Zázračné účinky medu na tvé tělo

Některé vitaminy jsou rozpustné ve vodě, například skupina B-vitaminů a vitamin C. Jiné, například A, D, E a K se rozkládají pouze v tucích. Určitou skupinu vitaminů nepřijímáme v jejich vlastní účinné podobě, ale jen jako takzvané provitaminy. Například předstupněm vitaminu A je beta-karoten, obsažený hojně třeba v mrkvi.

Ke skupině vitaminů B patří provitamin dexpanthenol. Tento předstupeň kyseliny pantothenové je velmi malou molekulou rozpustnou i v kožním tuku. Proto je tak silný v boji s různými kožními záněty. Společně s vitaminem C přispívá k zesvětlení skvrn na kůži. Jeho druhou silnou stránkou je schopnost zmírnit podráždění pokožky například po opalování.

Největší využití však panthenol nachází v dětské a vlasové kosmetice. Pokud pravidelně používáš šampon s tímto provitaminem, tvé vlasy jsou hebké, lesklé a rozčesatelné.

 

Krém na pleť
Tvůj krém by měl obsahovat vitamin E. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Vitamin E je mezi vitaminy něco jako drahokam. Jeho velkou přednostípředností je vynikající hydratační schopnost. Drobné rýhy a vrásky způsobené vysoušením kůže vyhlazuje jako mávnutím kouzelného proutku. Vitamin E má dále výrazné antioxidační vlastnosti a působí jako pohlcovač volných radikálů.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Vitamín D chrání tělo před rakovinou i depresí
5 nejzdravějších potravin na světě, které vám pomohou zhubnout

Tyto radikály, jak známo, jsou agresivní chemické sloučeniny, kterým je mimo jiné připisován právě proces stárnutí buněk. Vznik radikálů podporuje kouření a přemíra alkoholu. Obsah vitaminu E ve zrohovatělé části kůže je ovšem až o 50 procent snižován vlivem slunečního záření. Proto je velmi nutné chránit pokožku prostřednictvím ochranných kosmetických přípravků as obsahem vitaminu E.

Nedostatek vitaminu A se projevuje hrubou kůží. Používáním přípravků s áčkem se v buněčných vrstvách pokožky urychlí proces látkové přeměny a kůže se stává opět hladkou.

Při kosmetické prevenci a každodenní péči o pleť by ses ovšem neměla soustředit na účinky jednoho jediného vitaminu. Ideální je, když se ti podaří aby tvé pokožce ani tělu nechyběl žádný vitamin. K tomu, aby čarovné vitaminové krémy a všemožné kosmetické přípravky opravdu účinkovaly, musíš navíc zdravě jíst, a to i dostatek ovoce a zeleniny, a vyhýbat se alkoholu a cigaretám, obojí totiž vitaminy zabíjí. Když už kouříš nebo jdeš občas na mejdan, kde to přeženeš s pitím, zvyš své vitaminové dávky. Nezapomínej ani vypít denně dva litry vody a dostatek spánku. Zdraví spánek je totiž tím nejlepším prostředkem na krásu.27 hlasů
Vaše hodnocení