Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nadešel čas koupit si „svoji“ první podprsenku? Je to vzrušující zážitek. Ale také trochu složitý, pokud s výběrem prádla zatím nemáš zkušenosti. Na co všechno je potřeba dát pozor, aby ti tvá první podprsenka dobře sedla?

Tvoje první podprsenka – jak na to?

Podprsenka
zdroj: Thinkstockphotos Podprsenka
aktualizováno 02.10.2017, 00:38 | 02.10.2017, 00:38 | Krasna.cz/trm

Nadešel čas koupit si „svoji“ první podprsenku? Je to vzrušující zážitek. Ale také trochu složitý, pokud s výběrem prádla zatím nemáš zkušenosti. Na co všechno je potřeba dát pozor, aby ti tvá první podprsenka dobře sedla?

Než zamíříš na nákupy, měla by sis udělat jasno v tom, jak podprsenku vybrat a která bude právě pro tebe ta nejvhodnější.


Na velikosti záleží


Při výběru správné podprsenky hrají velkou roli dva rozměry – obvod hrudníku a velikost košíčků. U nás je běžné označení podprsenek 70A, 80B a tak dále. Jsou to rozměry, podle kterých si vybíráš tu svou. Jak se změřit a zjistit svou velikost, zjistíš v tomto článku.

Nákupu bys měla věnovat dostatek času a měla bys vyzkoušet hned několik modelů, ať víš, co jsou zač a čím se mezi sebou liší. Potřebuješ mít srovnání, abys našla tu nejlepší. Neboj se a vezmi s sebou starší sestru, kamarádku nebo maminku.


Od kolika let


Nehraje roli ani tak tvůj skutečný věk, jako spíš to, jak rychle fyzicky dozráváš. Nejprve přijdou na řadu bezešvé podprsenky, které jsou elastické a pohodlné. Kostice zpočátku nepotřebuješ, nenos je zbytečně, dokud ti skutečně nezačnou růst prsa. Kostice jsou od toho, aby držely tvar a podpíraly prsa, pokud to ještě nepotřebuješ, je zbytečné nosit vyztuženou podprsenku, která tě bude zbytečně tlačit. Později jsou samozřejmě podprsenky vyztužené kosticemi na místě.

 

Bílá podprsenka
(Foto: Profimedia)

 

Co si ohlídat


Ramínka na podprsence jsou sice posunovací, takže se nemusíte bát, že by ti podprsenka nesedla, nechej si ale možnost posunovat je na obě strany – zkracovat i prodlužovat. Nikdy si nekupuj podprsenku, kterou bys nemoha dle potřeby upravit jednoduchým posunutím ramínek. V průběhu menstruačního cyklu se tvůj tělesný objem proměňuje a variabilita podprsenky je důležitá. Výhodou jsou také odnímatelná a variabilní ramínka, abys mohla podprsenku obléknout pod jakýkoli střih oblečení. Hlídej si i zádovou část – háčky bys měla zapnout příjemně na střední háček, abys mohla zapínání dle potřeby povolit či sáhnout. Zadní část by neměla sahat příliš vysoko, nýbrž kousek pod lopatky.

 

Košíčky musí být pevné a nepovolné. Důležitou roli hrají především kostice. Zapínání by mělo být ideálně na tři háčky nad sebou. Je velmi důležitý zejména u většího poprsí. Pro větší prsa jsou nejlepší košíčky ušité z více dílů, které dokážou vymodelovat tvar. Ramínka se také hodí širší, aby se nezařezávala do svalů.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Co o něm prozradí jeho spodní prádlo?
Do podprsenky a před zrcadlo - fotíme!
Ideální podprsenka pod každé oblečení

 

Barva a materiál


Nejpohodlnější je vzdušné prádlo, které je vyrobeno z bavlny. Všemožné kraječky a saténové vklady mají pouze zdobný efekt a mohou nepříjemně dráždit kůži, jsou-li z nekvalitních materiálů nebo na nešikovných místech. Proto se v podprsence zkus v kabince chvíli pohybovat, ať víš, že tě nedře a neškrábe. Také sleduj, jak se ti podprsenka rýsuje pod oblečením – právě kvůli tomu jsou různé krajky, látkové aplikace a ozdoby nepraktické, protože pod hladkým tričkem jsou zřetelně vidět.


Kvalitní podprsenky poznáš nejen podle materiálu, ze kterého je ušita, ale také podle detailů, jako jsou háčky a jezdce na ramínkách. Jsou-li z tenkého a ohebného plastu, snadno se zlomí a podprsenka je pak nepoužitelná.


Co se barev týče, s jednou podprsenkou si nevystačíš. Do začátku je vhodné koupit si černou a bílou, abys je měla pod světlé i tmavé oblečení. Až si na ně trochu zvykneš a zjistíš, jaké očekávání od podprsenky máš a co je pro tebe při výběru důležité, můžeš si pořídit další.


Chci větší prsa


Mnoho mladých dívek je nespokojeno s velikostí svého poprsí a hledají podprsenku, která jim opticky dodá na objemu. Vsaď na kvalitní pushupku nebo podprsenku s odnímatelnými vycpávkami, kterými můžeš snadno regulovat i rozdílnou velikost tvých prsů. Rozhodně si nekupuj podprsenku, která ti bude volná a velká. Pod oblečením by ti pak košíčky odstávaly a vypadalo by to nepřirozeně. Nevhodně vybraná podprsenka působí nemódně a neprakticky. Prsa mají být hezky zakulacená a ne mít jakési špičaté tvary.5 hlasů
Vaše hodnocení