Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Míříš na hory? Ať už budeš řádit na lyžích nebo na snowboardu, rozhodně nepodceň to správné oblečení.

V čem na hory?

aktualizováno 10.01.2012, 15:23 | 10.01.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Míříš na hory? Ať už budeš řádit na lyžích nebo na snowboardu, rozhodně nepodceň to správné oblečení.

Oblečení na zimní sporty by mělo být především funkční – tedy dostatečně teplé, ale zas ne tak, aby ses v něm potila. Také musí být pohodlné a nemělo by tě omezovat v pohybu. Vybírat si ho ale můžeš nejen s ohledem na kvalitu, ale i podle jeho barev a designu. Rozhodně máš z čeho vybírat!

 

Pro elegantní dívky je tu nesmrtelné bílá, černá v trendy kombinaci se zlatou nebo s kožešinovými detaily, ani v zimních kolekcích nechybí velmi stylová šedá. Rozhodně se ale neboj ani výraznějších barev, které jsou nejen módní záležitostí, jsou zároveň i důležitým bezpečnostním prvkem. V křiklavých tónech budeš na sjezdovce dobře vidět a snáz se tak vyhneš kolizi s jinými lyžaři.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Aby tvá pleť přežila zimu v pohodě
Tajný recept, jak být v zimě fit
Zažeň "zimní" nudu


V obchodech najdeš stále módní fialovou, různé odstíny rudé, vínové a růžové, královnou zimních barev je ale jednoznačně zelená. Seženeš i zajímavé grafické prvky a retro potisky.

 

Fotogalerie

1 / 70 Otevřít fotogalerii


Jak vybrat snowboardové oblečení


Technické parametry


Aby ti nebyla na horách zima a cítila ses po celý den komfortně a v suchu, potřebuješ kvalitní a pohodlné funkční oblečení. Při výběru soustřeď svou pozornost na technické údaje o parametrech oblečení jako jsou voděodolnost (nepromokavost) a prodyšnost. Voděodolnost se udává v mm a je to výše sloupce vody, která je potřebná, aby začal materiál promokat. Čím vyšší sloupec, tím vyšší nepromokavost. Výše vodního sloupce se nejčastěji pohybuje v rozmezí 5 000-20 000. Prodyšnost je naopak míra odvodu vlhkosti od těla, kterou produkuješ. Opět čím vyšší sloupec, tím vyšší odvod vlhkosti. K odvětrání slouží i větrací systémy, které jsou rozmístěny na různých místech oblečení.

 

V čem vyrazit na hory?
(Foto: Oficiální zdroj)


Zateplení


Snowboardové bundy i kalhoty mají větší či menší míru zateplení. Tu si vyber zejména podle toho, jak aktivní jezdec jsi. Pokud se celý den nezastavíš a brázdíš svahy pořádnou rychlostí, postačí ti lehčí bunda i kalhoty. Jestli se snowboardem teprve začínáš, tudíž se budeš pohybovat pomaleji a pravděpodobně se občas vyválíš ve sněhu, bude pro tebe vhodné zateplenější oblečení.

 

Fotogalerie

1 / 27 Otevřít fotogalerii


Vrstvení oblečení


Základním pravidlem zimních sportů jsou tři vrstvy – termoprádlo (triko, punčochy), fleecová mikina a svrchní funkční oblečení (bunda, kalhoty). Tyto 3 vrstvy spolupracují, ochraňují před nepřízní počasí a skvěle odvádějí vlhkost od těla. Pokud by byly podmínky opravdu extrémní, můžeš přidat další vrstvu.


Na hory stylově
(Foto: Oficiální zdroj)

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

HUSKY radí: Jak správně vrstvit oblečení
HUSKY radí: jak na výběr správné helmy


Snowboardová bunda


Při výběru snowboardové bundy dbej na to, aby byla maximálně pohodlná a umožňovala pohyb ve všech směrech. Při zkoušení bundy si vyzkoušej pár rotací trupem, abys zjistila, jestli bunda někde "netáhne". Pokud vzpažíš nebo předpažíš, bunda by neměla táhnout nebo odhalovat holé tělo. Také se soustřeď na dostatečnou délku rukávů, jestli při předpažení nejsou až příliš krátké. Bundu vždy zkoušej přes oblečení, ve kterém budeš jezdit. Míra zateplení je další věc, na kterou je potřeba dávat pozor.

 

Na hory stylově
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Nezapomínej ani na doplňky, jako jsou rukavice, brýle a přilba, čepice a batoh.

 

Fotogalerie

1 / 29 Otevřít fotogalerii


Snowboardové kalhoty


U snowboardových kalhot platí to samé jako u bundy, tzn. maximálně pohodlné a volné v pohybu. Abys zjistila, jestli ti kalhoty vyhovují, udělej při zkoušení několik dřepů. Pokud kalhoty nikde neomezují v pohybu, jsou to ty pravé. Šířku kalhot okolo pasu můžeš jednoduše upravit pomocí stahovacích pásů nebo za pomoci pásku. Délka kalhot by měla být taková, že při vzpřímeném postoji by měl spodní lem dosahovat na zem. U snowboardových kalhot je voděodolnost mnohem důležitější než u bundy, a to hlavně v případě, že hodně padáš, ale také pro časté zapínání vázání vsedě.3 hlasů
Vaše hodnocení