Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Deodorant nebo antiperspirant dnes používá většina z nás. Jak si ale vybrat, aby tě spolehlivě ochránil, ale aby k úhoně nepřišlo tvé nejen tmavé oblečení? Otestovali jsme je pro tebe.

Velký TEST antiperspirantů: Který voní, nešpiní a spolehlivě ochrání před potem?

Test antiperspirantů - 1
zdroj: Jakub Deml Test antiperspirantů - 1
aktualizováno 13.03.2014, 12:00 | 13.03.2014, 00:00 | Krásná.cz

Deodorant nebo antiperspirant dnes používá většina z nás. Jak si ale vybrat, aby tě spolehlivě ochránil, ale aby k úhoně nepřišlo tvé nejen tmavé oblečení? Otestovali jsme je pro tebe.

Pocení je velmi obtížný psychosociální problém a dovede navodit tělesnou nepohodu. "Nadměrné pocení je nekontrolovatelná zvýšená tvorba potu ve větším množství, než je fyziologicky nutné k termoregulaci. Nejvíce postihuje podpaží, dlaně a plosky. Dispozice k hyperhydróze(nadměrnému pocení) je vrozená, ale stejně tak nadměrné pocení mohou spustit určité léky, vyšší teplota prostředí, tělesná námaha, stres či nemoci," vysvětluje MUDr. Jitka Chaloupecká, korektivní dermatolog Laserového centra Anděl (www.lcandel.cz).

 

Za zápach potu jsou zodpovědné apokrinní potní žlázy, které zahajují svojí činnost v pubertě. Pot se tvoří v ekrinní potních žlázách, které se nalézají po celém těle.


Současný trh nabízí velké množství přípravků proti pocení. Jak se v nich zorientovat?


Deodoranty pouze překrývají nepříjemný zápach, pozastavují růst bakterií či je ničí, ale samotnému pocení nezabrání. Někdy se ale termín deodorant používá obecně, tedy jako označení pro deodoranty i antiperspiranty.


Antiperspiranty snižují tvorbu potu, a to denaturací (rozkladem) bílkovin ve vývodech potních žláz, čímž dojde k jejich zúžení či uzavření, nebo snižují funkční aktivitu epitelu potních žláz. Hlavní účinnou složkou antiperspirantů jsou soli hliníku (aluminium chlorid). "Soli hliníku mohou vyvolat podráždění pokožky. V souvislosti s aluminium chloridem se diskutuje o možnosti vyššího výskytu karcinomu prsu či Alzheimerovy choroby, nicméně pro toto tvrzení neexistuje žádný důkaz a souvislost nebyla prokázána," upozorňuje MUDr. Chaloupecká.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak přelstít otravné pocení
PŘÍPRAVKY PROTI POCENÍ: Do čeho se vyplatí investovat
Pomoc, potí se mi nohy
Stop nadměrnému pocení!
Stop pocení přírodní cestou


Co si ohlídat ve složení?


Většina deodoratnů obsahuje konzervační látky, alkohol, parabeny a parfemace, které u citlivých jedinců mohou vyvolat podráždění pokožky a kontaktní alergii. Díky tomu již dnes existují i fyziologické deodoranty bez solí hliníku, alkoholu a parabenů, které byly vyvinuty díky stoupajícímu počtu alergiků.
 

Pokud nejsou účinné běžné deodoranty či antiperspiranty, je nejjednodušším řešením aplikace botulotoxinu. Nemusíš se bát, že pokud se přestaneš potit v podpaží, porušíš si tím termoregulaci. Nesmíme zapomenout, že potní žlázy máme po celém těle.


My pro testování zvolili antiperspiranty, které by měly být v ochraně spolehlivější. Co odhalil náš test?

 

Tuhý antiperspirant Powder Touch od Nivea (40 ml, 82,90 Kč)


Co slibuje: Spolehlivá 48hodinová ochrana s cenným kaolinovým pudrem, rychle zasychá a zanechá podpaží neodolatelně jemné. NIVEA Tuhý antiperspirant Powder Touch poskytuje účinnou 48h ochranu proti pocení a zároveň pocit hebké a suché pokožky doprovázený jemnou květinovou vůní s nádechem jantaru. Bez alkoholu a barviv.

 

Test antiperspirantů - 3
(Foto: Jakub Deml)


Test: Antiperspirant má vcelku malou plochu a praktické otáčivé vysouvání, takže s ním zbytečně neplýtváš. Jeho vůně je pudrově-květinová, příjemná, ale nijak přehnaně intenzivní, aby se netloukla s tvou voňavkou. Pokud nosíš ráda sladké dívčí vůně, tenhle deodorant s nimi skvěle ladí, nijak je neubíjí. Deodorant zanechává lehce bílé stopy, v průběhu dne bohužel zhrudkuje a zůstává viditelně v podpaží.


Hodnocení: ***


Garnier Mineral Action Control antiperspirant (40 ml, 72 Kč)


Co slibuje:
První minerální deodoranty od Garnier s unikátním antiperspiračním účinkem nabízejí nepřetržitou 48hodinovou ochranu a neustálou svěžest. Pokožka volně dýchá a zůstává příjemně suchá, hebká a zdravá. Deodoranty neobsahují alkohol, takže nedráždí pleť. Jsou dermatologicky testované. Deodoranty Garnier Mineral jsou obohacené o aktivní minerál, který zvyšuje účinnost deodorantu, aniž by blokoval póry. Efektivně regulují pocení, pleť přitom však může volně dýchat. Maximální účinnost od Garnier proti zvýšenému pocení při sportu, stresu a horku. Prokázaná účinnost za extrémních podmínek po dobu 48 hodin. S pečující a dlouhotrvající vůní.

 

Test antiperspirantů - 4
(Foto: Jakub Deml)


Test: Vůně deodorantu je velice příjemná. Ideální pro ty, kteří preferují jemnější, svěží a ne příliš výrazné vůně. Na oblečení zanechal lehkou stopu, kterou se mi podařilo „oprášit“. Ve stresových situacích měl nulový účinek, proti klasickému pocení byl jeho účinek průměrný. Po ranní aplikaci byla večer stále cítit jemná vůně deodorantu. A bonus: Po aplikaci na čerstvě oholené podpaží jsem nezaznamenala žádnou dráždivou reakci.

 

Hodnocení: ****


Tuhý antiperspirant Control Cool & Care 48h od Adidas (45g, 79,90 Kč)

 

Co slibuje: Vůbec poprvé adidas vytvořil složení antiperspirantů navržené výhradně pro splnění specifických potřeb žen. Ať už soutěží na hřišti, nebo se pohupují na tanečním parketu, nové složení adidas Cool & Care pro ženy účinně chrání pokožku a nabízí dávku svěžesti. Všechny produkty v nové řadě Cool & Care poskytují 48hodinovou ochranu a obsahují zvláčňující prostředky, které zklidňují a chrání pokožku. Obal je ergonomicky tvarovaný, aby pohodlně padnul do ženské ruky, a pyšní se přesnými, intuitivními etiketami, které jsou hned na první pohled snadno pochopitelné. Tuhý deodorant antiperspirant pro ženy. Pohodlné použití a příjemná vůně. Neobsahuje alkohol. Control: ultra ochrana, 48hodinová ochrana.

 

Test antiperspirantů - 6
(Foto: Jakub Deml)

 

Test: Vůně tohoto tuhého deodorantu je příjemná, ale na můj vkus je až příliš intenzivní. Právě vůně je pro mě nejzásadnějším a prvním rozhodovacím faktorem při výběru antiperspirantu. Proto bych zvolila deodorant s jemnější vůní. Po aplikaci a následném oblečení trička zanechal na oděvu stopy, které se za sucha těžko odstraňovaly. Ve stresových situacích se jeho účinek  příliš neprojevil, běžné pocení omezil průměrně. Po celém dni se večer mísila vůně deodorantu lehce s potem. Uváděný 48 hodinový účinek se tedy očekávat nedá.


Hodnocení: ***


Neviditelný krémový antiperspirant NEO deodorant od Garnier (40 ml, 89,90 Kč)

 

Co slibuje: Pokožka v podpaží patří k z nejcitlivějším na celém těle a je velmi náchylná na podráždění. Přesto ji každý den namáháme a vystavujeme agresivním vnějším podnětům od holení po používání deodorantů. Tomu je však konec! Garnier představuje NEO – novou řadu deodorantů s obsahem dry creamu - unikátní kombinace antiperspiračních látek a pečujícího krému, která okamžitě zasychá, nezanechává skvrny a chrání vaši pokožku až po dobu 48 hodin. Spojením antiperspiračních účinků a technologie na ochranu pokožky vznikl tzv. dry-cream, který se svým složením i účinky výrazně odlišuje od dosavadních deodorantů, roll-onů a sprejů. Krémový deodorant kromě antiperspiračních látek a přírodních minerálů obsahuje také voskové krystalky a zvláčňující oleje, které chrání jemnou pokožku v podpaždí před extrémní zátěží a zanechávají sametově hebkou. Další výhodou deodorantů NEO je i patentovaný aplikátor s nímž jednoduchým pohybem stačí nanést pouze menší množství krému, který se okamžitě vstřebá a nezanechává žádné mastné stopy nebo skvrny.
 

 

Test antiperspirantů - 5
(Foto: Jakub Deml)

 

Test: Nešlo nevyzkoušet žhavou novinku - krémový antiperspirant. Krém se vymačkává skrz plochý dávkovač s tenkými zdířkami. Napoprvé šel vymáčknout pohodlně a rovnoměrně, již při druhém použití ale zdířky propouštěly nerovnoměrně, byly zřejmě trochu ucpané. Chtělo to trochu silněji zmáčknout, až jsem se bála, aby krému nevylítlo zbytečně moc. Navíc jak se krém nerozprostřel po hlavici antiperspirantu rovnoměrně, místy plast trochu drhnul - ne bolestivě, ale bylo to cítit. To bylo ale jediné negativum, které jsem u kosmetické novinky odhalila. Jinak mile překvapil. Jeho vůně je nevtíraví, decentní, ale osvěžující a příjemně ženská. Krém nedráždí pokožku ani čerstvě po holení, okamžitě se vstřebává a beze stop zasychá. Před pocením chrání celý dlouhý den, mokré fleky v podpaží nemají šanci. Jediné, co slábne, je jeho vůně, takže večer už můžeš být trochu cítit.


Hodnocení: ****

 

Tuhý antiperspirant Fresh Cool & Care 48h od Adidas (45g, 79,90 Kč)

 

Co slibuje: Vůbec poprvé adidas vytvořil složení antiperspirantů navržené výhradně pro splnění specifických potřeb žen. Ať už soutěží na hřišti, nebo se pohupují na tanečním parketu, nové složení adidas Cool & Care pro ženy účinně chrání pokožku a nabízí dávku svěžesti. Všechny produkty v nové řadě Cool & Care poskytují 48hodinovou ochranu a obsahují zvláčňující prostředky, které zklidňují a chrání pokožku. Obal je ergonomicky tvarovaný, aby pohodlně padnul do ženské ruky, a pyšní se přesnými, intuitivními etiketami, které jsou hned na první pohled snadno pochopitelné. Tuhý deodorant antiperspirant pro ženy. Pohodlné použití a příjemná vůně. Neobsahuje alkohol. Fresh: pro chladivý pocit.

 

Test antiperspirantů - 8
(Foto: Jakub Deml)

 

Test: Čeho si hned na úvod nelze nevšimnout, je výrazná vůně. Je svěží, až trochu štiplavě, na mě až moc výrazná, protože se silně tluče s parfémem. Tento antiperspirant se tedy hodí spíše pro milovnice sportovních a svěžích vůní, nebo těch, které si vystačí pouze s deodorantem a voňavku už nepoužívají. Antiperspirant se vytáčí kolečkem, které šlo ale zpočátku hodně ztuha. Mohla to být vada jen tohoto konkrétního deodorantu, ale zamrzí. Samotný deodorant je trochu tužší, do pokožky se ale dobře vstřebává a nezanechává bílé fleky na kůži. Ochrana je průměrná, při vyšší aktivitě máš podpaží hned mokré. Výhodou je, že i když se horkem nebo zvýšenou aktivitou orosíš, zápach ani tak díky zmíněné silné parfemaci přípravku nemá šanci.


Hodnocení: ***

 

Kuličkový deodorant antiperspirant Invisible Care od Avon (50 ml, 99 Kč, nyní v akci za 59 Kč)


Co slibuje:
24hodinová ochrana a péče s vůní sladké bílé gardénie. Efekt: Kuličkový deodorant antiperspirant vám dodává svěžest po celý den, hydratuje a zjemňuje pokožku.
 

Test antiperspirantů - 7
(Foto: Jakub Deml)

 

Test: Velice příjemně voní. Vůně je výrazná a dlouho vydrží, i v den, kdy nepoužiješ voňavku, se můžeš spolehnout na antiperspirant, který tě zachrání. Vůně se začala ztrácet až večer. Ochrání celkem spolehlivě, do pozdního odpoledne jsem se cítila svěží. Jedinou nevýhodou je, že chvilku trvá, než zaschne. Ale fleky na oblečení nedělá, je dokonale průhledný.


Hodnocení: ****


Tuhý antiperspirant Stress Protect od Nivea (40 ml, 89,90 Kč)


Co slibuje:
Extra ochrana ve stresových situacích. Antiperspiranty NIVEA Stress Protect obsahují unikátní formuli, kterou tvoří dvě velmi účinné antiperspirační složky – Zinc komplex a antibakteriální Stress Protect. Nové složení neutralizuje nepříjemný zápach způsobený stresovými hormony a spolehlivě vás ochrání proti pocení po celých 48 hodin. Výrobky NIVEA Stress Protect minimalizují pocení i při silném emocionálním stresu až o 85 % a významně omezují vznik tělesného zápachu. Bez alkoholu a barviv. Dermatologicky testováno a schváleno.

 

Test antiperspirantů - 9
(Foto: Jakub Deml)


Test: Má příjemnou lehkou vůni, která se netluče s parfémem. Dobře se nanáší a netvoří na pokožce nepříjemný povlak. Je jemný a nedráždí. Může se použít i na čerstvě oholenou pokožku. Balení produktu je malé a hodí se tak skvěle do kabelky, což je také jedna z plusových vlastností. Nezanechává stopy na oblečení. Účinkuje poměrně dobře, výrazně snižuje pocení, při vyšší fyzické zátěži však není stoprocentní, ale příjemná lehká vůně vydrží dlouho.

 

Hodnocení: ****


Garnier Mineral Invisi Calm antiperspirant (40 ml, 69 Kč)

 

Co slibuje: Deodorant antiperspirant je určen pro citlivou pokožku a je též vhodný po holení. Zaručuje 48hodinovou účinnost, nechá pokožku dýchat a zároveň je účinný proti bílým skvrnám na oblečení. S příjemnou relaxační vůní květin, konvalinky a cedrového dřeva. Aktivní látky: technologie olejů - možnost okamžitě se obléknout, allantoin - zklidňující účinky. Výhody: zklidnění pokožky po holení, dlouhotrvající účinnost 48 hodin, nechává pokožku volně dýchat, účinný proti bílým skvrnám, bez alkoholu a parabenů.

 

Test antiperspirantů - 10
(Foto: Jakub Deml)


Test: Antiperspirant Garnier překvapí jemnou, ale velice příjemnou květinovou vůní. Pokožku nedráždí ani čerstvě po holení. Má lehce krémovou konzistenci, do pokožky se rychle a beze stop vsakuje. Reklama slibuje, že nezašpiní oblečení, což souhlasí - fleky nezůstaly ani na černé. Je tak příjemný, že pokožka po něm zůstává hydratovaná a sametově hladká, příjemná na dotek. Před potem chrání až do večera, i když jeho vůně se vytrácí.


Hodnocení: *****


Jak se testované antiperspiranty poperou s černým oblečením? Mrkni, jak dopadly v našem testu.

 

Test antiperspirantů - 11
(Foto: Jakub Deml)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chcete mít pleť jako miminko? Naplácejte si na obličej ptačí trus!

Tlusťoch Depardieu propotil v Moskvě i židli! Na tohle žádný deodorant nestačí1 hlasů
Vaše hodnocení